Brichete rumegus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SERGHEI-ARO10
    Membru
    • 03.mai.2006
    • 155

    Brichete rumegus

    Daca stie cineva de unde se pot achizitiona , fac cinste.Ma intereseaza o sursa sau mai multe din Ilfov sau Prahova. Eu am cumparat brichete de la o firma din Ploiesti (f buna marfa) dar aveau numai brichete mici.Pt centrala mea ar fi ideale cele de 25-30 cm lungime.Multumesc.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    V-am trimis PM, cred ca nu este aceeasi firma de la care ati achizitionat deja pentru ca au brichete de 23-25 cm.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #3
      si asa s-a ales raduca cu ... cinstea

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Postat în original de seni
        si asa s-a ales raduca cu ... cinstea
        Pina la rezultatul deliberarilor, am cinstea de a fi coleg de forum cu voi... Dar eu nu as depune armele, cine stie, poate se gaseste ceva mai aproape de Ilfov sau Prahova.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          #5
          Re: Brichete rumegus

          Postat în original de SERGHEI-ARO10
          Daca stie cineva de unde se pot achizitiona , fac cinste.Ma intereseaza o sursa sau mai multe din Ilfov sau Prahova. Eu am cumparat brichete de la o firma din Ploiesti (f buna marfa) dar aveau numai brichete mici.Pt centrala mea ar fi ideale cele de 25-30 cm lungime.Multumesc.
          la metro mai sunt astfel de brichete...

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            Postat în original de raduca
            V-am trimis PM, cred ca nu este aceeasi firma de la care ati achizitionat deja pentru ca au brichete de 23-25 cm.
            nu-mi zici si mie un pret ?

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              @ crinaelena: Aveti link-ul pe PM (are si pretul).
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • SERGHEI-ARO10
                Membru
                • 03.mai.2006
                • 155

                #8
                Postat în original de raduca
                V-am trimis PM, cred ca nu este aceeasi firma de la care ati achizitionat deja pentru ca au brichete de 23-25 cm.
                Multumesc mult ,dar exact de la ei am luat brichetele..Nu mai aveau decat brichete mici ,max 4-5 cm lungime.Am cumparat cu 500 lei tona....si pot spune ca merita toti bani.Numai ca eu am o problema: magazia de incarcare este foarte mare iar capacul etanseaza pe o garnitura de azbest,deci etansare slaba.In acest fel trage aer fals si nu pot controla temperatura.Merg cu clapeta de aer inchisa si temperatura se stabilizeaza la 85 grade.Daca foloseam brichete de 25-30 cm ,puteam sa alimentez la fel cum fac cu lemnele si in felul asta brichetele ardeau pe rand ,permitandu-mi sa reglez temperatura dorita (consumul fiind evident mai mic).Oricum ,sunt uimit de puterea calorica a brichetelor,nu ai cenusa (fffff putina),centrala parca se curata singura,lipsa gudron...este de vis,dar ca orice vis ..costa...dar merita.

                Pentru mine sunt ideale avand in vedere ca plec de acasa la ora 9 si ma intorc la 18-19,iar cu brichetele ridic centrala la 90-100 grade in scurt timp si permitandu-mi apoi sa mentin un 80-85 de grade cu lemne mai verzi.
                Am incercat o multime de metode de alimentare cu brichet,inclusiv micsorarea magaziei si implicit a zonei de ardere....complicat dar merge...brichetele sunt ideale daca au o lungime mai mare de 20 cm (mai ales ca magazia mea permite alimentarea cu lemne de 50 cm lungime).

                Inca o data multumesc,cat despre cinste..oricand mi-ar face placere sa stam la un pahar de ..ceva ..ca doar omul cat traieste invata ,nu?

                Comentariu

                • draku
                  Membru marcant
                  • 12.mar.2007
                  • 343

                  #9
                  sunt si eu interesat de adresa acestei firme, pt ca, spre deosebire de initiatorul topicului, eu as avea nevoie de brichete cu dimensiuni mici
                  multumesc

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #10
                    Re: Brichete rumegus

                    Postat în original de SERGHEI-ARO10
                    [...] Pt centrala mea ar fi ideale cele de 25-30 cm lungime. Multumesc.
                    Pe site spuneau ca au intre 23-25 cm. Si am mai si trimis link-ul altor forumisti... Care este adevarul?

                    P.S. Apropo de "cinste", asa cum spuneam, nu se acorda "premii" pina la deliberarea finala.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Postat în original de draku
                      sunt si eu interesat de adresa acestei firme [...]
                      V-am trimis si Dvs. link-ul (pe PM).
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • draku
                        Membru marcant
                        • 12.mar.2007
                        • 343

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        Postat în original de draku
                        sunt si eu interesat de adresa acestei firme [...]
                        V-am trimis si Dvs. link-ul (pe PM).
                        multumesc

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3481

                          #13
                          Re: Brichete rumegus

                          Postat în original de raduca
                          P.S. Apropo de "cinste", asa cum spuneam, nu se acorda "premii" pina la deliberarea finala.
                          tot la cinste ti-e gandul......

                          Comentariu

                          • SERGHEI-ARO10
                            Membru
                            • 03.mai.2006
                            • 155

                            #14
                            Re: Brichete rumegus

                            Postat în original de seni
                            Postat în original de SERGHEI-ARO10
                            Daca stie cineva de unde se pot achizitiona , fac cinste.Ma intereseaza o sursa sau mai multe din Ilfov sau Prahova. Eu am cumparat brichete de la o firma din Ploiesti (f buna marfa) dar aveau numai brichete mici.Pt centrala mea ar fi ideale cele de 25-30 cm lungime.Multumesc.
                            la metro mai sunt astfel de brichete...

                            Pai cu metro ar cam fi o problema ,minora evident ...cam de 3 milioane... in +.

                            Don" Raduca....pe site scrie una ,omul in depozit are alta .Acum 2 saptamani am fost la el si am cumparat 750kg de brichete mici .Cele mari lipseau,cumparase cineva tot stocul.Probabil la comanda cu un avans face si la dimensiuni mai mari.

                            PS-GRIJA MARE cu brichetele mici mai ales daca alimentarea centralei se face pe sus iar magazia este mare ...nu incarcati mai mult de 1/4 sac odata ,ca sare fata la 110 grade cum nu va imaginati.Eu am vrut sa pun tot sacul dar m-a oprit finul meu la timp...si pe urma deschideam totul prin casa la maxim + boilerul si ceva geamuri in camerele libere ca sa mai scada temperatura....

                            Comentariu

                            • draku
                              Membru marcant
                              • 12.mar.2007
                              • 343

                              #15
                              Re: Brichete rumegus

                              [quote="SERGHEI-ARO10"][quote="seni"]
                              Postat în original de SERGHEI-ARO10
                              PS-GRIJA MARE cu brichetele mici mai ales daca alimentarea centralei se face pe sus iar magazia este mare ...nu incarcati mai mult de 1/4 sac odata ,ca sare fata la 110 grade cum nu va imaginati.Eu am vrut sa pun tot sacul dar m-a oprit finul meu la timp...si pe urma deschideam totul prin casa la maxim + boilerul si ceva geamuri in camerele libere ca sa mai scada temperatura....
                              aha, bine de stiut
                              cam cat este consumul pe zi? stiu ca depinde de f multi factori, dar macar asa, orientativ
                              si cam cati saci "intra" la o tona de brichete? ma intereseaza pt transport, cam ce masina ar trebui pt o tona de brichete. nu am niciun fel de idee cam la ce volum ajunge tona asta....

                              Comentariu

                              Procesare...