Conditii legale amplasare si distante centrala gaz tiraj fortat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Julius1979
    Incepator
    • 27.ian.2010
    • 60

    Conditii legale amplasare si distante centrala gaz tiraj fortat

    Buna ziua,

    referitor la amplasarea unei centrale termice pe gaz cu tiraj fortat intr-o bucatarie apartament , sunt interesat de distantele minime libere in jurul centralei. Am vazut in Normativ, nu ma intrebati care ca nu mai stiu, distantele laterale minim libere de 300mm, in cazul amplasarii pe perete. In acelasi normativ se prevedea o distanta laterala libera de 100 mm in cazul amplasarii in nisa deschisa sau inchisa (culmea).
    In cazul in care centrala se amplaseaza la un colt de camera s-ar putea considera nisa spatiul dintre mobila si perete? Sau un dulap in care se pune centrala poate fi considerata nisa? Sau un spatiu inchis pe trei laturi obtinut prin realizarea unui mic perete (de gipscarton de exemplu) la un colt de camera? (situatia asta m-ar aranja maxim deoarece as putea amplasa centrala aproape de aragaz avand un pravan de protectie ce mi-ar ascunde si tevile de apa gaz etc) Este definita undeva nisa? Am vazut instalari in care centrala era practic incastrata in mobila de bucatarie suspendata.
    Eu personal inteleg nisa ca un spatiu retras fata de planul general al unui perete, dar daca nu este definita clar in normativ atunci este interpretabil. Pentru un apartament unde ar trebui sa inghesui pe un perete chiuveta, aragazul si centrala, diferenta de 400 mm este importanta.

    Inca o intrebare: exista distante minime normate intre centrala si aragaz (cu hota)? Dar intre aragaz si chiuveta? Daca nu care sunt recomandate?

    Va multumesc
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    In general trebuie respectate distantele recomandate de producatorul centralei. Atentie insa la suprafata vitrata din incapere ce trebuie sa fie 5% din volmul incaperii.

    Comentariu

    • Julius1979
      Incepator
      • 27.ian.2010
      • 60

      #3
      Postat în original de Consultant climatizare
      In general trebuie respectate distantele recomandate de producatorul centralei. Atentie insa la suprafata vitrata din incapere ce trebuie sa fie 5% din volmul incaperii.
      Multumesc, am gasit normativul": GP 051-2000: GHID DE PROIECTARE, EXECUŢIE ŞI EXPLOATAREA CENTRALELOR TERMICE MICI

      Din pacate pentru centralele murale trebuiesc respectate distantele precizate, nu apar propozitii de genul "sau recomandarile producatorului" cum apar la alte tipuri de centrale.

      3.8.4. Cazanele de perete necesită următoarele spaţii:
      a) Montarea aparentă
      · minimum 300 mm deasupra cazanului;
      · minimum 500 mm de la pardoseală până la partea inferioară a cazanului; se recomandă ca
      înălţimea de montare să fie 1,50 m de la pardoseală până la partea inferioară a cazanului ţinând
      seama de necesităţile de exploatare;
      · minimum 500 mm în faţa cazanului;
      · minimum 300 mm faţă de pereţii laterali.
      3.8.5. Distanţa faţă de alte elemente ale centralei termice (boilere) montate pe acelaşi perete nu este
      normată, acestea putând fi montate alipite, dacă sistemul constructiv al acestora permite.
      b) Montare în nişe
      3.8.6. Cazanele pot fi montate în nişe deschise sau închise.
      3.8.7. În cazul amplasării în nişe închise, se prevăd deschideri pentru ventilare şi asigurarea aerului
      necesar arderii.
      3.8.8. Se prevăd următoarele distanţe minime:
      · 100 mm între părţile laterale ale cazanului şi pereţii nişei;
      · 300 mm între partea superioară a cazanului şi acoperişul nişei;
      · 100 mm între partea frontală a cazanului şi elementul de închidere al nişei.

      De aici intrebarea mea: ce este nisa? In ghid nu se da o definitie. Culmea este ca pentru o nisa, un spatiu mult mai inchis decat la montarea aparenta, distantele permise sunt mai mici
      Ultima editare de Julius1979; 26.ian.2012, 10:05.

      Comentariu

      Procesare...