Lucrari fonoizolare apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 2kappa
    Incepator
    • 04.mai.2011
    • 23

    Lucrari fonoizolare apartament

    Am aceeasi problema cu vecinii de deasupra : tocuri, copil, dum dum dam dam, bineinteles fara covoare.
    Am citit, m-am uitat pe nenumarate forumuri dar nu am ceva solutie la problema decat cu HDfoam se pare ( asa se zice) dar bugetul nu imi permite.

    Pe scurt: am chemat o echipa care a facut necesarul de materiale:
    profile cd si uw care se vor izola cu buretel fonic, placi rigips fonice de 1,25 mm, vata de sticla akusto de 7,5, folie cu bule fonoizolanta

    montaj;
    TAVAN
    vata, folie, rigips, rigips

    Pereti

    vata, folie, rigips

    Intrebarea mea inainte de sambata cand se incepe lucrul:
    are ceva randament fonic ?
    a mai facut cineva asa ceva si cu ce randament ?
    este ceva gresit in modul de lucru sau materialele au fost alese gresit?
    se mai poate adauga ceva fara ca structura sa fie afectata in timp?
    daca da cum si cat creste randamentul?

    Daca are cineva un raspuns pentru mine cat mai repede e si mai bine.

    Va multumesc anticipat si va tin la curent ( cu poze bineinteles si rezultat)

    ps

    Imi cer mii de scuze, acum am vazut ca s-a emis un nou topic, daca se poate muta raspunsul meu la tavane.
    Va multumesc pentru intelegere
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Ce suprafete doriti sa fonoizolati cu solutia prezentata si ce tip de cladire este?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • 2kappa
      Incepator
      • 04.mai.2011
      • 23

      #3
      Bloc comunist din 1974, beton armat, locuiesc la parter iar bugetul nu imi permite mai mult de o camera de 3,9 mp x 3,4 mp. Placile, vata, profilele, buretelul de izolatie, folia antifonica, vinaromul, transport + carat si alte maruntisuri au costat peste 1800 lei si continua sa curga : prize, cabluri, etc. Ma astept ca suma totala sa se aseze in jurul sumei de 2300 lei. Manopera costa in jur de 1200 lei. Parchetul si izolatia cu extrudat + manopera, probabil in jur de 1000 lei. Daca zgomotul de impact este atenuat cu 50% ma declar multumit.

      Comentariu

      • 2kappa
        Incepator
        • 04.mai.2011
        • 23

        #4
        Asa arata structura.
        Credeti ca pot sa mai adaug pe langa un strat de AKUSTO 75 inca unul de rio de 5 cm sau inca unul de AKUSTO 75, caz in care trebuie modificata si structura ?
        Are eficienta?
        Credeti ca trebuiesc modificate anumite detalii ?
        Structura este adecvata izolatiei fonice?

        As vrea sa iasa un lucru bine facut dar nu ma pricep foarte tare, ce am mai prins de pe forum cate ceva si de la baietii din magazine. Orice idee este binevenita ?
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • 2kappa
          Incepator
          • 04.mai.2011
          • 23

          #5
          As vrea sa cumpar bridele speciale. Am cautat in multe locuri indicate de catre firma distribuitoare dar nu am gasit. Stie cineva de unde as putea sa le cumpar maine?
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Nu am nici o idee unde ati putea sa le gasiti in comertul en-detail, deocamdata cred ca nu sunt accesibile asa usor.

