Energie verde - colector solar din cutii de bere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1309

    Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

    Bozzo ... exista panouri pe net placate cu policarbonat, e posibil totusi ca acesta sa fie simplu si nu tratat uv. Plexiglas-ul din punctul meu de vedere face acelasi lucru ca si policarbonatul, doar ca e mai scump ( nu contest duritatea lui aici caci nu intereseaza pentru un panou montat vertical)
    mai bine intreaba daca nu cunosti

    Comentariu

    • Bozzo
      Incepator
      • 24.iun.2005
      • 28

      Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

      Ar fi bine sa functioneze cu policarbonat. E cel mai ieftin dintre optiuni si usor dar e cam opac si cred ca limiteaza mult radiatia solara. La panoul meu de 10 m2 mi-as permite si 20% pierderi cu policarbonatul. Poate ne spune cineva care a incercat si sticla si policarbanat pe acelasi panou.

      Comentariu

      • Bozzo
        Incepator
        • 24.iun.2005
        • 28

        Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

        Se pare ca e folosit intens policarbonatul transparent la panouri. Am urmarit si concursurile ungurilor cu panouri din doze. Pe el o sa merg si eu la panoul meu. E usor si ieftin. Are o transparenta de ~80%. O placa de 6x2m e exact ce imi trebuie. Trebuie lasate rosturi de dilatare, 3mm/m. Spor la construit si caldura maxima .

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3632

          Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

          Revin cu rugamintea catre toti cei care s-au apucat sa construiasca un asemnea panou solar sa posteze poze cu detalii, deoarece sunt multi interesati si ar fi foarte bine sa aiba de unde sa se insipire.

          Comentariu

          • Bozzo
            Incepator
            • 24.iun.2005
            • 28

            Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

            O sa fac poze la tot sistemul, dar momentan lucrez pentru altii ca acum e sezonul cu incalzirea si nu am timp pentru mine. Lucrez in domeniul de incalzire si climatizare pt. cladiri si toamna spre iarna toti isi fac sanie

            Comentariu

            • Bozzo
              Incepator
              • 24.iun.2005
              • 28

              Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

              Sper ca panourile voastre au produs multi kw pentru ca al meu s-a simtit bine in interior la caldura din alte surse. Am reusit sa-i fac rama prinsa pe perete care o sa fie si spatele panoului prinsa direct prin polistiren de 5 in scandurile din spate. Nu as vrea sa-i mai pun alta izolatie sub doze, doar sipcute care sa tina dozele paralele cu peretele. Sunt in dilema cu izolarea scandurilor din cadru. Credeti ca o izolare cu placi Armaflex de 6mm ar fi suficient? Ar depasi temperatura aerului la iesire din panou 80 grade C? Acum urmeaza colectoarele. Aer as vrea sa bag in panou prin 3 gauri de 125mm impartite pe lungime cu 3 ventilatoare cu clapete si turatii reglabile. Iesirea din panou vreau sa fie doar intr-un colt unde sa treaca si printr-un schimbator aer-apa pentru conservarea energiei pe timp de noapte. Dimensiuni finale 5.40m x 1.9m, 82 tuburi de doze. Spor la construit!

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2298

                Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

                Am si eu o intrebare, ati gasit pe undeva freza pentru taiat cutiile sau le taiati manual cu cutter/cutit?
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3632

                  Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

                  Postat în original de Bozzo
                  Sper ca panourile voastre au produs multi kw pentru ca al meu s-a simtit bine in interior la caldura din alte surse. Am reusit sa-i fac rama prinsa pe perete care o sa fie si spatele panoului prinsa direct prin polistiren de 5 in scandurile din spate. Nu as vrea sa-i mai pun alta izolatie sub doze, doar sipcute care sa tina dozele paralele cu peretele. Sunt in dilema cu izolarea scandurilor din cadru. Credeti ca o izolare cu placi Armaflex de 6mm ar fi suficient? Ar depasi temperatura aerului la iesire din panou 80 grade C? Acum urmeaza colectoarele. Aer as vrea sa bag in panou prin 3 gauri de 125mm impartite pe lungime cu 3 ventilatoare cu clapete si turatii reglabile. Iesirea din panou vreau sa fie doar intr-un colt unde sa treaca si printr-un schimbator aer-apa pentru conservarea energiei pe timp de noapte. Dimensiuni finale 5.40m x 1.9m, 82 tuburi de doze. Spor la construit!
                  http://vwbozzo.shutterfly.com/665

                  Este bine asa cum doriti sa procedati, ar fi interesant daca ati posta o scruta poveste cu constructia intregii cabanute ca pare foarte interesant tot ceea ce ati facut acolo.

