Dimensionare calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #46
    Cine ma ajuta si pe mine?
    Spre exemplu intr-o camera am calculat ca am nevoie de 1800 W. Cum aleg corect caloriferul pentru acea camera?
    Pe siteuri am gasit ca a un calorifer 22 de 600 mm inaltime are - 1.851,8 Watt/m, putere termica delta t 50 grade C si 2.365,56 Watt/m putere termica delta t60 gradeC si un exponent n=1,34300.
    Ma gandesc ca o lungime de 1m de calorifer ar fi de ajuns.
    Cine imi poate spune ce lungime corecta trebuie sa aiba caloriferul respectiv care va fi legat la o centrala murala fara condensatie, la o temperatura sa zicem de 24 grade?

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #47
      un 22x 600x1000,are cam 2000-2150 W,fct. de producator, la un regim de 90/75.

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #48
        Ma intereseaza 75 grade pe tur si 65 pe retur la 20 grade interior. Ce-am gasit eu la calorifer 22/600/1000 are 1687W.
        Nu cred ca pot sa tin caloriferele la 90 de grade - cred ca te arzi instantaneu daca pui mana pe ele.

        Comentariu

        • getta
          Incepator
          • 15.feb.2008
          • 51

          #49
          xena -poti pune 2 radiatoare(calorifere)
          nu neaparat unul de 1 metru.

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #50
            Era doar un exemplu de calcul.
            Vreau sa stiu cum se poate calcula corect dimensiunea caloriferului in functie de necesarul de incalzire al camerei.

            Comentariu

            • getta
              Incepator
              • 15.feb.2008
              • 51

              #51
              pai calculezi pierderile de caldura prin pereti ,ferestre ,tavan si pardoseala . conform stas 1907

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                #52
                Asta am facut-o deja prin 2 metode si rezulta cam aceleasi rezultate la 160 mp utili am cam 22 KW(diferente pana in 300W intre cele 2 metode de calcul). Cei 22 KW au rezultat din adunarea necesarului de putere pe fiecare camera. Casa e facuta cu PHT de 30 si izolata cu polistiren de 10 cm.
                Acum vreau sa cumpar calorifere de Al pentru fiecare camera in parte si vad in tabelele la Ferroli doua valori ale puterii la delta t 50 grade si la 60 grade.
                Intrebarile sunt cum fac alegerea caloriferelor si daca e nevoie sa supradimensionez putin puterea radiata de fiecare calorifer?

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #53
                  Trebuie facuta o corelare intre puterea de catalog si puterea necesara.
                  Am bantuit putin pe la producatori si am vazut ca sunt disponibile date pentru doua regimuri - in cauza sunt radiatoare de otel :90/75/20 si 75/65/20.

                  La unul dintre producatori exista un tabel de corelare a puterii:
                  Exemplu 1
                  Putere radiator 600/22/1000 la (75/65 ?C si 20 ?C) este 1672 W. La 70/55 18 ?C puterea va fi Q = Qn / F = 1672 / 1,17 = 1429 W

                  Exemplu 2
                  Se presupune ca necesarul calculat pentru camera este Q = 1500 W
                  Calcul caldura pentru radiator standard la 70/55/18 ?C

                  Qn = Q x F
                  Qn = 1500 x 1,17
                  Qn = 1755 W

                  Din catalog se alege (la 75/65/20 ?C) un radiator cu Qn = 1755 W.

                  Daca se alege un radiator cu puterea de 1500W in loc de 1755, temperatura in camera nu va ajunge la cea luata in calcul initial.
                  Fișiere Atașate
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1736

                    #54
                    Postat în original de VYS
                    ...Q = Qn / F = 1672 / 1,17 = 1429 W

                    ...

                    Qn = 1500 x 1,17
                    Qn = 1755 W

                    Din catalog se alege (la 75/65/20 ?C) un radiator cu Qn = 1755 W.

                    Daca se alege un radiator cu puterea de 1500W in loc de 1755, temperatura in camera nu va ajunge la cea luata in calcul initial.
                    Cine este F ?? Si de ce 1.17??
                    N-am inteles ultima fraza ...

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1736

                      #55
                      [quote="xena"]... in tabelele la Ferroli doua valori ale puterii la delta t 50 grade si la 60 grade...quote]
                      Chiar asa mare DT?!?

                      Comentariu

                      • crinaelena
                        Living Legend
                        • 11.sep.2007
                        • 1596

                        #56
                        Postat în original de xena
                        Ma intereseaza 75 grade pe tur si 65 pe retur la 20 grade interior. Ce-am gasit eu la calorifer 22/600/1000 are 1687W.
                        Nu cred ca pot sa tin caloriferele la 90 de grade - cred ca te arzi instantaneu daca pui mana pe ele.

                        problema este atunci cind ai copii mici si se joaca pe linga ele,altcumva nu vad sa deranjeze.

                        Comentariu

                        • xena
                          Membru Marcant
                          • 05.aug.2007
                          • 786

                          #57
                          Eu asa am vazut. Uita-te si tu.

                          Comentariu

                          • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                            Membru marcant
                            • 26.dec.2005
                            • 584

                            #58
                            DT-ul de 50 se mai foloseste si-n Anglia.Ei considera DT-ul.temp.agentului si temp. ambianta,nu ca la noi DT intre tur/retur.Am o rigla de calcul britanica care este pt. carc.instalatiilor de incalz.domestice si ei asa calculeaza.
                            Cu respect G.Z.

                            Comentariu

                            • DIY
                              Living Legend
                              • 07.sep.2007
                              • 1736

                              #59
                              Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
                              DT-ul de 50 se mai foloseste si-n Anglia.Ei considera DT-ul.temp.agentului si temp. ambianta,nu ca la noi DT intre tur/retur.Am o rigla de calcul britanica care este pt. carc.instalatiilor de incalz.domestice si ei asa calculeaza.
                              Cu respect G.Z.
                              Hmm ... tare mi-e greu sa ma obisnuiesc cu metoda asta ...
                              Cit despre englezi si tehnica/stilul lor, nu ma pot declara fan.

                              Numai bine,
                              DIY

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 12977

                                #60
                                @ DIY - factorul de corectie de 1.17 reiese din tabelul de mai sus, pentru regimul 70/55 18C - este doar un exemplu, pentru alt regim are alta valoare - conform tabelului.

                                Ma intereseaza 75 grade pe tur si 65 pe retur la 20 grade interior
                                Daca producatorul mentioneaza puterea caloriferului la Delta T60 - asta ar insemna 90/70/20C din ceea ce am incercat sa aflu, se fac aceste corectii pentru regimul care ne intereseaza.
                                Alt exemplu, pentru un element de calorifer din aluminiu cu distanta intre axe de 600 a carui putere este de 203,5 W la Delta T60 avem nevoie sa ii corectam puterea pentru alt regim (75/65/20C - Delta T50), dintr-un alt tabel de conversie gasit la producatorul caloriferului ales rezulta outerea de 203,5 x 0,78 = 158,73 W.

                                Considerati mesajele mele doar cu titlu de informare si de ce nu ca pe o provocare, pentru ca sunteti in masura sa ne explicati mult mai bine decat incerc sa o fac eu, punand cap ca cap anumite informatii mai mult sau mai putin corecte.
                                Fișiere Atașate
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...