            Comentariu

            • 2kappa
              Incepator
              • 04.mai.2011
              • 23

              #7
              Lucrarile au inceput astazi din cauza echipei.
              Bride nu am gasit si am cumparat de la Knauf acustice la care am adaugat un artificiu.
              Toate uw- urile au fost tratate cu acelasi artificiu pentru a nu atinge peretele.
              A fost montata prima oara vata de sticla si dupa aceea cd-urile. Astfel nu a mai fost nevoie ca sa taie straifuri de vata si sa le indese in cd-uri. Am izolat colturile camerei si absolut orice crapatura din tavan si pereti cu banda buretoasa.
              La folie trebuie avut grija ca se taie foarte usor iar de montat este incomoda.
              S-a montat si randul nr. 2 de rigips ( foarte grea o placa, este necesara o echipa de 3 insi).
              Maine se incepe la pereti dar doar cateva ore seara. Presupun ca pe joi o sa fie gata.
              Pana atunci trebuie sa caut o solutie pentru parchet. Reamintesc: locuiesc la parter si e rece la picioare. As vrea sa montez ceva calduros dar si fonic. Astept solutii din partea colegilor.
              Lucrarea de azi inca nu a fost testata pentru ca s-a facut tarziu si vecinii nu au mai zburdat. Vom vedea zilele urmatoare rezultatul.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Ce banda este cea neagra?

                Pe pardoseala ce straturi aveti?

                Comentariu

                • 2kappa
                  Incepator
                  • 04.mai.2011
                  • 23

                  #9
                  Banda este cea cu care se izoleaza profilele, am citit si eu pe undeva ca trebuie sa astup crapaturile iar dupa aceea am pus si banda pentru eventualitatea in care se vor repeta.
                  Pardoseala este sapa chioara.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #10
                    Cat puteti ridica nivelul pardoselii?

                    Ce finisaj se va utiliza?

                    Comentariu

                    • 2kappa
                      Incepator
                      • 04.mai.2011
                      • 23

                      #11
                      Ptr confort termic si acustic as renunta la 5 cm, parchetul este stratul final. Multumesc pentru amabilitate.

                      Comentariu

                      • 2kappa
                        Incepator
                        • 04.mai.2011
                        • 23

                        #12
                        Trebuie ancorat tavanul in bride dispuse la 50 cm ptr siguranta, profilele de 6 mm grosime.
                        L a prima impresie nechituit, fara pereti montati si camera goala cu ecou, ma pot declara multumit de investitie. 50% si continua.

                        Ideea izolarii fonice este ca structura sau materialele noi sa nu atinga structura veche, prin orice mijloace.
                        Daca se atinge de tavanul vechi transmite zgomotul de impact iar daca se atinge de peretii laterali transmite zgomotele produse de exemplu de coboratul rapid al unor puradei pe scara.
                        La baza peretilor am tras un cordon de spuma pentru o izolatie mai buna.
                        Inainte de a monta peretii am izolat inca o data marginea cu banda.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • 2kappa
                          Incepator
                          • 04.mai.2011
                          • 23

                          #13
                          In 3 ore au terminat un perete si inceput un altul. Sunt curios daca face fata doar un rand de rigips.

                          Mesaj editat de PowerMC
                          Pe viitor va rog sa denumiti corect fotografiile.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #14
                            Acel cordon de spuma nu aduce nici un avantaj, sta izolatia peste el, din acest motiv este inutil, din punctul meu de vedere.

                            La pardoseala greu de facut ceva in cei 5cm inclusiv finisajul.

                            Ce as putea sa va sugerez este aplicarea unui strat de izolatie insa destul de subtirel, de 2cm, aplicarea unor placi fibrolemnoase si apoi parchetul.
                            Altce solutii nu se pot realiza in cei 5cm.

                            Comentariu

                            • 2kappa
                              Incepator
                              • 04.mai.2011
                              • 23

                              #15
                              Placi fibrolemnoase adica osb ? Am citit pe forum si am vazut ca o solutie adoptata de multi este extrudat de 5 cm + osb de 10 mm + folie parchet + parchet. Este corect ce am descris ? Este o solutie eficienta ? Se poate renunta la sapa ? Durabil in timp ? Sunt interesat de orice tip de noutati in domeniu chiar si solutii mai scumpe si adoptate de catre casele pasive. Din pacate nu cred ca am foarte mult timp la dispozitie, presupun ca baietii sunt gata pe duminica.

                              Comentariu

                              Procesare...