Alimentare cu apa casa de vacanta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cretu22
    Membru
    • 24.oct.2008
    • 113

    #16
    Multumesc pentru raspuns, dar va mai cer cateva informatii suplimentare:
    Se poate o schema pentru legarea presostatului de pe retea la circuitul de comanda al pompei?
    La punctul 1 m-am pierdut total.Daca se poate mai multe amanunte.
    Multumesc inca o data.

    Comentariu

    • ggelu
      Membru marcant
      • 28.apr.2009
      • 394

      #17
      1) Ceva trebuie sa inchida apa atunci cand bazinul se umple. Ventilul (robinetul) asta trebuie sa fie comandat de plutitor - care ii spune cand s-a umplut bazinul. Pentru ca are actionare electrica ii spune electroventil.
      2) Pentru schema : ca sa nu inventez fel de fel de interblocari la cate scheme sunt : cumparati-va intai hidroforul si apoi pe baza schemei acestuia gasim un mod de conectare a presostatului din circuitul retelei.

      Comentariu

      • cretu22
        Membru
        • 24.oct.2008
        • 113

        #18
        Va multumesc pentru raspuns, dar, din pacate, neposedand cunostintele necesare, unele explicatii nu imi sunt foarte clare, si anume:
        Daca plutitorul inchide un robinet, asemanator sau identic cu cel de la un vas WC, de ce mai este nevoie de actionare electrica?
        Sa inteleg ca exista hidrofoare cu scheme electrice sau de conectare diferite?
        Problema este ca nu stiu ce hidrofor sa cumpar si speram sa obtin ceva informatii legate de fiabilitatea, performanta, etc. modelelor din comert.
        Va multumesc inca o data.

        Comentariu

        • ggelu
          Membru marcant
          • 28.apr.2009
          • 394

          #19
          Ma scuzati: eu ma gandeam la un nivostat de tip plutitor. Aveti dreptate - puteti folosi si unul direct cu ventil.
          Nu am facut o statistica cu privire la schemele hidrofoarelor dar pricipial sunt la fel. Doar ca trecerea de la principiu la schema e uneori dificila fara cunostintele de baza.
          Daca nu va descurcati cu cele doua contacte prefer sa discutam la concret pe o schema existenta.
          Probabil ca nu va raspund colegii de forum din cauza ca nu ati dat prea multe date : diametrul conductelor; cam ce consum aveti sau cate persoane consuma apa sau cate bai + bucatarii are casa........

          Comentariu

          • cretu22
            Membru
            • 24.oct.2008
            • 113

            #20
            Scuze, revin cu mai multe informatii:Necesarul de deservit:3 persoane, 2 bai si o bucatarie, din care doar o baie are dus, casa p+1, aspiratia din bazin este pe 1 tol, instalatia de apa din casa pe teava ppr verde de 20.
            Multumesc

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1551

              #21
              Uitati o schema din normativ legata de ridicarea presiunii apei prin cuplarea la reteaua existenta. Se poate realiza o instalatie similara, putin modificata deoarece nu avem nevoie de compresor, de exemplu.

              Exista si plutitoare electrice.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • danmisar
                Membru
                • 25.nov.2007
                • 132

                #22
                buna ziua,
                s-a vb cam mult pe-aici........
                am gasit o alta modalitate de alim. cu apa.M-ai sus de casa de vacanta (100m)am dat de un izvor,de unde eu si cu "vecinu vrem sa aducem apa.m-am gandit asa:m-ai jos de izvor la 10m sa facem un bazin(izvor-bazin sa folosim pvc 110,ingropat)apoi cu polietilena de 32 sa o ducem pana la consumatori.diferenta de nivel este cam 10 m,unde putem ingropam teava in pamant iar pe unele portiuni (prin padure este stanca)o lasam afara.
                intrebare:
                cum sa facem bazinul?oala de fantana?caramida?compartimentat pt.decantare?ce volum ar trebui sa aiba?
                cu stima

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1551

                  #23
                  Probleme ale aductiunii:
                  -daca nu aveti nevoie de apa cum inchideti circulatia pe zona dintre izvor-rezervor?
                  -teava peste nivelul solului poate fi afectata cel putin de inghet, lasand la o parte ca o sursa de apa trebuie protejata de orice poluare sau acces neautorizat
                  -aveti dreptul de a utiliza acel teren pe care amplasati conducta?

                  Pentru bazinul de preluare/stocare a apei este cel mai sigur sa utilizati un bazin din polietilena conform necesitatilor. Exista variante de cateva sute sau mii de litri.

