Dimensionare calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aura62
    Incepator
    • 04.mai.2007
    • 79

    Dimensionare calorifere

    Buna seara tuturor!
    Urmaresc de mult timp acest forum si m-ati ajutat de foarte multe ori!
    Acum insa, m-am incurcat din nou si am nevoie de ajutor: casa nou construita, p+1, trebuie sa fac instalatia de incalzire, cu centrala pe gaz. Am fost la o firma speializata care urmeaza sa faca instalatia si as vrea sa stiu daca sunt bine dimensionate caloriferele pe care le vor monta.
    Deci, casa este micuta, 65mp/nivel, inaltime nivel=2.75, caramida porotherm de 30, izolata la exterior cu polistiren de 5cm si tencuita cu multibat la interior. Camerele sunt micute, dar foarte important este faptul ca, la toate camerele am cate 2 ferestre destul de mari: 1600x1200 si 1800x1200.
    Am marea rugaminte catre dvs. sa-mi spuneti daca urmatoarele calorifere sunt dimensionate bine sau nu:
    PARTER:
    Cam.1 : 3.5 x 3.8 x 2.75 =36.575 mc; 2 pereti exteriori (vest si nord), geam vest: 1600x1200, geam nord: 1800x1200
    - un singur calorifer 22x600x1800 sub fereastra de 1800x1200 (nord);
    Cam.2 : 3.5 x 3 x 2.75 = 28.875 mc; 2 pereti exteriori ( nord si est), geam nord: 1800 x 1200, geam est: 1600 x 1200
    - un singur calorifer 22x600x1400 sub ferastra de 1800x1200 (nord)
    Cam.3 -bucatarie: 3.5x2.8x2.75=26.95 mc ; 2 pereti exteriori (est si sud), pe est am : geam 1200x1200 si usa 900x2100
    - un singur calorifer 22x600x1200;
    ETAJ:
    Cam.1-dormitor: identica cu cam. 1 parter (tot 1 calorifer 22x600x1800 , geam nord)
    Cam.2-dormitor: 3.5 x 4.8 x 2.75= 46.2 mc, 3 pereti exteriori (nord, est si sud), geam nord : 1800x1200, geam est: 1600 x1200
    - 2 calorifere de cate 22x600x1200 (sub fiecare fereastra).
    Va rog mult, pentru ca maine urmeaza sa platesc avansul, iar de luni vor incepe montajul, puteti sa-mi spuneti daca aceste calorifere sunt dimensionate corect?
    Mai ales pentru camera 2 etaj?

    Multumesc mult pentru ajutor.

    Caloriferele sunt Korado, centrala de 30W.
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    cam mare 30 kw.
    ce model este ct.ptr. ca-i posibil sa aiba ac. model dar varianta de 24 sau 25.
    o cumperi ptr. apa calda mai multa,desi f. mult nu creste debitul.

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #3
      uite ca din ochi ies vreo 18-19 kw,totusi ce vrei sa faci cu 30 kw,la ceea ce ai tu ?

      Comentariu

      • aura62
        Incepator
        • 04.mai.2007
        • 79

        #4
        In plus casa mai are 2 bai si 2 holuri, iar podul se poate amenaja cu inca 1-2 camere(in viitor, cand vor mai fi bani...). Centrala am platit-o la aceeasi firma si am dorit sa fie putin mai mare pentru cazul amenajarii podului.
        Acum, in total se vor monta 10 calorifere: 6 in camere, 2 x 1400 pe holuri si 2 port prosop in bai.
        Va rog spuneti-mi daca este bine sa pun calorifer de 1200 sub o fereastra de 1800( camera se sus). Poate sa apara condens ? Daca pun calorifere mai mari (daca centrala le "duce") este bine? ce probleme ar putea sa apara? Nu ma pricep absolut deloc si nu stiu pe cine sa intreb si cum sa fac sa nu am probleme?
        Multumesc pentru raspuns.

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1736

          #5
          Postat în original de aura62
          In plus casa mai are 2 bai si 2 holuri, iar podul se poate amenaja cu inca 1-2 camere(in viitor, cand vor mai fi bani...). Centrala am platit-o la aceeasi firma si am dorit sa fie putin mai mare pentru cazul amenajarii podului.
          Acum, in total se vor monta 10 calorifere: 6 in camere, 2 x 1400 pe holuri si 2 port prosop in bai.
          Va rog spuneti-mi daca este bine sa pun calorifer de 1200 sub o fereastra de 1800( camera se sus). Poate sa apara condens ? Daca pun calorifere mai mari (daca centrala le "duce") este bine? ce probleme ar putea sa apara? Nu ma pricep absolut deloc si nu stiu pe cine sa intreb si cum sa fac sa nu am probleme?
          Multumesc pentru raspuns.
          Un calcul sumar si foarte superficial spune ca, pentru camera in discutie, exista un disponibil de 111W/mc ceea ce nu e putin ... Cu toate acestea, pentru camera respectiva ar trebui facut un calcul foarte amanuntit fiindca are un procent foarte mare de suprafata vitrata in raport cu suprafata totala a peretelui exterior (total). Nu-i vorba si mie-mi plac enorm casele cu ferestre mari, cit mai mari!

          Daca toate aceste calcule s-au facut ca la carte si, ca rezultat, s-au ales cele doua radiatoare, nu ar trebui sa fie probleme cu condensul; cind spun "ca la carte' ma refer la un calcul care tine cont si de tipul ferestrei.

          Ca o parere personala si total ne-inginereasca as recomanda ca sub fereastra de 1800 sa se mearga cu calorifer de 1800 cu robinet termostatat (ceea ce are impact asupra alegerii pompei dar ... se poate!); pe motiv estetic.

