Cos de fum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • costi1970
    Incepator
    • 21.mar.2007
    • 37

    Cos de fum

    Buna ziua si LA MULTI ANI!, Am terminat o casa la nivel "rosu", anul acesta intentionez sa fac si instalatia de incalzire. Casa este tip duplex , iar centrala termica doresc sa o pozitionez pe peretele comun, in garaj, deci cosul de fum va fi vertical si scos prin acoperis. Nu este zidit, intrebarea este daca pot sa-l scot prin rapit si ce tip de cos sa folosesc? Inaltimea casei este de cca 10m, iar centrala va fi pe gaz . Mentionez ca locul pentru rapit este de cca 40X70 prin care vor mai fi coloana de canal, apa rece, calda, si tevile cu agent termic (tur retur).
  • draku
    Membru marcant
    • 12.mar.2007
    • 343

    #2
    nu are legatura cu cosul de fum, dar ar trebui luat in calcul: un coleg al meu nu a primit aprobare pentru a instala centrala in garaj (casa noua, in constructie intr-o zona limitrofa a buc.) si a trebuit sa o mute in holul de la intrare, ceea ce i-a cam dat peste cap calculele. poate ar fi bine sa va interesati din timp in legatura cu treaba asta

    Comentariu

    • costi1970
      Incepator
      • 21.mar.2007
      • 37

      #3
      Da, mersi, la acest inconvenient m-am gandit si eu, in proiect, locul centralei este in bucatarie, aceasta face parte din living si nu prea ma incanta. in garaj ar fi ideal, dar cum zici, nu se stie cu aprobarea. Am mai descoperit un loc la etaj, ma avantajeaza si inaltimea mai mica la cos, nu stiu, mai astept raspunsuri

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3640

        #4
        In incaperea in care se afla centrala termica trebuie sa existe suprafata vitrata de suprafata minima de 5% din volumul incaperii (asta conform normativelor). Daca garajul nu are nici un fel de suprafata vitrata sau aceasta este mica sincer nu va recomand montarea centralei acolo.

        Comentariu

        • costi1970
          Incepator
          • 21.mar.2007
          • 37

          #5
          Postat în original de Consultant climatizare
          In incaperea in care se afla centrala termica trebuie sa existe suprafata vitrata de suprafata minima de 5% din volumul incaperii (asta conform normativelor). Daca garajul nu are nici un fel de suprafata vitrata sau aceasta este mica sincer nu va recomand montarea centralei acolo.
          Multumesc de raspuns, vitrata, presupun aerisita cu un geam, da asa este in garaj nu am asa ceva. As fi vrut sa evit zgomotul ei si poate in viitor sa o schimb (centrala) cu una pe lemne, cea ce in garaj imi permitea spatiu, acesta fiind lung de 7,5m si lat de 3,4m.
          Ideea era daca pot sa duc cosul de fum prin rapit .

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6929

            #6
            Pai de ce nu scoateti racordul la cosul de fum in lateral deoarece la cosul de fum cu o asa inaltime mare aveti nevoie de un postament de beton.
            Cu stima.

            Comentariu

            Procesare...