Scula pentru taiere placa beton 7 cm grosime

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alec
    Incepator
    • 31.oct.2007
    • 38

    Scula pentru taiere placa beton 7 cm grosime

    Buna seara tuturor,

    Stau intr-o casa mai veche, unde am ferestre cu transperant/rulou de lemn peste tocul ferestrei, incasetat in zid. Peste rulou este boiandrugul si in fata lui [in forma de L /perpedicular pe boiandrug, la exteriorul zidului...] o placa de 6-7 cm grosime beton, cu o fanta prin care coboara ruloul de lemn.
    Vreau sa schimb ferestrele vechi cu un sistem de tamplarie stratificata cu termopan, dar sa le fac mai inalte, intrand practi in golul actual al roloului de lemn. Pentru asta ar trebui sa decupez cam 30 cm din placa de beton de la exterior. Pentru o taietura profi, fara sa se sparga toata placa, ce scula as putea folosi?
    Am intrebat o firma specializata in taieri beton, dar solutia lor cu gauri succesive cu un "fi" 150 [lasand niste valurele in final ] nu prea ma incanta, plus ca folosesc apa si nu in ultimul rand e ingrozitor de scump serviciul.
    Nu se poeta efectua o taietura ok cu o freza si fisc diamantat sau ceva similar? Sa nu uit, trebuie lucrat la inaltime, ~ 2.5 m..nu e la indemana.
    Multumesc pentru orice fsat/sugestie.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    Varianta cu gauri din aproape in aproape este mai indicata. Cu un ciocan rotopercutor si un burghiu de 7...10 de lungime optima.
    Am avut de decupat din golul de montaj al unui perete din beton, o fasie cu adancimea de 3cm si lungimea de 200cm, iar metoda descrisa a dat cele mai bune rezultate.
    Puteti folosi si polizorul unghiular (flex) dar se lucreaza mai greu.

    Comentariu

    • ToolsMaster
      Membru
      • 11.iul.2007
      • 180

      #3
      Firma respectiva poate fi specializata in gaurire si sa nu aiba anumite scule, iar solutia gasita sa fie in functie de ce posibilitati tehnice au ei sau in functie de ce se poate folosi la aceea inaltime.
      Ei probabil s-au gandit sa foloseasca o masina pentru gaurire umeda sau uscata. Pentru precizie si datorita faptului ca masinile respective sunt grele, iar la debitare apar forte insemnate se folosesc suporti speciali sau pompe de vid care tin masinile in pozitii fixe.
      Se poate executa un canal cu un ferastrau circular cu disc diamantat pentru a nu aparea acele valuri.
      Ar fi interesant si un mic desen cu ce aveti concret de debitat ca sa ne putem da seama mai bine.
      Ma voi mai gandi la problema dumneavoastra si incerc sa gasescc o solutie. Problemele care apar sunt inaltimea unde trebuie efectuata debitarea cat si in cazul unui echipament care l-ati putea achizitiona pretul.

      Comentariu

      • alec
        Incepator
        • 31.oct.2007
        • 38

        #4
        Multumesc frumos pentru raspunsuri. Incerc maine cu un flex si disc diamantat, cu un nenea mester care taie des in marmura si piatra. Va tin la curent
        Toate cele bune.

        Comentariu

        • alec
          Incepator
          • 31.oct.2007
          • 38

          #5
          A mers perfect cu un picamer mic, gaura langa gaura si flex. Initial am incercat cu un flex cu disc diamantat de 230, dar am avut supriza sa dam rapid de armatura, taiata ulterior cu flexul.

          Comentariu

          Procesare...