Cand folosim 1P+N si cand 2P

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    Cand folosim 1P+N si cand 2P

    Cand putem folosi una sau cealalta:

    1P+N se pot folosi in sisteme de tratare a neutrului TT si TN-S. La TN-C nu se poate folosi deoarece in caz de defect se intrerupe si PE(N) iar acest lucru nu e permis. Cu o mica exceptie, la consumatorii finali atat timp cat conductorul PE e dus separat la tablou si bara PEN, nu e nici o problema. 1P+N nu se pot folosi in sistem IT. Sistemele IT sunt de obicei impamantate la neutru cu o impedanta mare. Orice defect va duce la curenti de scurtcircuit pe acel pol. De aceea fiecare pol trebuie protejat. Un alt motiv ar fi ca la sisteme IT in caz de dublu defect (o faza la pamant si apoi la consumator alta faza la pamant), folosind 1P+N nu asigura protectie la scurtcircuit.

    2P se pot folosi la orice sistem, TT, TN-C, TN-S, IT, TN-C-S fara restrictii.
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #2
    Interesant!
    Daca ai explica si ce inseamna TT, TT-C, etc. ar intelege mai multa lume despre ce e vorba.

    Comentariu

    • liviu2004
      Membru marcant
      • 03.ian.2007
      • 508

      #3
      scheme
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Paulorossi
        Membru
        • 24.aug.2010
        • 271

        #4
        Nu inteleg de ce nu se poate folosi sigurante 1P+N in schema TN-C.Practic in aceasta situatie sunt alimentati aproape toti consumatorii monofazici.Daca scurtul se produce in aval de siguranta se va intrerupe doar nulul,conductorul de PE fiind disponibil in continuare.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • liviu2004
          Membru marcant
          • 03.ian.2007
          • 508

          #5
          Depinde. Daca consumatorul reprezinta de fapt un bloc de locuinte (doar exemplu) iar N+PE reprezita un singur conductor folosirea lui 1P+N nu e posibila.

          Daca consumatorul reprezinta cel final si cu conductor separat de N si PE, nu e nici o problema.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #6
            De mentionat faptul ca in Romania,in reteaua de distributie e schema TN-C.Bransamentele se fac cum se fac.4 conductori la trifazic(3L+N),2 conductori la monofazic(1L+N).N din care e trimis consumatorului si PE(devenind astfel PEN).La BMPT/M se monteaza o priza de impamantare care de cele mai multe ori am vazut-o facuta doar sa fie(eu personal cer clientului o suma care sa-mi acopere 3-4 tarusi sa-i montez la BMP cand fac un bransament).Unii producatori de BMP trifazice (PGA) le echipeaza pt PE separat de N din retea(devenind schema TT).Alti fabricanti echipeaza BMP (Comtec,Electrica,Buzau,AEM,etc) le echipeaza cu Nulul din reatea care intra in BMP comun pe o bareta comuna cu impamantarea care se face la BMP si e trimisa de dupa siguranta ca PE si la consumator.Intra TN-C,se monteaza o PP suplimentara(obligatorie prevazuta in Avizul Tehnic de Racordare) si pleaca la tabloul din apartament/casa,1L+N+PE sau 3L+N+PE devenind TN-S sau TT.In energetica(termonectrala) se foloseste doar TN-C.In mediul casnic ar trebui sa fie doar TN-S.(Vezi i7)
            3.5.2. Schema TN are un punct al alimentării legat direct la pământ, masele instalaţiei fiind legate în acest punct prin conductoare de protecţie. În această schemă, curentul de defect între fază şi masă este un curent de scurcircuit. Se disting trei tipuri de scheme TN în funcţie de dispunerea conductorului neutru şi a conductorului de protecţie:
            - Schema TN-S, în care un conductor de protecţie distinct este utilizat pentru întreaga schemă (fig. 3.1.); se utilizează:
            · când trebuie separate PE şi N pentru asigurarea funcţionării protecţiei;
            · la ultimul tablou spre consumator;

            Orice bransament electric ar trebui sa fie ori TN-S ori TT.(asta depinde cum am spus mai sus,de producatorul BMP-urilor)

            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • xena
              Membru Marcant
              • 05.aug.2007
              • 786

              #7
              La mine bransamentul e facut in 2008 si e TT-S; din BMP sunt 5 fire 3F+N+PE. PE am observat ca e legat la o centura de impamantare care e continua, subterana, intre toti stalpii.
              P.S. Multumim pentru informatii.

