Mucegai si pereti uzi

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #31
    Asigurarea unui sistem de incalzire corespunzator este prima dvs. prioritate. Cu siguranta problemele dvs. se vor diminua cel putin, daca nu se vor elimina definitiv.

    Comentariu

    • nicolle_rox
      Membru
      • 24.mai.2007
      • 126

      #32
      Multumesc. oricum, asta e prioritatea pe anul acesta.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #33
        Spor la lucru, la primavara si asteptam noi reactii oadata cu desfasurarea lucrarilor.

        Comentariu

        • nicolle_rox
          Membru
          • 24.mai.2007
          • 126

          #34
          Multumesc!

          Comentariu

          • nimomi
            Incepator
            • 15.feb.2008
            • 3

            #35
            eu va spun cum sa va scapati de egrasie si mucegai
            eu va spun cum sa va scapati de egrasie pentru tot deauna

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #36
              Ascultam cu mare atentie.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1050

                #37
                Postat în original de VYS
                Ascultam cu mare atentie.
                Cred ca i s-a zgariat placa si sare acu'
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6886

                  #38
                  o fi frate de gigel ?
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • iulian8
                    Incepator
                    • 04.iun.2010
                    • 1

                    #39
                    O solutie mult mai buna este sa folosesti produsele kefa mai exact BioRid. In urmatorul link aveti mai multe detalii despre acest produs.

                    twins82.ro/kefa.html

                    Comentariu

                    • voodoo87
                      Incepator
                      • 01.feb.2011
                      • 1

                      #40
                      Re: Mucegai si pereti uzi...

                      buna seara tuturor.ma numesc adi,stau in bucuresti in prelungirea ghencea,sunt propietarul acestui apartament de 4 ani,pana acum nu am stat acasa,l-am avut inchiriat.ne-am mutat inapoi in ap.nostru(eu cu viitoarea sotie)pe data de 23 iulie anul trecut.stam la et 3,majoritatea peretilor sunt in afara.in dormitor si sufragerie peretii sunt sunt placati cu polistiren de fostii propietari.am chemat pe cineva sa ne renoveze camera.cand am terminat renovarea,curatenia,.....banii .....au aparut surprizele(care pana acum nu au fost pt k fostii chiriasi sunt niste cunostinte)in sufragerie si dormitor unde peretii sunt izolati(polistiren de fostii propietari)sa udat foarte rau.sa format ca sa zic asa multe patrate,adica sunt dungi de apa exact in spatiul unde se imbina placile.iar in sufragerie pe langa patratele astea intr-un colt e fleasca in jur de 1 metru lungime,latime.nici numai vreau sa zic de miros,mucegai,umflarea lavabilei,mucegai in spatele canapelei si tot ce este pe acel perete care da in afara,plinta parchet,etc.in dormitor la fel.e dezastru mare,mare de tot.in bucatarie e faianta pana sus,parca curge apa din ea,se prelinge mai bine spus.in hol care da tot afara pe perete mai exact jos e fleasca si plin de mucegai,aceeasi chestie cu plintele parchetului care au facut burta(mai rau ca a unui fan inrait de bere).am vecini si la et 2 si la 4 deasupra mea,am vazut cazuri la dvs dar nu se pune problema asta...cred eu.mai sunt unii care zic ca nu e suficienta caldura.avem repartitoare....dar dc ar fii de la caldura?de ex.in dormitor merge aproape non stop si tot a aparut.suntem disperati si nu stim ce sa facem.ne rugam sa se incalzeasca sa se usuce mai rpd.ce sa facem?sa bagam vata minerale?sa facem interioru?exterioru?sunt multe pareri pro si contra a tuturor posibilitatilor.si mai rau e cu problema noastra e ca pe data de 4 iunie avem nunta........o sa arate super casa am un umor negru.......stiu.si tre sa o rezolvam pt ca nu vreau sa apara in poze mirele(adica eu)cand sunt barbierit...etc...obiceiuri made in romania si langa mine dujmanul.....umezeala si mucegaiul........va rog sa ne ajutati cu un sfat,multumim mult,si felicitari pt site,bafta tuturor
                      _________________
                      un site de nota 10.felicitari
                      un site de nota 10.felicitari

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #41
                        Ce tip de pereti are blocul? Ce temperatura aveti in casa, ce nivel de umiditate? Puteti atasa poze cu suprafetele afectate?

                        In cazul dvs. izolatia interioara realizata cu polistiren expandat si-a demonstrat limitele.
                        Probabil in primii ani a fost mai cald insa acum, odata cu patrunderea umiditatii in spatele izolatiei s-a dezvoltat condensul si mucegaiul.

                        Se impune eliminarea izolatiei interioare, curatarea si uscarea suprafetelor.
                        Se impune realizarea unei termoizolatii exterioare, este cea mai buna solutie pentru dvs. Celelalte probleme legate de sistemul de incalzire, umiditatea interioara, se pot discuta si intr-o anumita masura nu vor genera probleme atat de grave.
                        Asteptam detaliile solicitate.

                        Comentariu

                        • mihaela1973
                          Incepator
                          • 24.feb.2011
                          • 5

                          #42
                          Buna seara,

                          Blocul este din beton (placi beton) construit in 1983, nivelul de umiditate inca nu a fost masurat (un sfat ar fi bun referitor la masurarea nivelului de umiditate cum se face).
                          Atasez poze cu glafurile laterale care a fost dezizolat.

                          Multumesc pentru ajutor.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • mihaela1973
                            Incepator
                            • 24.feb.2011
                            • 5

                            #43
                            Buna,
                            Pentru ca nu am stiut sa mut subiectul si doar am accesat link-ul pe care l-ati postat, am raspuns la o intrebare care nu imi era adresata! Scuze.

                            Sperand ca o sa primesc oricum un raspuns, va spun ca blocul este din placi turnate, incalzit cu centrala termica - temperatura constanta fiind de 22-22.5 grade iar aerisire se face zilnic. Izolatia exterioara nu intra in discutie pentru ca apartamentul este situat la etajul 6 din 8.
                            Astept sfaturi.
                            Multumesc

                            Comentariu

                            • tanasie
                              Living Legend
                              • 15.oct.2008
                              • 2551

                              #44
                              Postat în original de mihaela1973
                              ....Izolatia exterioara nu intra in discutie pentru ca apartamentul este situat la etajul 6 din 8.....
                              Asta chiar ca nu este nici o problema, lucrarea se poate face cu alpinisti.
                              Cu respect.

                              Comentariu

                              • Admin.MC
                                Membru Marcant
                                • 05.dec.2005
                                • 973

                                #45
                                Postat în original de mihaela1973
                                Buna seara,

                                Blocul este din beton (placi beton) construit in 1983, nivelul de umiditate inca nu a fost masurat (un sfat ar fi bun referitor la masurarea nivelului de umiditate cum se face).
                                Atasez poze cu glafurile laterale care a fost dezizolat.

                                Multumesc pentru ajutor.
                                Va multumim pentru pozele atasate, insa, desi acum am modificat eu, pe viitor va rog frumos sa tineti cont de aceasta regula: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=31102

                                Comentariu

                                Procesare...