+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 45

Subiect: Brichete rumegus

Brichete rumegus

Daca stie cineva de unde se pot achizitiona , fac cinste.Ma intereseaza o sursa sau mai multe din Ilfov sau Prahova. Eu am cumparat brichete de la o firma din Ploiesti (f buna marfa) dar aveau numai brichete mici.Pt centrala mea ar fi ideale cele de 25-30 cm lungime.Multumesc.

V-am trimis PM, cred ca nu este aceeasi firma de la care ati achizitionat deja pentru ca au brichete de 23-25 cm.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

si asa s-a ales raduca cu ... cinstea

Citat Postat în original de seni
    si asa s-a ales raduca cu ... cinstea
    Pina la rezultatul deliberarilor, am cinstea de a fi coleg de forum cu voi... Dar eu nu as depune armele, cine stie, poate se gaseste ceva mai aproape de Ilfov sau Prahova.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.

Re: Brichete rumegus

Citat Postat în original de SERGHEI-ARO10
    Daca stie cineva de unde se pot achizitiona , fac cinste.Ma intereseaza o sursa sau mai multe din Ilfov sau Prahova. Eu am cumparat brichete de la o firma din Ploiesti (f buna marfa) dar aveau numai brichete mici.Pt centrala mea ar fi ideale cele de 25-30 cm lungime.Multumesc.
    la metro mai sunt astfel de brichete...

Citat Postat în original de raduca
    V-am trimis PM, cred ca nu este aceeasi firma de la care ati achizitionat deja pentru ca au brichete de 23-25 cm.
    nu-mi zici si mie un pret ?

@ crinaelena: Aveti link-ul pe PM (are si pretul).

Citat Postat în original de raduca
    Multumesc mult ,dar exact de la ei am luat brichetele..Nu mai aveau decat brichete mici ,max 4-5 cm lungime.Am cumparat cu 500 lei tona....si pot spune ca merita toti bani.Numai ca eu am o problema: magazia de incarcare este foarte mare iar capacul etanseaza pe o garnitura de azbest,deci etansare slaba.In acest fel trage aer fals si nu pot controla temperatura.Merg cu clapeta de aer inchisa si temperatura se stabilizeaza la 85 grade.Daca foloseam brichete de 25-30 cm ,puteam sa alimentez la fel cum fac cu lemnele si in felul asta brichetele ardeau pe rand ,permitandu-mi sa reglez temperatura dorita (consumul fiind evident mai mic).Oricum ,sunt uimit de puterea calorica a brichetelor,nu ai cenusa (fffff putina),centrala parca se curata singura,lipsa gudron...este de vis,dar ca orice vis ..costa...dar merita.

Pentru mine sunt ideale avand in vedere ca plec de acasa la ora 9 si ma intorc la 18-19,iar cu brichetele ridic centrala la 90-100 grade in scurt timp si permitandu-mi apoi sa mentin un 80-85 de grade cu lemne mai verzi.
    Am incercat o multime de metode de alimentare cu brichet,inclusiv micsorarea magaziei si implicit a zonei de ardere....complicat dar merge...brichetele sunt ideale daca au o lungime mai mare de 20 cm (mai ales ca magazia mea permite alimentarea cu lemne de 50 cm lungime).

Inca o data multumesc,cat despre cinste..oricand mi-ar face placere sa stam la un pahar de ..ceva ..ca doar omul cat traieste invata ,nu?

sunt si eu interesat de adresa acestei firme, pt ca, spre deosebire de initiatorul topicului, eu as avea nevoie de brichete cu dimensiuni mici
    multumesc

Re: Brichete rumegus

Citat Postat în original de SERGHEI-ARO10
    [...] Pt centrala mea ar fi ideale cele de 25-30 cm lungime. Multumesc.
    Pe site spuneau ca au intre 23-25 cm. Si am mai si trimis link-ul altor forumisti... Care este adevarul?

P.S. Apropo de "cinste", asa cum spuneam, nu se acorda "premii" pina la deliberarea finala.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Vand brichete rumegus
    De chirac în forumul Bursa
    Răspunsuri: 37
    Ultimul post: 02.07.2013, 21:45
  2. Brichete rumegus
    De pana_valentin în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 23.04.2013, 10:57
  3. brichete de rumegus in seminee
    De berinded în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 12.01.2008, 20:40
  4. brichete de rumegus
    De Stoicoiu Ovidiu în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 15.05.2007, 17:49
  5. Lemne sau brichete rumegus???
    De vulcanescu35 în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 08.12.2006, 15:56

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii