Dimensionare calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bluishor
    Incepator
    • 24.apr.2009
    • 7

    #61
    Dimensionare calorifere

    Buna ziua,

    Puteti sa imi recomandati o metoda sau un site web pentru dimensionarea caloriferelor pentru un apartament ?

    Referitor la tipul de radiatoare, oscilam intre aluminiu si otel, puteti sa imi spuneti daca radiatoarele de aluminiu merita diferenta de pret fata de cele de otel ?

    Multumesc,
    Catalina

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2501

      #62
      Re: Dimensionare calorifere

      Postat în original de bluishor
      ...Referitor la tipul de radiatoare, oscilam intre aluminiu si otel, ...
      Tevaraia din ce este facuta
      Daca aveti cupru merge otel daca aveti pexal merge orice.
      Referitor la dimensionarea caloriferelor volumul camerei inmultit cu o valoare cuprinsa intre 0,35 si 0,70 care iti da valoarea caloriferului de achizitionat.
      Cu respect.

      Comentariu

      • bluishor
        Incepator
        • 24.apr.2009
        • 7

        #63
        Tevile le vom schimba si vor fi din cupru. Nu este indicat sa punem calorifere de aluminiu pe tevi de cupru ? Nu vom avea centrala termica proprie.

        Multumesc mult !
        Catalina

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2501

          #64
          Postat în original de bluishor
          .... Nu este indicat sa punem calorifere de aluminiu pe tevi de cupru ? ...
          Nu, daca doresti sa ai liniste in casa. Aluminul sa nu fie in aceeasi instalatie cu cuprul.
          Cu respect.

          Comentariu

          • bluishor
            Incepator
            • 24.apr.2009
            • 7

            #65
            Va multumesc mult pentru raspuns. Puteti sa imi spuneti care sunt motivele pentru care nu se pune aluminiu pe cupru ? Stiu ca a mai fost abordat acest subiect pe acest forum si concluzia intr-un alt thread a fost ca ar fi ok sa se puna aluminiu pe cupru, daca e instalat corespunzator.

            Va multumesc,
            Catalina

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2501

              #66
              Nu cunosc termenul stiintific, este ceva cu ionizarea apei care elibereaza oxigen care face zgomot in instalatie.
              Cu respect.

              Comentariu

              • Aurel Grama
                Incepator
                • 05.aug.2007
                • 45

                #67
                Re: Dimensionare calorifere

                Postat în original de bluishor
                Buna ziua,

                Puteti sa imi recomandati o metoda sau un site web pentru dimensionarea caloriferelor pentru un apartament ?
                Puteti face asta AICI

                Comentariu

                • bogdan1923
                  Incepator
                  • 11.mar.2007
                  • 29

                  #68
                  Dimensionare calorifere

                  as dori sa ma sfatuiti in alegerea unei centrale si in dimensionarea corecta a caloriferelor. am o casa cu etaj cam 100mp pe nivel. casa are geamuri termopan, polistiren de 5 cm. etajul superior este construit din lemn captusit pe interior cu vata minerala si rigips. ce putere ar trebui sa aiba centrala si totodata mi-ati putea recomanda o marca anume sau un model anume, tinand cont de fiabilitate si randament.
                  casa are calorifere din tabla, otel. dar cum as putea stii daca ele sunt bine dimensionate. la momentul actual am o centrala de 24kw. nu prea face fata

                  astept sfaturile voastre.

                  multumesc

                  Comentariu

                  • bogdan1923
                    Incepator
                    • 11.mar.2007
                    • 29

                    #69
                    astept raspuns

                    Comentariu

                    • taz21
                      Membru
                      • 20.feb.2006
                      • 297

                      #70
                      O sa astepti mult si bine.
                      Trebuie sa dai mai multe detalii pt. un raspuns cat de cat adecvat.
                      Spune ce tip de centrala si numarul,dimensiunea caloriferelor.

                      Comentariu

                      • totolino
                        Membru
                        • 02.sep.2008
                        • 201

                        #71
                        ar trebui sa faca fata centrala...

                        Comentariu

                        • taz21
                          Membru
                          • 20.feb.2006
                          • 297

                          #72
                          La 200mp? sau 500mc?
                          E sub limita.

