Brichete rumegus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • zxm_patrick
    Membru marcant
    • 27.iul.2006
    • 665

    #16
    @serghei . Ce fel de centrala ai? Si bifez ce a intrebat si draku, ma intereseaza si pe mine! La multi ani!
    "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #17
      Postat în original de SERGHEI-ARO10
      [...] Don' Raduca... pe site scrie una, omul in depozit are alta. [...]
      Da, ca pe la noi: "pe de-afara vopsit gardul, inauntru leopardul"...

      Postat în original de draku
      [...] si cam cati saci "intra" la o tona de brichete? ma intereseaza pt transport, cam ce masina ar trebui pt o tona de brichete. [...]
      De pe site citire: "densitate = 950 kg/mc", deci pentru o tona ar trebui o masina de minim/teoretic 9,5 mc (practic 11-12 mc pe care ii umpleti cit de mult puteti).
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #18
        Postat în original de raduca
        "densitate = 950 kg/mc", deci pentru o tona ar trebui o masina de minim/teoretic 9,5 mc (practic 11-12 mc pe care ii umpleti cit de mult puteti).
        raduca, sigur ai calculat corect??

        Comentariu

        • draku
          Membru marcant
          • 12.mar.2007
          • 343

          #19
          Postat în original de seni
          Postat în original de raduca
          "densitate = 950 kg/mc", deci pentru o tona ar trebui o masina de minim/teoretic 9,5 mc (practic 11-12 mc pe care ii umpleti cit de mult puteti).
          raduca, sigur ai calculat corect??
          eh, in seara asta nu se pune...

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #20
            Postat în original de draku
            Postat în original de seni
            Postat în original de raduca
            "densitate = 950 kg/mc", deci pentru o tona ar trebui o masina de minim/teoretic 9,5 mc (practic 11-12 mc pe care ii umpleti cit de mult puteti).
            raduca, sigur ai calculat corect??
            eh, in seara asta nu se pune...
            CORECT!
            Greu cu matematica la orele astea. Gata, las calculele pentru dupa vacanta! nici macar nu mai incerc sa-mi corectez greseala... LA MULTI ANI! si la cit mai putini mc.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              #21
              ce face zaibarelul...

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #22
                Postat în original de seni
                ce face zaibarelul...
                ... sau lipsa lui?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3481

                  #23
                  Postat în original de raduca
                  Postat în original de seni
                  ce face zaibarelul...
                  ... sau lipsa lui?
                  inca inghiti in sec de la ....... craiova!!

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #24
                    Postat în original de raduca
                    [...] (practic 11-12 mc pe care ii umpleti cit de mult puteti).
                    Eu le-am dat treaba neuronilor sa-mi calculeze cubajul pentru masina de transport si ei mi-au dat cifrele ce reprezinta cit trebuie sa beau in noaptea dintre ani (a se vedea si utilizarea termenilor specifici pentru pahare)!
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3481

                      #25
                      Postat în original de raduca
                      Postat în original de raduca
                      [...] (practic 11-12 mc pe care ii umpleti cit de mult puteti).
                      Eu le-am dat treaba neuronilor sa-mi calculeze cubajul pentru masina de transport si ei mi-au dat cifrele ce reprezinta cit trebuie sa beau in noaptea dintre ani (a se vedea si utilizarea termenilor specifici pentru pahare)!
                      ai ganduri mari!!!

                      Comentariu

                      • zxm_patrick
                        Membru marcant
                        • 27.iul.2006
                        • 665

                        #26
                        cam cat este consumul pe zi? stiu ca depinde de f multi factori, dar macar asa, orientativ
                        si cam cati saci "intra" la o tona de brichete?
                        @serghei . Ce fel de centrala ai?
                        "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                        Comentariu

                        • zxm_patrick
                          Membru marcant
                          • 27.iul.2006
                          • 665