          Numai bine,
          DIY

          Comentariu

          • aura62
            Incepator
            • 04.mai.2007
            • 79

            #6
            Am uitat sa spun: ferestre termopan, innonova-70, 5 camere, low-e, 4-24-4 (nu cred ca au argon-nu e specificat pe factura).
            Si eu, dupa tot ce am citit aici, am incercat sa-i conving sa puna calorifere mai mari (macar 1400) dar au spus ca sunt prea mari pentru dimensiunea camerei...Din acest motiv, nu stiu cum e bine sa fac, ca mine sau cum spun ei?
            In plus, in mod sigur, la etaj voi avea robineti termostatati pentru ca acele camere nu vor fi locuite prea mult deocamdata (doar la sfarsit de saptamana).
            Dar nu inteleg cum este cu pompa?! Mai trebuie in cazul robinetilor si altceva (alta pompa) decat ceea ce contine centrala?
            Astept in continuare sfaturile dvs.

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              n-ai specificat ac. posibila extindere,si atunci este ok 30 kw,si asa cum spune DIY,poti merge cu 1800 sub fereastra.Pompa este protejata de un by-pass automat (un dispozitiv cu arc,care se deschide automat la dif. de 0,2 sau 0,3 bari dif. intre tur si retur).
              cit priveste timplaria,nu numai ferestrele conteaza ci si posib. aparitiei de punti termice,in zona de contur a acestora.eu sint patit cu glafurile,mi-au facut repar. de mintuiala,iar in primavara voi fi nevoit sa revin asupra lor.

              Comentariu

              • ovidius14
                Incepator
                • 21.nov.2005
                • 68

                #8
                cu cat caloriferele sunt mai mari cu atat mai bine.

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1736

                  #9
                  Postat în original de ovidius14
                  cu cat caloriferele sunt mai mari cu atat mai bine.
                  Serios?!?

                  Comentariu

                  • aura62
                    Incepator
                    • 04.mai.2007
                    • 79

                    #10
                    Postat în original de crinaelena
                    n-ai specificat ac. posibila extindere,si atunci este ok 30 kw,si asa cum spune DIY,poti merge cu 1800 sub fereastra.Pompa este protejata de un by-pass automat (un dispozitiv cu arc,care se deschide automat la dif. de 0,2 sau 0,3 bari dif. intre tur si retur).
                    .
                    Deci, daca pun un calorifer de 1800 la fereastra de 1800x1200, la cea de a 2-a fereastra (1600x1200) de care voi pune? De 1600? Inseamna ca si la celelalte camere voi face la fel (calorifere cat lungimea ferestrei)? Este mai bine asa?
                    Va rog, astept in continuare sfatul dvs. - trebuie sa iau o hotarare azi si as vrea sa fie cat mai buna.
                    Multumesc pentru interes si promtitudinea raspunsurilor.

                    cit priveste timplaria,nu numai ferestrele conteaza ci si posib. aparitiei de punti termice,in zona de contur a acestora.eu sint patit cu glafurile,mi-au facut repar. de mintuiala,iar in primavara voi fi nevoit sa revin asupra lor.
                    Cum ar trebui izolate gafurile pentru a evita punti termice: glafurile sunt din ciment, neizolate, grosime 4 cm si "ies" in exteriorul zidului casei aprox.3 cm. La primavara as vrea sa le plachez cu gresie!!??? (deocamdata casa nu e locuita) dar nu m-am gandit la punti termice....
                    Intre tamplarie si glaf este spuma aprox.1cm.

                    Comentariu

                    • crinaelena
                      Living Legend
                      • 11.sep.2007
                      • 1596

                      #11
                      spuma aia se degradeaza in timp,plus ca nu izoleaza bine.
                      cind e ger afara si linistit,nu-s probleme,dar cum sufla vintul simt aer rece cum intra intre glaf si fereastra.pune gresie la primavara,mai bine asa,iar daca ai si meseriasi buni,si in lateral sa strice pe contur si sa puna fisii de polistiren,apoi sa refaca tencuiala.

                      Comentariu

                      • aura62
                        Incepator
                        • 04.mai.2007
                        • 79

                        #12
                        La ferestre, pe lateral si in partea de sus, este pus polistiren extrudat de 6 mm (odata cu izolatia si tencuirea casei), dar la glafuri nu m-am gandit.....

                        Astept in continuare parerea dvs. privind caloriferele...
                        Multumesc.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          @ aura62: De ce doar 6 mm?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #14
                            e bine cum s-a zis pina acum,desi poti lua daca vrei dimensiuni coresp. ferestrelor,ca nu vad asa o mare problema.de regula multi iau in calcul ca si reper o temp. ambientala de 20 gr. la dimensionare,dar poate tu vei vrea 23 - 24 gr.,si atunci instalatia facuta conf. acestei ultime variante,va asigura o incalzire mai rapida.ia in calcul si supraf. vitrata relativ mare pe care o ai.
                            eu sint patit,a trebuit sa suplimentez caloriferele si sa fac combinatii,ia dintr-o camera,pune-l in alta,samd.
                            ce centrala pui,daca nu-i cu suparare ?

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              [quote="crinaelena"]e bine cum s-a zis pina acum,desi poti lua daca vrei dimensiuni coresp. ferestrelor,ca nu vad asa o mare problema.de regula multi iau in calcul ca si reper o temp. ambientala de 20 gr. la dimensionare,dar poate tu vei vrea 23 - 24 gr..............................teoria cu dimensionarea caloriferelor mergea cu VOLUMUL x nr wati pe m3= puterea. Unde se introduce in calcul temperatura pe care vrem sa o obtinem ?
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...