IZOLATIE POD!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexdb
    Incepator
    • 02.ian.2008
    • 9

    IZOLATIE POD!

    Vreau sa pun vata minerala-ISOVER de 10CM cu folie de aluminiu- in pod intre grinzile de stejar si sa inchid cu placi de OSB de 12mm...distnata intre grinzi este de apropx 70CM-
    Intrebarea este umatoarea care ma framanta...PUN CU FOLIA DE ALUMINIU catre tavanul camerei sau catre acoperis..
    "cineva" mia spus ca sa o pun catre tavan...
    asa este?
    Imi tre parerea cuiva care se pricepe si daca poate sa-mi ofere si un motiv..
    Va multumesc
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Folia de aluminiu (sau orice bariera de vapori) se pune catre tavan (catre partea "calda"). Rolul ei este de a impiedica patrunderea umiditatii in izolatie (vata minerala). Acesta ar fi unul din motive. Al doilea tine de faptul ca daca ea ar fi spre partea "rece", ar avea o temperatura mai scazuta si deci ar favoriza condensul, care ar ajunge in izolatie.
    Cam atit.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • alexdb
      Incepator
      • 02.ian.2008
      • 9

      #3
      Postat în original de raduca
      Folia de aluminiu (sau orice bariera de vapori) se pune catre tavan (catre partea "calda"). Rolul ei este de a impiedica patrunderea umiditatii in izolatie (vata minerala). Acesta ar fi unul din motive. Al doilea tine de faptul ca daca ea ar fi spre partea "rece", ar avea o temperatura mai scazuta si deci ar favoriza condensul, care ar ajunge in izolatie.
      Cam atit.
      deci folia de AL atat are rolul, de a nu se face condens? credeam ca pt a reflecta caldura sau frigul...depinde cum este pusa....

      a doua intrebare este..dupa ce pun vata...pot sa pun OSB-ul de 12mm direct sau mai tre sa pun ceva inainte?
      Am mai auzit pe unii care zic ca sa mai pun carton dala de smoala de la sul - peste vata si apoi sa pun OSBul....
      Are rost asa ceva?

      Comentariu

      • alecrimar
        Incepator
        • 02.ian.2008
        • 63

        #4
        salutare tuturor si
        LA MULTI ANI

        PAREREA MEA ESTE CA IN LOCUL PLACILOR DE OSB3 DE 11-13 MM SA PUI SCINDURA USCATA DE 3,2 - 3,4 CM GROSIME
        ESTE MULT MAI REZISTENTA LA SOCURI

        Comentariu

        • alexdb
          Incepator
          • 02.ian.2008
          • 9

          #5
          Postat în original de alecrimar
          salutare tuturor si
          LA MULTI ANI

          PAREREA MEA ESTE CA IN LOCUL PLACILOR DE OSB3 DE 11-13 MM SA PUI SCINDURA USCATA DE 3,2 - 3,4 CM GROSIME
          ESTE MULT MAI REZISTENTA LA SOCURI

          poi nu mai am cum pt ca deja am cumparat osb de 12mm deja....iar inaltimea acoperisului de la tavan nu este foarte mare ca sa mergi in picioare..

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Postat în original de alexdb
            [...] credeam ca pt a reflecta caldura sau frigul... depinde cum este pusa [...]
            Daca ar fi asa, s-ar face casele din tabla.

            Postat în original de alexdb
            [...] a doua intrebare este: dupa ce pun vata... pot sa pun OSB-ul de 12 mm direct sau mai tre sa pun ceva inainte? [...]
            Daca ati realizat etansarea barierei de vapori, puteti pune OSB-ul. Doar ca sint mai multe detalii de lamurit (de ex., nestiind care sint straturile din care este alcatuit acoperisul Dvs., as zice ca sint cam putini 10 cm de vata sau, in alta ordine de idei, cum veti finisa podul dupa ce puneti OSB-ul), iar eu nu ma pricep la de toate.

            Postat în original de alexdb
            [...] Am mai auzit pe unii care zic ca sa mai pun carton de ala de smoala de la sul - peste vata si apoi sa pun OSB-ul... Are rost asa ceva?
            Eu unul nu am mai auzit de o astfel de solutie.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • alexdb
              Incepator
              • 02.ian.2008
              • 9

              #7
              Postat în original de raduca
              Postat în original de alexdb
              [...] credeam ca pt a reflecta caldura sau frigul... depinde cum este pusa [...]
              Daca ar fi asa, s-ar face casele din tabla.

              Postat în original de alexdb
              [...] a doua intrebare este: dupa ce pun vata... pot sa pun OSB-ul de 12 mm direct sau mai tre sa pun ceva inainte? [...]
              Daca ati realizat etansarea barierei de vapori, puteti pune OSB-ul. Doar ca sint mai multe detalii de lamurit (de ex., nestiind care sint straturile din care este alcatuit acoperisul Dvs., as zice ca sint cam putini 10 cm de vata sau, in alta ordine de idei, cum veti finisa podul dupa ce puneti OSB-ul), iar eu nu ma pricep la de toate.