                          #27
                          OK am vazut ca nu a raspuns nimeni. Trebuia s-o patesc si pe-asta!
                          Am fost la metro si am cumparat 3 saci de brichete. 10 RON sacul cu 12 buc dimensiuni 5x10x15cm. 10kg pe pachet.
                          Afara sunt intre -5 si -8 gradeC.
                          Adevarat si fals conform a ceea ce am "patit" eu!
                          E mai comod decat pe lemne: Adevarat. Le iei din sac si le bagi pe foc, deseuri...numai sacii de plastic care apropos sunt compacti deci ocupa mult mai putin loc. Loc de depozitare nu-ti trebuie foarte mult...poti sa cumperi (ma gandesc...)si de doua ori pe luna (cum merg eu la cumparaturi in hypermarketuri) evident cu o rezerva daca nu au cumva pe stoc....
                          Poti sa folosesti numai brichete: Adevarat, dar nu recomandat; se consuma repede, iar daca bagi multe ridica temperatura foarte mult; eu le-am combinat cu lemne groase si au ars mocnit adica asa cum trebuie.
                          Sunt mai eficiente decat lemnele: Fals, ma duce cam la 20 RON pe zi cu incalzirea a 70 MP adica 600RON pe luna, cu lemne ma duce cam la 500RON la centrala si 300RON la soba. Nu stiu cum e cu gazul...ca n-am!
                          Ca tendinta...cred ca se vor scumpi, pentru ca vor fi mai cautate, iar fabricile de mobila n-o sa mai dea pe gratis rumegusul numai ca sa scape de el!
                          "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                          Comentariu

                          • zxm_patrick
                            Membru marcant
                            • 27.iul.2006
                            • 665

                            #28
                            3 saci de brichete - 36 ore
                            Poti sa pui si mai multe, am incercat, eu am pus 12.
                            La metro este 1000RON paletul de 1 tona, la producator este 500RON, e o treaba nu??
                            "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                            Comentariu

                            • SERGHEI-ARO10
                              Membru
                              • 03.mai.2006
                              • 155

                              #29
                              Ca volum ,9 saci de brichete mici a 20 kg fiecare ocupa aproape 1 m cub.Cat despre rentabilitate ca si costuri: daca esti comod si cumperi de la Metro este normal sa nu iti convina .Platesti dublu...dar este la indemana.Cat de bune sunt brichetele???...Foarte bune....Arunci un sfert de sac in centrala,bagi lemne peste..urca temperatura rapid iar lemnele cat ar fi de proaste pot mentine fara probleme temperatura.Ca sa alimentez numai cu brichete este adevarat ca ma cam costa ,dar.....cand ai intrat in iarna total nepregatit ( prima iarna cu centrala pe lemne )si vine gerul,nu mai ai de ales.Am ajuns la performanta de a alimenta la 8 ore (pun cateva brichete peste putinul jar ramas si completez cu lemne),asigurand astfel un confort termic mai mult decat decent in locuinta (minim 22 grade).

                              Ca sa fac un rezumat al consumului:
                              ---5 carute a 1,5 mc (250 lei bucata)+ 3mc fag (550lei-teapa)+28 saci brichete (280 lei)....................mai detin 7 saci de brichete +1.5mc lemne....
                              ---fac focul de la inceputul lui octombrie
                              ---CONCLUZIE-raman fara lemne in 2 saptamani.....si daca nu mai reusesc sa prind o caruta doua de pe la padure,atunci chiar am incurcat-o..Singura optiune cat de cat sigura : brichete.


                              PS-un lucru extraordinar de bun cand folosesti brichete (sau lemne foarte uscate)-AI O CENTRALA SUPER CURATA ----asa ca la primavara provizii cat cuprinde .

                              In foto:brichete mici+ centrala cu alimentare pe sus (brichetele sunt puse chiar pe capacul pe unde alimentez).
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6360

                                #30
                                Postat în original de raduca
                                De pe site citire: "densitate = 950 kg/mc", deci pentru o tona ar trebui o masina de minim/teoretic 9,5 mc (practic 11-12 mc pe care ii umpleti cit de mult puteti).
                                Postat în original de SERGHEI-ARO10
                                Ca volum, 9 saci de brichete mici a 20 kg fiecare ocupa aproape 1 m cub. [...]
                                Aha! asta inseamna ca 1 tona aprox. 5,5 mc. Nu am gresit "decit" la dublu. Ai avut drepate seni, astea-s simptome de zaibar!
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...