                  Comentariu

                  • danmisar
                    Membru
                    • 25.nov.2007
                    • 132

                    #24
                    -daca nu aveti nevoie de apa.............
                    de ce sa o inchid?fac un preaplin pe bazinul de stocare si apa isi urmeaza cursul....
                    -tv.peste nivelul solului....
                    intentionez ca pe linga alim.obiectelor sanitare sa fac un paraias prin curte,apa sa o dirijez spre un tub de canalizareaflat in apropiere
                    -terenul este al nostru,doar partea cu izvorul este al...muntelui.
                    bazinul de preluare/stocare din polietilena?nicidecum.....cum o sa-l curat?prinde miros...indicat ar fi beton sau zidarie cu capac de vizitare !
                    cu stima

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1551

                      #25
                      Exista bazine speciale pentru apa potabila. Aceleasi probleme pot apare si daca realizati un bazion din beton care necesita si hidroizolatie.
                      Variante exista insa depinde ce alegeti.
                      Daca izvorul asigura apa tot timpul anului, puteti amenaja pe terenul dvs. chiar un mic jgheab prin care sa canalizati apa catre zona interesata, din beton. Totul este sa nu aiba cine sa polueze apa.
                      Rezervorul/bazinul de acumulare poate fi inchis sau deschis, recomandat inchis.
                      Se poate asigura un nivel minim care sa fie peste locul de utilizare al apei in casa pentru a asigura amorsarea pompei. Este neecsar un plutitor pentru protectia fata de un nivelul minim.

                      Nu stiu ce este cu acel tub de canalizare insa apa trebuie sa ajunga intr-o zona care sa nu expuna vreo alta curte, casa, instalatie etc. si fara a fi poluata.

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1196

                        #26
                        alimentare cu apa

                        Credca m-am incadrat bine aici...
                        As vrea sa ma ajutati si pe mine intr-o problema .
                        Meseriasul a zis ca e bine sa punem o pompa submersibila in fintina pentru alimentarea cu apa in casa , numai ca el a zis ca imi trebuie un butoi sau un vas , nu stiu sigur ce vrea , sa-l puie in pod si de acolo sa am apa in casa ...cica unul de 500 de litri ar fi cel mai bun..
                        Stiti cumva de unde sa cumpar asa ceva , si din ce material mai bun sa fie ... va multumesc..

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1551

                          #27
                          Este o varianta posibila insa poate genera probleme legate de greutatea rezervorului respectiv ampalsat pe planseu (depinde de tipul planseului), izolatia pe timpul iernii, vara se poate supraincalzi apa, dezvoltarea florei in interiorul bazinului in cazul in care apa nu se improspateaza etc.

                          Mai comod si mai eficient este sa achizitionati un vas de hidrofor si sa il amplasati in locuinta, intr-un punct in care se poate face usor distributia apei.
                          Se pot amplasa lanaga acest vas si filtrele necesare sau alte accesorii ale instaltiei.
                          Este o varianta mult mai sigura in exploatarea ulterioara decat asigurarea apei prin cadere libera unde presiunea poate fi mai redusa.

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1196

                            #28
                            alimentare cu apa

                            Aha am inteles , credca, o fi pentru meserias , mai usor de facut chestia asta ,...
                            O problema ar mai fi , ca eu nu am facut inca o camera speciala unde sa pun centrala, generatorul , hidroforul si celelalte .
                            Initial casa ,era prevazuta cu camera de centrala , dar nu mia convenit acolo si am facut baie .
                            Si am ramas sa fac in spatele casei ...
                            Acuma ce sa fac ? ..eu ii zic sa puna un vas de hidrofor , dar unde sa-l puna momentan...pentru-ca nu am bani inca sa fac aceasta camera .

                            Comentariu

                            • danmisar
                              Membru
                              • 25.nov.2007
                              • 132

                              #29
                              linga fantana faceti un camin pentru hidrofor de unde sa alimentati toti consumatorii.

                              Comentariu

                              • nicu78
                                Living Legend
                                • 25.mar.2010
                                • 1196

                                #30
                                alimentare cu apa

                                Da, am inteles perfect acuma , am vorbit cu meseriasul , numai ca acum o sa fac momentan cu pompa submersibila si vasul in pod ...
                                In caz ca nu o sa mearga treaba asta la anul o sa fac chestia asta linga fintina .
                                Problema la mine este ca se intrerupe curentul des , si meseriasul mia zis ca e bine cu vasul in pod , nici nu solicita pompa mereu.
                                In privinta supraincalzirii apei o spus sa nu-mi fac griji ,ca o izoleaza cu o membrana in plus si casa e bine izolata termic , si la inghet nici s e pune problema.
                                Si in caz ca ramine apa mai mult in vas o sa ud gradina de zarzavaturi si o inprospatez cu apa...ca sa nu prinda chestia asta cum se cheama "dezvoltarea florei".
                                Oricum am ales deocamdata varianta cea mai simpla , ca imi doresc mult sa termin interioarele sa pot locui in ea .
                                Si la anul dupa ce termin camera din spate o sa pun generator si centralla..etc si linga fintina hidroforul.
                                Deocamdata atit ma tine punga...

                                Comentariu

                                Procesare...