Izolare fonica pardoseala apartament

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • viulian
    Incepator
    • 23.apr.2008
    • 6

    #16
    Aceiasi poveste si la mine, ii aud pe vecinii de jos.
    Sub parchetul laminat, cand l-am instalat, am pus un izolator (ei se laudau ca si fonic si termic) cumparat din Bricostore - o culoare verde, dens dar usor, bucati de dimensiuni 1mx0.5m (cred).
    Tot cautand pe unde se aude, am sesizat ca se aude din locul pe unde trec tevile de caldura din apartament. Am pus niste spuma expandabila, insa se aude cam tot la fel, poate puuutin mai infundat.

    As vrea sa discut cu administratorul blocului si sa schimb tevile de fier/fonta/etc (metalice) cu niste tevi din polipropilena (am facut deja asta la baie, caci la baie erau destul de jalnice cele de atunci, si omul si le-a schimbat si el - sta deasupra mea). Deci sper sa nu am probleme cu asta.
    Ar fi asta o solutie pentru reducerea zgomotului ?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15118

      #17
      Izolatorul de sub laminat nu izoleaza fata de zgomotul provenit de la vecini ci diminueaza zgomotul produs la pasirea pe parchetul laminat.

      Comentariu

      • marr
        Incepator
        • 15.mar.2008
        • 26

        #18
        Transmiterea zgomotului de la sursa la receptor prin tubulaturi de ventilatie si/sau tevi de apa/canal/gaze este o problema des intalnita in cladirile colective.

        Cea mai eficienta ar fi o izolare a acetor elemente in zona sursei de zgomot.
        Daca nu este posibil, este destul de dificil.
        O varianta eficienta ar consta in realizarea unor atenuatoare de zgomot pe traseu (constructii oarecum similare tobei de esapament de la autovehicule).
        Practic este vorba de amplasarea pe traseu a unei "camere de detenta" - un element constructiv cu un diametru mai mare decat al conductei existente - in interiorul careia sa fie amplasate sicane. In plus, interiorul acestei "constructii" trebuie captusit cu un material fonoabsorbant.
        Pentru eficienta maxima, racordul dintre amortizorul de zgomot si conducte ar trebui sa fie elastic si nu rigid.

        Aceasta este solutia cea mai eficienta., dar, destul de dificil de realizat.

        O alta varianta, ceva mai putin eficienta este sa etansezi zonele/spatiile de trecere a conductelor dintr-un apartament in altul, iar tevile ce trec prin apartamentul tau sa le "invelesti" cu un manson realizat dintr-un material antivibratie - ceva in genul mansoanelor de izolatie termica aplicate pe conductele de incalzire / apa din spatiile neincalzite (ex. pivnite). Nu este vorba de acelasi material - exemplul cu mansoanele de izolatie termica mi-a fost cel mai la indemana ca sa-ti imaginezi cum arata.

        Materialul ce va fi utilizat de tine trebuie sa fie cat mai dens - in genul covoarelor din cauciuc; pluta cu insertii de cauciuc ; spume reciclate cu insertii textile si din cauciuc (astea din urma sunt folosite si ca si antifon la autovehicule); etc.

        Comentariu

        • ggl1809
          Incepator
          • 09.iun.2006
          • 87

          #19
          Buna ziua

          In primul rind sarbatori fericite.
          Salutari speciale domnului marr. Un profesionist in domeniul acusticii.Mi-au lipsit discutiile principiale.

          Imi voi cere scuze inca de la inceput deoarece eu sunt un fan al produselor din vata fie ele de sticla sau bazaltice in e priveste izolatia fonica. Dinsul un adept al solutiilor pe spume.

          Sper ca un urma dialogului (probabil de cele mai multe ori in contradictoriu privind produsele utilizate, dar in mod cert aproape identice din punct de vedere al solutiei tehnice) sa beneficiem cu totii.

          Sper deasemenea sa pot face o surpriza placuta celor care se dau pe acest forum si sa conving in cele din urma unul din primii 3 acusticieni practicanti din romania (autor a tratamentelor acustice si a izolatiei la cladiri de referinta din romania: sali de spectacole sau de teatru, restaurante si hoteluri) sa ne mai lumineze citeodata.
          E mai greu cu timpul liber pe care il are da incerc...

          Ultima chestiune : am sa primesc mapa lucrarilor de la congresul de acustica de anul trecut. O multime de materiale interesante. Daca va fi voie voi posta acele lucrari integral.

