calorifere apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sandel25
    Incepator
    • 26.sep.2007
    • 1

    calorifere apartament

    Buna ziua!!! vreau sa-mi schimb caloriferele de fonta din apartament (incalzire centrala) cu ce model de calorifer le pot inlocui ( care sa dea mai multa caldura????
  • iuliutz
    Membru Marcant
    • 11.nov.2007
    • 453

    #2
    pentru apartament eu te-as sfatui sa lasi caloriferele de fonta. Cele din tabla se racesc foarte repede si nu sunt la fel de eficiente. Caloriferele, daca arata rau se pot reconditiona la unele firme. Se desfac elementii, se baga in baie de acid si se elimina vopseaua veche, dupa care se vopsesc din nou cu pistolul cu vopsea speciala pentru calorifer care sa reziste la temperaturi mari. Se ansambleaza cu garnituri noi si sunt gata. Eu asta as face daca as fi nevoit sa le reconditionez.
    "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
    Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Dincolo de modul de incalzire al unui calorifer trebuie vazuta cauza functionarii slabe a sistemului. Nu intotdeauna sunt de vina caloriferele, restul instalatiei este OK ? (coloanele principale, racordurile de la coloana la calorifer, robinetii de izolare, existenta aerisitoarelor pe calorifer, gradul de murdarire al caloriferului etc.).

      Inainte de a schimba caloriferul trebuie sa fi sigur ca nu il mai poti reconditiona, nu arunca un calorifer de fonta pentru unul de tabla.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        Pot sa mai adaug ca cele de tabla se si infunda mai repede.

        Comentariu

        • iuliutz
          Membru Marcant
          • 11.nov.2007
          • 453

          #5
          Pai daca vrei sa nu se infunde poti pune un filtru pe conducta inainte de intrarea in calorifer
          "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
          Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

          Comentariu

          • nobody
            Incepator
            • 26.sep.2007
            • 95

            #6
            caldura si climatizare

            si eu optez tot pt calorifere din fonta.Acum vin eu cu o intrebare: daca instalez caloriferele cu turul si returul in partea de jos si cu un aerisitor automat (evident in partea de sus),e adevarat ca se incalzesc mai repede?Stiu ca acest sistem se foloseste si in alte tari ,in special in cele mai de la nord , unde frigul e mai tare ca la noi.Doresc sa folosesc acest montaj avind o centrala electrica.

            Comentariu

            • iuliutz
              Membru Marcant
              • 11.nov.2007
              • 453

              #7
              nu vad de ce sa nu faceti acest montaj, mai ales daca si-a dovedit eficienta.
              "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
              Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

              Comentariu

              • nobody
                Incepator
                • 26.sep.2007
                • 95

                #8
                caldura si climatizare

                Da!!! Dar sper sa gasim pe cineva care a facut incercari in sensul asta si daca este de acord sa ne dea si noua rezultatul! E cam dificil intr-un apartament sa fac toto felul de modificari la calorifere!

                Comentariu

                Procesare...