              Postat în original de alexdb
              [...] Am mai auzit pe unii care zic ca sa mai pun carton de ala de smoala de la sul - peste vata si apoi sa pun OSB-ul... Are rost asa ceva?
              Eu unul nu am mai auzit de o astfel de solutie.

              podul este intr-o "apa" inaltimea maxima de 100cm ...2 laturi de la pod fiind izolate pe exterior cu polestiren de 10 densitate 15(intrun cuvant toata casa este izolata cu polestiren de 10 densitate 15) dar a 3 latura a podului nu este-cred ca pe viitor o sa ma ocup....deci cred ca ar fii de ajuns....
              in conditiile in care am izolat deja 40% din pod cu vata si cu folia in jos si deja se simte in camera, nu pot sa stau cu caloriferul la max ca ma sufoc de cald....este aproape de minim...
              tot ce ma interesa voiam sa stiu cum e cu folia de aluminiu..in sus sau in jos...
              multumesc mult pt ajutor
              P.S. daca sa zicem ca nu ajunge vata de 10cm ce se mai poate pune...
              si daca sa zicem ca vor putea ajunge sobolanii vreodata acolo ce putem face?
              sa dau cu ceva preventiv?

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Postat în original de alexdb
                [...] si deja se simte in camera, nu pot sa stau cu caloriferul la max ca ma sufoc de cald... este aproape de minim [...]
                Atentie la aerisiri! Acum, ca este iarna, va bucurati de caldura. Dar ce veti face la vara? (un alt aspect, apropo de amanunte)

                Postat în original de alexdb
                [...] P.S. daca sa zicem ca nu ajunge vata de 10 cm, ce se mai poate pune... si daca sa zicem ca vor putea ajunge sobolanii vreodata acolo ce putem face? sa dau cu ceva preventiv?
                Tot vata, dar asezata perpendicular pe stratul anterior (inca o data, va atrag atentia ca aceste adaugiri depind de mai multi factori). Cit priveste sobolanii, nu stiu ce sa zic, multe pareri de pe forum afirma ca vata de sticla nu e chiar ce-si doresc rozatoarele.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  tot ce ma interesa voiam sa stiu cum e cu folia de aluminiu..in sus sau in jos...
                  Intotdeauna spre partea calda a peretelui, spre interior.

                  Comentariu

                  • rauti marius
                    Incepator
                    • 02.ian.2008
                    • 12

                    #10
                    termoizolatie mansarda

                    salut! va rog sa ma autati! am construit o casuta mansardata si la partea de panta a mansardei am izolat cu vata minerala de 15cm. e bine? sau e prea putin? la pereti am pus olistire 5cm, osb12,vata 10cm,folie bv,spatiu liber3 cm,rigips 12,5. e bine sau e prea putin? spatiul ramas intre folie si rigips (3-4cm din cauza profilelor met.)pot sal-umplu cu vata? fara sa mai pun alta folie? va multumesc anticipat!

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #11
                      Re: termoizolatie mansarda

                      Postat în original de rauti marius
                      salut! va rog sa ma autati! am construit o casuta mansardata si la partea de panta a mansardei am izolat cu vata minerala de 15cm. e bine? sau e prea putin? la pereti am pus olistire 5cm, osb12,vata 10cm,folie bv,spatiu liber3 cm,rigips 12,5. e bine sau e prea putin? spatiul ramas intre folie si rigips (3-4cm din cauza profilelor met.)pot sal-umplu cu vata? fara sa mai pun alta folie? va multumesc anticipat!
                      La partea inclinata daca mai adaugati perpendicular pe directia capriorilor inca un strat de vata minerala de cel putin 5 cm grosime dupa care folie bariera de vapori si eventual rigips RF putem spune ca e bine. Foarte bine ar fi cu 10 cm de vata de sticla.

                      La pereti : polistiren de 8 cm grosime, membrana autoadeziva, osb12, vata de 10 cm, vata de sticla de 5 cm (de preferinta montat perpendicular pe primul strat) intre si in profilele metalice, folie bariera de vapori si rigips rezistent la foc. Asa da.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Se poate si mai bine din punct de vedere al grosimii izolatiei.

                        Spatiul este incalzit si locuit acum? Daca da, ati putea sa ne spuneti cum se comporta acesta solutie si daca aveti confortul necesar.

                        Spatiul lasat liber intre gipscarton si bariera de vapori a izolatiei poate fi lasat asa cum este, Va ajuta pe viitor daca doriti sa prindeti diverse obiecte pe peretii din gipscarton. Asa este diminuat pericolul de a gauri bariera de vapori.

                        Comentariu

                        Procesare...