          Acestea fiind spuse sa combatem putin

          Pt domnul barbu_miha. Domnul marr a indicat o solutie corecta. O placare cu un astfel de material cu realizarea unei noi pardoseli. Inconvenientul este legat de inaltarea cu 5-7 cm a nivelului.

          Daca doriti o izolare "perfecta" atunci puteti face o casa in casa asta deoarece pe linga transmisia directa prin planseu mai aveti si transmisii prin flanc (prin peretii camerei dumneavoastra).

          Pt cristinel_bm : cofrajele de oua au doar importanta din punct de vedere al reducerii perioadei de reverberatie. Este adevarat ca si asta reduce zgomotul dar nu direct.

          legat de spume - asa cum spuneam sunt contra lor.
          Marr are dreptate cu vata. In general aportul (exclusiv al vatei )este de 1dB pe centimetru. La aceasta se adauga eventuale alte materiale. O placa de gips aduce cam 3 dB. Dar asta este doar un aspect.
          Restul se intimpla in interorul structurii (frecvente de rezonanta. critice, etc)

          marr ne-a prezentat niste date impresionante. Cred cu tarie ca valorile indicate sunt corecte dar se refera la intreg sistemul si nu doar la aportul spumelor ci si al altor materiale ce intra in structura.
          In acest caz solutia cu vata devine cel putin la fel de buna.

          Si spuma poliuretatica este un material tot fonoabsorbant. Utilizat in anumite sisteme ajuta la izolare.La fel ca vata sau ca lina de oaie, cauciucul, pluta.Pentru a avea o imagine clara trebuie sa vedem un sistem unde folosm diferite materiale si sa analizam in concordanta.
          Numai atunci putem spune care e mai bun.Spre finalul interventiei voi avea si niste date comparative.

          Sa le luam pe rind:

          La peretii de compartimentare principalele caracteristici ce influenteaza izolatia sunt :

          1. frecventa sunetului cu cit aceasta creste cu atit izoleaza mai bine. Compararea peretilor compartimentare (guvernati de legea masa-arc-masa) se face cu perete monobloc ( legea masei).
          Astfel in raport cu aceasta comparatie per comp au un aport pozitiv de +10 dB la 500 hz.
          2.Masa elementelor despartitoare (grosimea placii de gips carton sau numarul acestora)
          Aici trebuie spus ca am analizat 3 structuri : toate cu placa de 12.5 mm.
          acestea sunt :
          1gips + 5cm vata + 1gips
          2gips + 5cm vata + 1gips
          2gips + 5cm vata + 2gips

          Concluzii :
          frecventa de rezonanta scade de la 104 hz la prima la 90 Hz la 73Hz.Asta e bine .Cel mai bine din acest punct de vedere e ultima solutie.
          Aportul de zolare este pe intervale astfel :

          125Hz- 250Hz : 8-12 dB la dublarea masei initiale
          peste 500 Hz doar 6 dB (datorita frecventelor de coincidenta)
          Daca crestem masa prin folosirea unor placi de gips mai groase de la 12.5mm la 15 mm) aportul este de 2. db in benzile de frecvente joase.
          Concluzia finala: e mai bine sa pui 2 placi de gips decit sa folosesti una de 15 mm

          Distanta dintre placi si gradul de umplere cu un material absorbant :
          distanta : dublarea distantei : teoretic 6dB in realitate doar 3dB

          Influenta profilelor
          Aici sunt doau solutii :
          cu un singur profil
          cu doa profle cu interspatiu. ( adica in loc de unul de 100 mm 2 de 50 cu 1cm intre ele)

          La un singur profil montarea fara banda elastica = pierdere 2 dB
          Solutia cu 2 profile (50mm) fata de cea cu 100mm :+7 dB
          Deci decit unul de 100 de mm mai bine 2 de 50mm
          Pina aici au fost mai mult de structura. Acum sa vorbim de materialul de umplere.

          Gradul de umplere cu material :
          Luam o structura :
          9.5 mm gips; 2 profile 80mm ; 9.5 mm gips

          Grad de umplere cu matarial fonoabsorbant ( eu am analizat cu vata la lucrarea de dizertatie) dar se respecta in principiu proportiile

          0% = 34dB
          25% = 46 dB
          50% = 50 dB
          100% = 53 dB

          La acestea se mai adauga si frecventele de rezonanta care influenteaza rezultatu. Analizind aceste date cel ma bine 100% umplut.