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                #8
                Postat în original de xena
                La mine bransamentul e facut in 2008 si e TT-S; din BMP sunt 5 fire 3F+N+PE. PE am observat ca e legat la o centura de impamantare care e continua, subterana, intre toti stalpii.
                P.S. Multumim pentru informatii.
                Daca ai masura PE acela,ai vedea ca e sub 0,05 ohmi...pamant curat
                dar TT-S e tare :P o sa tin minte.
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1687

                  #9
                  Postat în original de liviu2004
                  Depinde. Daca consumatorul reprezinta de fapt un bloc de locuinte (doar exemplu) iar N+PE reprezita un singur conductor folosirea lui 1P+N nu e posibila.
                  Imi permit o mica interventie : cand conductorul neutru se foloseste atat pentru protectie, cat si pentru nul de lucru (PEN), acesta sub nicio forma nu are voie sa fie intrerupt de niciun dispozitiv de protectie in amonte, fie el 1P+N sau 2P. Atat disjunctoarele 2P cat si cele 1P+N intrerup ambii poli, doar ca cel de tip 2P asigura si protectia pe ambii poli, in timp ce acelea de tip 1P+N protejeaza la suprasarcina/ scurtcircuit doar polul P la care se conecteaza faza. In acest caz protectia se monteaza doar pe conductorul de faza, urmand ca nulul de lucru (N) sa fie protejat in aval, la consumatorii finali, dupa separarea conductorului neutru in PE si N.

                  Cu stima.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • Paulorossi
                    Membru
                    • 24.aug.2010
                    • 271

                    #10
                    Stim ca e interzis intreruperea conductorului de PE.In cazul conductorului PEN acesta se ramifica in PE si N de regula inaintea tabloului de sigurante de la consumator,urmand ca apoi sa poti folosi in siguranta sigurante 1P+N sau 2P in aval de ramificatie.

                    Comentariu

                    • razvyyc
                      Membru Marcant
                      • 04.ian.2008
                      • 450

                      #11
                      Re: Cand folosim 1P+N si cand 2P

                      Postat în original de liviu2004
                      Cand putem folosi una sau cealalta:

                      La TN-C nu se poate folosi deoarece in caz de defect se intrerupe si PE(N) iar acest lucru nu e permis. Cu o mica exceptie, la consumatorii finali atat timp cat conductorul PE e dus separat la tablou si bara PEN, nu e nici o problema.
                      Pai acea "exceptie" transforma schema din TN-C in TN-S.

                      Comentariu

                      • vimp
                        Incepator
                        • 29.mai.2007
                        • 65

                        #12
                        Atentie la 2P, am avut surpriza sa gasesc sigurante de doua module care de fapt sunt 1P+N.

                        Comentariu

                        • komy
                          Membru Marcant
                          • 22.iul.2008
                          • 441

                          #13
                          Cod:
                          Atentie la 2P, am avut surpriza sa gasesc sigurante de doua module care de fapt sunt 1P+N.
                          Pai nu e schema pe ele? Dati un exemplu sa ne ferim daca nu e specificat clar.
                          Imi place lumina!

                          Comentariu

                          • vimp
                            Incepator
                            • 29.mai.2007
                            • 65

                            #14
                            Erau de la Moeller si era cat pe ce sa le bag in cos, cand uitandu-ma mai atent pe "schema" m-am lamurit si m-am mirat.
                            Discutand cu cineva mai in domeniu sa lamuresc problema acesta a emis ipoteza ca probabil sunt 1P+N de 2 module pentru compatibilitate la pieptene, daca ai in tablou alte 2P (!?)
                            Imi pare rau ca nu am facut poza...

                            Comentariu

                            • vimp
                              Incepator
                              • 29.mai.2007
                              • 65

                              #15
                              Vedeti moeller.ro/cataloage_moeller/catalog_xpole_moeller_2009.pdf
                              La pagina 55, categoria a II-a, probabil alea sunt.

                              Comentariu

                              Procesare...