                          Comentariu

                          • anne
                            Incepator
                            • 01.iul.2009
                            • 53

                            #73
                            Dimensionare corecta calorifere

                            Buna ziua,

                            Am nevoie de ajutorul Dvs. pentru dimensionarea corecta a caloriferelor;
                            Casa are aproximativ 60 mp. Izolata la exterior cu polistiren de 10 cm, geamuri termopan, tavan izolat cu polistiren (in viitorul apropiat punem si vata in pod), 40 de mp termoizolatie pardoseala cu polistiren extrudat; Zona de amplasare a casei: langa Bucuresti;

                            Centrala va fi electrica, de 9 KW, marca RAY.
                            Caloriferele dorim sa fie marca PURMO C sau PURMO PV (astept referinte despre acesta maca )

                            Am inteles ca formula corecta pentru dimensionarea caloriferelor este:
                            L*l*h * 50 * 1.163 = necesarul de w.
                            Puterea in w a caloriferlor nu trebuie sa depaseasca puterea centralei;
                            Si am mai inteles ca se ia caloriferul cu puterea cea mai apropiata de necesarul camerei (w).

                            Sufragerie: 14 mp*2.4*50*1.163 = 1954 w => calorifer de 22/600/900 = 2031 w (+77 w fata de necesarul camerei) - camera cu un singur perete exterior, geam termopan, termoizolatie tavan (EPS 5 cm) & pardoseala (XPS 3 cm)

                            Dormitor 1: 11 mp*2.4*50*1.163 = 1535 w => calorifer de 22/600/700 = 1580 w (+45 w fata de necesarul camerei) - camera cu un singur perete exterior, termoizolatie tavan (EPS 5 cm) & pardoseala (XPS 3 cm)

                            Dormitor 2: 9 mp * 2.4*50*1.163 = 1256 w => calorifer de 22/600/600 = 1354 w (+98 w fata de necesarul camerei) - aceasta camera de fapt este un fel de anexa, o casa batraneasca unde locuieste bunica, neizolata.

                            Hol: 4.8 mp*2.4*50*1.163 = 670 w => calorifer de 11/600/500 = 664w (-6 w fata de necesarul camerei) - camera cu un singur perete exterior, geam termopan, termoizolatie tavan (EPS 5 cm) & pardoseala (XPS 3 cm); bucataria cu dining-ul si holul sunt spatiu deschis

                            Dining: 8mp*2.4*50*1.163= 1117 w => calorifer de 22/600/600 = 1354w (+237 w fata de necesarul camerei) - camera cu doi pereti exteriori, geam termopan (2 mp), usa intrare termopan , termoizolatie tavan (EPS 5 cm) & pardoseala (XPS 3 cm); bucataria cu dining-ul si holul sunt spatiu deschis

                            Bucatarie: 7 mp *2.4*50*1.163 = 977 w => calorifer de 22/600/400 = 903w (-74 w fata de necesarul camerei, bucataria cu dining-ul si holul sunt spatiu deschis) - camera cu un perete exterior, termoizolatie tavan (EPS 5 cm)

                            Baie: 5 mp*2.4*50*1.163= 698 w => calorifer de 11/600/500 = 797w (+99 w fata de necesarul camerei) - camera cu doi pereti exteriori, geam termopan, termoizolatie tavan (EPS 5 cm)

                            => necesarul caloric in functie de dimensiunea camerelor: 8207 w
                            puterea in w a caloriferlor: 8683 w
                            => + 476 w fata de necesarul casei;

                            Sunt corecte calculele mele? Astept sfaturile Dvs.

                            Va multumesc

                            Anne

                            P.S. se pare ca am scris cam mult....sper sa nu va plictisesc :P

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              #74
                              Calculul facut de dumneavoastra este unul aproximativ, pe care il fac in general cei din vanzari. Pentru un calcul corect va sfatuiesc sa apelati la un proiectant de instalatii care sa va faca un calcul de necesar de caldura corect. Daca nu doriti sa fie unul corect atunci il puteti folosi pe cel facut de dumneavoastra.

                              Comentariu

                              • Paul Andrei
                                Incepator
                                • 13.iul.2007
                                • 18

                                #75
                                temperatura tur-retur

                                Bună,

                                Am tot „răsfoit” forumurile încercând să mă dumiresc la cât trebuie setată temperatura apei pentru circuitul de încălzire și asta fiindcă încerc să mă prind cum să-mi (re)dimensionez caloriferele.
                                Cu chestiunea de mai sus nu m-am lămurit foarte mult, însă mai am o nelămurire: cum pot determina care este temperatura pe retur la o temperatură de tur oarecare, să zicem 80 de grade (sau altfel spus, diferența „standard” dintre temperatura pe tur și cea de pe retur), în condițiile în care nu pot testa acum pe instalație fiindcă e demontată?
                                Mulțumesc anticipat!

                                Spor!
                                hobbycultor

                                Comentariu

                                Procesare...