          Tipul materialului de umplere :

          Aer fata de vata


          Aportul vatei fata de aer este pozitiv pe toate lungime intervalului de frecvente, mai mic (4-6dB) in proximitatea frecventei de rezonanta respectiv +11 dB la frecvente peste 250 Hz.
          Valorle sunt pentru o structura 12,5- 50- 12,5

          Coeficientul de elasticitate dinamica / rezistivitatea la flux de aer.Multa vreme s-a crezut ca densitatea este solutia la zgomot. de 30 de ani se stie ca nu este asa.De ce?

          Importante sunt viteza sunetului in materal si coeficientul de elasticitate dinamica care modeleaza comportamentul materialului si pierderea de intensitate a sunetului la trecerea prin diferite medii.

          Astfel daca pun un material mai dens voi avea o modificare a vitezei care va fi mai mare si o modificare in acelasi sens a coeficientului Ed(elasi dinam). Acestea influenteaza negativ comportamentul de izolare. Cu cit viteza sunetului este mai mare cu atit e mai greu sa izolezi. Deoarece intr-un timp mai scurt acesta parcurge o distanta mai mare (ce trebuie izolata). Ginditi-va la metale sau la apa...

          Revenind. Valorile optime sunt obtinute la o valoare de 5000 Pa*s/m2.
          Daca izolati cu vata cumparati produse care au aceasta valoare sau mai mare

          Acum izolatia unei solutie de tip :
          2 gips de 12,5
          profil 50mm
          spatiu aer 5mm
          profil 50mm
          2 gips de 12,5

          ce a fost umpluta cu diferite materiale ( grosimi identice ale materialelor ) :
          -aer : 35 dB
          -polistiren 20kg/mc : 38dB
          -cinepa 29kg/mc :49dB
          -vata minerala de sticla 12.5 kg/mc:53 dB
          -vata minerala bazaltica 30kg/mc :53dB
          -vata minerala bazaltica 130 kg/mc : 54 dB

          Pe linga aceste valori mai trebuie spus ca frecventa de rezonanta si cea critica au o influenta importanta.
          Doar pe baza valorlor fara a vedea graficiele se poate spune ca polistirenul e mai bun ca aerul.
          Fals. Pentru ca frec de rez la polistiren este pe la 200 250 hz ceea ce face ca zgomotele mai grave sa fe auzite perfect cind izolazi cu polistiren.
          Deasemenea la aceasta structura indiferent de materialul folosit frecventa critica este peste 3000 Hz iar scaderea este de 10-15 dB in medie.

          Trebuie sa imi cer scuze dar nu mai pot continua discutie si despre densitate si elasticitate la impact.

          Am fost insarcinat de iubirea mea cu aspiratorul...

          revin.

          Pina atunci sarbatori fericite

          Comentariu

          • construct
            Incepator
            • 02.iul.2005
            • 95

            #20
            izolare fonica

            Eu as face urmatoarele
            -demontare podea
            -montat polisiren extrudat de 2 cm grosime
            -adeziv + plasa sticla
            -montat podea la loc
            obtinem si izolae fonica si termica

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #21
              mda... cata termoizolare si fonoizolare ramane de vazut, adica ioc.
              Cu stima.

              Comentariu

              • FederalMogul
                Incepator
                • 12.nov.2007
                • 95

                #22
                Postat în original de marr
                Fara suparare, dar cu vata minerala si mai ales cofraje de oua o sa faci un mare ... nimic.
                Asta din punct de vedere al iyolatiei fonice.
                Vata minerala este fonoabsorbanta nu fonoizolanta. Poate ajuta la cresterea indicelui de izolatie fonica (cu 4 pana la 6 dB, in functie de grosime) in anumite montaje specifice (de ex. ca si umplutura intre doua "foi" ale unui perete).
                Performantele ei de izolatiei fonica insa, pentru vata minerala luata ca atare, sunt aproape nule.



                Cea mai buna solutie - adica ieftina si suficient de eficienta - este sa montezi pereti falsi din gips carton iar intre acestia si peretii existenti sa pui vata minerala. Cu cat distanta dintre acestia si peretii existenti este mai mare, cu atat eficienta din punct de vedere al izolatiei fonice este mai buna.

                Mi se pare mie sau va contraziceti singur? Sau eu nu mai inteleg nimic.
                Si pana la urma cum e ...vata minerala este sau nu un bun izolator fonic? Toata lumea de pe aici recomanda vata minerala si bazandu-ma pe acest sfat am si realizat podeaua foltanta pe vata minerala.