                  Comentariu

                  • B42kef
                    Incepator
                    • 12.mai.2010
                    • 41

                    Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

                    Postat în original de Bozzo
                    Sper ca panourile voastre au produs multi kw pentru ca al meu s-a simtit bine in interior la caldura din alte surse. Am reusit sa-i fac rama prinsa pe perete care o sa fie si spatele panoului prinsa direct prin polistiren de 5 in scandurile din spate. Nu as vrea sa-i mai pun alta izolatie sub doze, doar sipcute care sa tina dozele paralele cu peretele. Sunt in dilema cu izolarea scandurilor din cadru. Credeti ca o izolare cu placi Armaflex de 6mm ar fi suficient? Ar depasi temperatura aerului la iesire din panou 80 grade C? Acum urmeaza colectoarele. Aer as vrea sa bag in panou prin 3 gauri de 125mm impartite pe lungime cu 3 ventilatoare cu clapete si turatii reglabile. Iesirea din panou vreau sa fie doar intr-un colt unde sa treaca si printr-un schimbator aer-apa pentru conservarea energiei pe timp de noapte. Dimensiuni finale 5.40m x 1.9m, 82 tuburi de doze. Spor la construit!
                    http://vwbozzo.shutterfly.com/665
                    Nu doar scandurile trebuiesc izolate cu vata minerala, inclusiv polistirenul ce izoleaza casa ce se afla in spatele panoului pt ca risti sa se topeasca. Asa zic unii ce au asa ceva. Referitor la policarbonat, eu m-am interesat la o firma specilizata cu comercializarea acestor produse si exista acel tip de policarbonat dar e scump comparativ cu sticla. (e acel policarbonat care se monteaza mantinela la patinuare sau teren de hochei) Asa ca sfat... ar trebui sa delimitezi din metru in metru spatiul din panou cu scandura (sau profil de rigips daca gasesti pe dimensiunea asta) si sa pui geam de 3-4mm lat de 1 metru. Un sul de vata minerala de 5 cm cu folie de aluminiu costa 112ron si are o suprafata de (parca) 14 mp. Mai iei in calcul vreo 2 role de scoth din aluminiu si te apuci de treaba fara grija ca poate se topeste polistirenul, ca nu rezista pexiglasul si iar desfaci si pui alt polistiren pe casa si cumperi si vata minerala ect. Spor!

                    Comentariu

                    • B42kef
                      Incepator
                      • 12.mai.2010
                      • 41

                      Răspuns la: Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

                      Postat în original de cheluakame
                      Am si eu o intrebare, ati gasit pe undeva freza pentru taiat cutiile sau le taiati manual cu cutter/cutit?
                      Partea de sus ae taie frumos cu desfacatorul de conserve, cea de jos se taie cu flexul cu panza subtire. Partea de jos ( fundul taiat) se tine deasupra unei flacari (aragaz sau dupa caz, butelie de voiaj) putin pana se dilata si se intoduce una intr-alta pana se formeaza carnatul dorit. Ai sa vezi ca e greu sa faci un tub de 2 metri, dar faci 2 mai mici si le unesti. Bafta!!! Am sa pun poze dupa ce le fac

                      Comentariu

                      • Bozzo
                        Incepator
                        • 24.iun.2005
                        • 28

                        Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

                        Eu partea de sus am taiat-o cu desfacatorul de conserfe, am stricat vreo 3 la toate dozele, iar partea de jos cu o forfecuta chirurgicala care inteapa si taie cutia bine. Cand m-am apucat de strans cutii nu ma gandeam ca dureaza atat sa le si pregatesc in tuburi. Oricum mi-a iesit un panou mare. Eu nu am incalzit dozele pentru imbinare, nu a fost nevoie, au intrat foarte bine la rece. Temperatura sa topeasca polistirenul nu o sa fie pentru ca o sa aiba ventilatoarele turati si debit in functie de temperatura iar la iesire o sa treaca prin 5 schimbatoare inseriate de Ariston TX cu loc de inca 3. La saturatie scripeti cu draperii. O sa fie si optiunea de circuit inchis al aerului in panou daca e prea cald si trece pe recuperare. Asta in interior. Izolatie buna ma gandesc sa-i fac daca o sa-l folosec vara cu alt schimbator din tevi pe lungime in colectorul de sus si tiraj natural eventual, cu gauri in cadru exterior in carcasa sa incalzesc apa dintr-o mini piscina. Asta ca nu mai vreau si panou solar de apa calda. La vara o sa am multa energie electrica de consumat cu panouri fotovoltaice. Vremea se pare ca permite doar executii interioare momentan si planuri.

                        Comentariu

                        • Shaq
                          Living Legend
                          • 06.mar.2005
                          • 1309

                          Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

                          Pont excelent: daca vreti sa obtineti gauri perfecte la cele doua capete ale cutiei procedati asa: luati un slefuitor cu banda (merge si un polizor foarte bine) si ii gasiti o pozitie cat mai stabila pe masa de lucru, nu trebuie fixat, apoi luati cutia si o tineti perpendicular pe banda slefuitorului, practic veti slefui acel inel atat la un capat cat si la celalalt, rezultatul este perfect ! Spor la treaba si la caldura in casa .... moka !
                          mai bine intreaba daca nu cunosti

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2298

                            Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

                            Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi.
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • Shaq
                              Living Legend
                              • 06.mar.2005
                              • 1309

                              Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

                              as mai adauga inca ceva foarte important: dupa ce ati decupat cutiile, spalatile foarte bine cu apa si detergent pentru a elimina orice urma de bere sau suc, asa veti fi siguri ca nu exista pericolul sa se dezvolte diverse bacterii care prin curentii de aer le bagati in casa.
                              mai bine intreaba daca nu cunosti

                              Comentariu

                              • Bozzo
                                Incepator
                                • 24.iun.2005
                                • 28

                                Răspuns la: Energie verde - colector solar din cutii de bere

                                Recomandati-mi un material rezistent la intemperii sa fac draperia la panou.

                                Comentariu

                                Procesare...