centrala cu gazeificare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu stanescu
    Incepator
    • 02.ian.2008
    • 4

    centrala cu gazeificare

    ne-am construit o casa in anul 2007, avem o suprafata locuibila de 400 m3 si ne trebuie o centrala cu gazeificare pentru a incalzi casa.
    peretii exteriori sunt de 25 cm + 5 cm de polistiren, avem geamuri din termopan (cam mari la living), izolatia la tavane este de 15 cm vata minerala si polistiren de 3 cm. livingul este de 40 m2, si are inaltimea de 4m aproximativ (direct acoperisul casei).
    va rugam sa ne sprijiniti cu sfaturi pentru o centrala, noi am dori Junkers.
    dar fara apa menajera de la centrala de incalzit.
    intrebari si raspunsuri
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    Arca daca va permiteti,sau Atmos,care sint mai ieftine dar de f. buna calitate.
    deasemeni Orlan si Vigas sint f. bune.

    Comentariu

    • liviu stanescu
      Incepator
      • 02.ian.2008
      • 4

      #3
      Re: centrala cu gazeificare

      Postat în original de liviu stanescu
      ne-am construit o casa in anul 2007, avem o suprafata locuibila de 400 m3 si ne trebuie o centrala cu gazeificare pentru a incalzi casa.
      peretii exteriori sunt de 25 cm + 5 cm de polistiren, avem geamuri din termopan (cam mari la living), izolatia la tavane este de 15 cm vata minerala si polistiren de 3 cm. livingul este de 40 m2, si are inaltimea de 4m aproximativ (direct acoperisul casei).
      va rugam sa ne sprijiniti cu sfaturi pentru o centrala, noi am dori Junkers.
      dar fara apa menajera de la centrala de incalzit.
      am dori sa stim ce putere ar trebui sa aiba centrala . 32KW ni s/a spus ca este suficient fara apa menajera si cu izolatia pe care o avem. Oare este suficient. Nu am vrea sa fie nici prea mare nici prea mica
      Este vreo problema cu centralele Junkers. Ni s/a spus ca sunt bune.
      intrebari si raspunsuri

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        prieteni de ai mei de la service spun ca nu-s grozave,bine,nici rele nu-s dar cele enumerate anterior sint mai bune.
        preturile sint apropiate,cu exceptia cazanelor Arca,care-s scumpe binisor.

        Comentariu

        • gogoson
          Membru Marcant
          • 14.oct.2006
          • 621

          #5
          Eu am termofarc si sunt foarte multumit
          Nu uita sa iti iei si laddomat, face treaba fff buna

          Comentariu

          • ing.GRIGORE ZAHARESCU
            Membru marcant
            • 26.dec.2005
            • 584

            #6
            Nu toate brandurile cu nume nemtesti sunt in top

            Comentariu

            • liviu stanescu
              Incepator
              • 02.ian.2008
              • 4

              #7
              Re: centrala cu gazeificare

              Postat în original de liviu stanescu
              Postat în original de liviu stanescu
              ne-am construit o casa in anul 2007, avem o suprafata locuibila de 400 m3 si ne trebuie o centrala cu gazeificare pentru a incalzi casa.
              peretii exteriori sunt de 25 cm + 5 cm de polistiren, avem geamuri din termopan (cam mari la living), izolatia la tavane este de 15 cm vata minerala si polistiren de 3 cm. livingul este de 40 m2, si are inaltimea de 4m aproximativ (direct acoperisul casei).
              va rugam sa ne sprijiniti cu sfaturi pentru o centrala, noi am dori Junkers.
              dar fara apa menajera de la centrala de incalzit.
              am dori sa stim ce putere ar trebui sa aiba centrala . 32KW ni s/a spus ca este suficient fara apa menajera si cu izolatia pe care o avem. Oare este suficient. Nu am vrea sa fie nici prea mare nici prea mica
              Este vreo problema cu centralele Junkers. Ni s/a spus ca sunt bune.
              multumesc pentru sfaturi dar as dori sa stiu ce putere ar trebui sa aiba centrala. 33Kw este de ajuns ?
              intrebari si raspunsuri

              Comentariu

              • liviu stanescu
                Incepator
                • 02.ian.2008
                • 4

                #8
                Postat în original de crinaelena
                Arca daca va permiteti,sau Atmos,care sint mai ieftine dar de f. buna calitate.
                deasemeni Orlan si Vigas sint f. bune.
                cazanele arca au o problema se inchid automat in cazul unei pene de curent, asa am inteles de la un vecin care are asa ceva.
                intrebari si raspunsuri

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1736

                  #9
                  Re: centrala cu gazeificare

                  Postat în original de liviu stanescu
                  ... multumesc pentru sfaturi dar as dori sa stiu ce putere ar trebui sa aiba centrala. 33Kw este de ajuns ?
                  Nu poti afla raspuns la intrebarea ta pe un forum. Sau mai rau: primesti un raspuns "dupa ureche".
                  In mod normal, cel/cea care a proiectat instalatia este in masura sa calculeze necesarul de incalzire in raport de cele N conditii ce se aplica fiecarui spatiu.

                  Numai bine,
                  DIY

                  Comentariu

                  • gogoson
                    Membru Marcant
                    • 14.oct.2006
                    • 621

                    #10
                    @liviu

                    Centralele cu gazeificare se inchid automat la intreruperea curentului deoarece, evident se opreste ventilatorul si nu mai este injectat aer in centrala, iar flacara se stinge automat, deoarece gazogenul ( gazul rezultat in urma gezeificarii ) in lipsa aerului nu se mai autoaprinde.

                    Deci faptul ca se opreste cand nu ai curent se datoreaza tehnologiei folosite si nu se intampla numai la ARCA, dar este si o protectie buna.

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      #11
                      Cel care va facut proiectul de instalatii ar trebui sa stie cel mai bine ce putere este necesara pentru casa dumneavostra.

                      Comentariu

                      • alecrimar
                        Incepator
                        • 02.ian.2008
                        • 63

                        #12
                        VREAU UN SFAT URGENT!!!!!!!

                        Cazanele ORLAN sau VIGAS?

                        LA PRET ASEMANATOR ACESTORA GASESC SI ALCEVA MAI BUN?

                        ORLAN 40KW = 7150 RON
                        VIGAS 40KW = 7350 RON

                        VA MULTUMESC ANTICIPAT

                        Comentariu

                        Procesare...