                Comentariu

                • construct
                  Incepator
                  • 02.iul.2005
                  • 95

                  #23
                  oare?

                  Oare 2 cm de polistiren extrudat nu ofera nici o protectie?....
                  Nu as prea crede!
                  Nu ofera, e adevarat, ca ale grosimi mai mari dar decit de loc ....................

                  Comentariu

                  • marr
                    Incepator
                    • 15.mar.2008
                    • 26

                    #24
                    Postat în original de FederalMogul
                    Mi se pare mie sau va contraziceti singur? Sau eu nu mai inteleg nimic.
                    Si pana la urma cum e ...vata minerala este sau nu un bun izolator fonic? Toata lumea de pe aici recomanda vata minerala si bazandu-ma pe acest sfat am si realizat podeaua foltanta pe vata minerala.
                    Nu ma contrazic.
                    Ceea ce spuneam este faptul ca, vata minerala ca atare nu este un bun izolator fonic.
                    Este in schimb fonoabsorbanta.
                    Acesta caracteristica duce la cresterea performantelor fonoizolante ale unui montaj dat - de ex. intre doua foi de gips carton ale unui perete despartitor.
                    In cazul unui element despartior dat - ex. doua foi de gips carto montate la 10 cm una fata de cealalta, in cazul in care cavitatea dintre cele doua elemente solide este umpluta cu un material fonoabsorbant performantele fonoizolante ale ansamblului cresc cu cca. 6 dB (acesta valoare variaza in functie de grosimea stratului fonoabsorbant si de tipul materialului utilizat).

                    Comentariu

                    • marr
                      Incepator
                      • 15.mar.2008
                      • 26

                      #25
                      Re: oare?

                      Postat în original de construct
                      Oare 2 cm de polistiren extrudat nu ofera nici o protectie?....
                      Nu as prea crede!
                      Nu ofera, e adevarat, ca ale grosimi mai mari dar decit de loc ....................
                      O oarecare protectie fonica ofera. Asa cum si o foaie de carton / panza de cort sau orice alt material vrei tu, interpus intre sursa si receptor, ofera o reducere a nivelului de zgomot.
                      Dar, depinde de ce/cat anume vrei sa obtii. Si in ce domeniu de frecvente se lucreaza.

                      Comentariu

                      • cristinel_bm
                        Incepator
                        • 27.mar.2008
                        • 4

                        #26
                        Bun....Va multumim pentru indicatii. Si acum caz concret... cum ma sfatuiti ... CONCRET ... sa fac izolatia dusumelei ca sa nu aud zgomotele de la vecinii de jos? Va multumesc
                        Cu respect!

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15118

                          #27
                          Izolatia la pardoseala se poate face insa trebuie sa fie doar aceasta cauza neplacerilor legate de zgomot.
                          Functie de modul de contructie al blocului, zgomotul se poate transmite atat prin structura blocului cat si prin diverse cai de comunicatie intre apartamente (doze electrice, conducte comune etc.)

                          Pentru pardoseala se poate realiza o dala flotanta cu ajutorul placilor de vata minerala specifice. Lucrarea presupune interventia drastica la nivelul pardoselii, prin eliminarea straturilor existente, aplicarea materialului izolator si al sapei de egalizare. Pentru aceasta trebuie sa existe un anumit spatiu, disponibil.

                          Comentariu

                          • cristinel_bm
                            Incepator
                            • 27.mar.2008
                            • 4

                            #28
                            Asta am inteles. Nu spun ca o sa se elimine complet zgomotul. Ideea este ca suprafata podelei este mult mai mare ca sectiunea zidurilor. Deci o izolare fonica a podelei ar reduce ...spun eu... zgomotul provenit de la vecinul de jos. Eu stau la etajul 4 intr-un bloc cu 4 etaje care este facut din placi prefabricate. nu stiu cat de subtire sau cum sunt facute planseele dar daca apropii urechea de podea se aude foarte bine ce se discuta mai jos. Repet....nu ma intereseaza cu cat urca dusumeaua. daca ar urca cu 50 cm tot nu as da cu capul in tavan. Astept o solutie concreta.
                            Multumesc

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15118

                              #29
                              Un exemplu este aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=11092&start=0

                              Comentariu

                              • cristinel_bm
                                Incepator
                                • 27.mar.2008
                                • 4

                                #30
                                multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...