Cuptor electric incorporabil

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mikis
    Incepator
    • 06.iun.2006
    • 16

    Cuptor electric incorporabil

    Am achizitionat un cuptor electric Bosch clasa A si nu stiu daca pot folosi prelungitor pt alimentarea cu energie electrica ,nu am nici o priza in apropierea lui.Si daca se poate ce fel de prelungitor trebuie sa cumpar?
    Ultima editare de calin.diaconu; 17.aug.2023, 06:38. Motiv: introducere tag-uri pentru SEO
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    iti recomand un prelungitor de calitate (*nu ca cele de prin targuri) si aici fac referire la conductori din cablu respectiv 3x2,5mm2 conductor tip my (multifilar=litat) cat si priza prelungitorului sa aibe contacte bune!!
    un alt detaliu pe care te sfatuiesc sa il iei in atentie ar fi priza de unde o sa alimentezi prelungitorul, preferabil sa fie cu circuit separat!
    numai bine!

    Comentariu

    • zodrac
      Incepator
      • 06.aug.2007
      • 12

      #3
      Intradevar nu tre sa fie luat de pe la coltul starzii. Ca sfat cauta sa aiba marcat pe el sau pe ambalaj puterea (amperajul) maxim pentru care a fost proiectat.

      Eu am varianta asta Bosch HBN434350E, in acelasi triplu ma intra frigiderul Bosch KDN32V00, plita Bosch PCD615DEU, hota Bosch DKE635A, care merge la aceeasi priza.

      Le utilizez de peste 6 luni si nu se incalzeste nimic (cabluri, tripla priza).

      Adevarul este ca prelungitorul stiu ca am dat oleaca de bani pe el (nu mai tin minte, il am de peste 3 ani si e luat de la metro Bacau parca).

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        chiar nu am idee sa iti recomand un anumit produs insa amperajul minim la care ar trebui sa lucreze prelungitorul respectiv ar fi de 16A!cel mai bine ar fi daca poti sa confectionezi chiar tu unul dintr- un cablu myym 3X2,5mm2 si o priza aplicata de calitate (de exemplu gewiss) iar stecherul o sa il poti alege din magazin pe cel care crezi tu ca e cel mai bun(contacte sigure)!
        indiferent ce varianta alegi verifica prelungitorul in felul urmator:alimentezi cuptorul il lasi sa mearga la putere maxima aprox.10 min si pe urma o sa verifici daca s-au incalzit contactele celor doua stechere(de la cuptor si prelungitor)daca nu s-au incalzit e totul ok!
        priza de unde o sa alimentezi cuptorul are circuit separat?
        te salut!

        Comentariu

        • hadimbu filaret gabriel
          Incepator
          • 14.ian.2008
          • 21

          #5
          de-as fi in locul tau as cumpara cablu (3 fire litate de 2,5),un capat il racordezi in tablou dar cu siguranta separata ,siguranta pe masura cuptorului, iar celalalt capat la cuptor, fie cu stecher cumparat vezi si u ceva bun poate ceva ceramic sa ceva ebonita si asa poti sa ti rezolvi pb. si sa fii sigur pe ea (sa dormi si u linistit noaptea)) fie legatura directa (asta in cazul in care are cuptorul tau buton on-off sau power)
          nu fa ca mine fa cum crezi tu ca e mai bine pt casa ta

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            Postat în original de hadimbu filaret gabriel
            de-as fi in locul tau as cumpara cablu (3 fire litate de 2,5),un capat il racordezi in tablou dar cu siguranta separata ,siguranta pe masura cuptorului, iar celalalt capat la cuptor, fie cu stecher cumparat vezi si u ceva bun poate ceva ceramic sa ceva ebonita si asa poti sa ti rezolvi pb. si sa fii sigur pe ea (sa dormi si u linistit noaptea)) fie legatura directa (asta in cazul in care are cuptorul tau buton on-off sau power)
            mare atentie ce e ceramic nu inseamna ca e si bun!!

            Comentariu

            • calin.diaconu
              Administrator
              • 21.nov.2005
              • 376

              #7
              Salut,

              mulțumim pentru acest topic interesant, dedicat cuptorului electric incorporabil!

              Ne-ați inspirat republicarea acestui articol pe site-ul proiectului nostru, în care am inclus câteva puncte importante despre montajul unui cuptor electric incorporabil.

              Să aveți inspirație în bucătărie!

              Descoperă cum să instalezi corect un cuptor electric incorporabil în bucătăria ta. Află cum să alegi prelungitorul potrivit, să asiguri o alimentare corespunzătoare și să verifici conexiunile pentru un utilizare sigură și eficientă.
              www.calindiaconu.com

              Comentariu

              Procesare...