Alegerea unui dezumidificator

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Pavelina
    Incepator
    • 24.iun.2013
    • 16

    #61
    Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

    Postat în original de mgstone
    Mi-am luat de 2 ori dezumidificator si de fiecare data s-a ars
    Sunt sanse ca arderea celor 2 dezumidificatoare sa se datoreze peretelui umed care a afectat priza si nu aparatelor in sine.

    Comentariu

    • Ciochina Claudia
      Incepator
      • 28.oct.2014
      • 1

      #62
      Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

      Buna ziua!

      Va rog sa ma ajutati cu sfaturi,opinii specializate la urm problema:
      Locuim la bloc la etajul 4 si de aprox 4 ani avem probleme cu infiltratii de apa in tavan(zona sinei pt perdele ) si pe peretii laterali ,cand ploua sau se depune zapada pe acoperis,plus ca apar pete de mucegai(folosesc sayo cand apare mucegaiul).Reparatii la acoperis s-au tot efectuat de anul trecut,adica s-a inlocuit tabla de pe acoperis unde a fost nevoie.Domnii care au reparat acoperisul sustin ca infiltratiile reprezinta condens deorece,sustin ei,sus pe acoperis totul este uscat .Deci ,ce se intampla?Nu a fost facuta o reparatie corespunzatoare?Intr-adevar este condens?condensul nu ar trebui sa reprezinte niste picuri de apape tavan si nu pete de umezeala?? In casa se aeriseste foarte des si temperatura nu depaseste 22 de grade .Apartamentul nu este izolat decat in dormitor in interior cu polistiren.Ce ar trebui sa facem ?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #63
        Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

        Daca aveti pete de umezeala atunci hidroizolarea blocului s-a facut prost. Apar pete de mucegai in dormitorul termoizolat ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #64
          Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

          Ne aratati cateva poze cu zonele respective? Peretele exterior din ce material este realizat?
          Problema apre indiferent de anotimp?

          Comentariu

          • nluca
            Incepator
            • 30.oct.2014
            • 2

            #65
            Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

            Buna seara!

            Locuiesc la casa (demisol) si am umiditate foarte crescuta. Am incercat o perioada cu dezumidificatoare cu pastila dar nu fac fata. Am gasit acum mai multe variante de dezumidificatoare electrice si m-am oprit la doua dintre ele dar nu stiu pe care sa-l aleg. E vorba de TTK 75S si TTK 90e. Din specificatiile pe care le-am gasit pe net TTK75s elimina 24l/24h, debit aer 180mc/h, 0.33kW si are un rezervor de 3,6l in timp ce TTK 90e elimina 30l/24h, debit aer 240mc/h, 0.52kW si rezervor de 5.2l. Suprafata demisolului per total e undeva la 100mp dar umiditatea mare si mucegaiul apar in doua camere care totalizeaza undeva la 45-50mp. Am inteles ca foarte important e debitul de aer vehiculat pe ora dar si volumul de apa eliminat pe 24h. Ce ma sfatuiti?

            Comentariu

            • nluca
              Incepator
              • 30.oct.2014
              • 2

              #66
              Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

              Am uitat sa mentionez ca ma cam pune pe ganduri diferenta destul de mare de consum electric iar varianta TTK90e e cu vreo 300Ron mai scumpa.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                #67
                Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                Puteti sa puneti mama dezumidificatorului pana nu eliminati de unde provine umiditatea in exces nu rezolvati nimica. Chiar daca locuiti la demisol umiditatea este provocata de undeva, de ceva. Trebuie sa gasim de unde provine, poate trebuie o hidroizolatie, poate trebuie o termoizolatie, trebuie vazut.
                Cu stima.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #68
                  Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                  Pentru suprafata mentionata, cei 45-50 mp, este suficienta varianta TTK 75S.
                  Dezumidificatorul va ajuta la scaderea umiditatii dar trebuie luate si alte masuri pentru a nu va baza doar pe functionarea acestuia, cu alte cuvinte sa incercati identificarea surselor de umiditate si reducerea lor.

                  Comentariu

                  • CMM
                    Incepator
                    • 14.nov.2014
                    • 8

                    #69
                    Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                    Buna seara, de ceva vreme tot studiez si eu produsele de pe piata si am ramas la TTK 70e, 70s si 71e. Ma tenteaza insa 70s pentru ca se spune ca are un fel de functiune care scoate umezeala din dulapuri si haine etc. insa vreau sa intreb daca a folosit cineva aparatul, altcineva mi-a spus ca acea functiune e doar o chestie de reclama si ca de fapt toate au aceasta capacitate, in cazul asta 71e e mai puternic, iar diferenta de pret nu e mare. Nu sunt sigura ce sa aleg - am nevoie pentru o garsoniera in care am mari probleme cu umezeala - in principiu din cauza baii care nu are geam, si din cauza pozitionarii aerisirii nu se poate pune ventilator pentru o mai buna evacuare a vaporilor si mai sunt si alte probleme, bloc neizolat, desi la etaj intermediar e pozitionata pe colt si altele probabil dar acum s-a ajuns deja la haine ce prind mucegai in dulap. Garsoniera are aproximativ 25mp iar aparatele la care m-am gandit sunt pentru 45-50mp dar mi-a spus cineva ca astea sunt valorile lor maxime si ca e mai indicat sa caut un aparat mai puternic decat pentru fix suprafata care o am.
                    Multumesc!

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6886

                      #70
                      Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                      Cu banii pe care ii dati pe aparat termoizolati peretii pe interior. Probabil nu doriti sa investiti intr-o garsoniera dar totusi...
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • CMM
                        Incepator
                        • 14.nov.2014
                        • 8

                        #71
                        Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                        nu se preteaza izolarea pe interior la un asemenea bloc/situatie problema e umiditatea excesiva din baie care nu are unde iesi decat pe hol de unde intra direct in debara unde sunt haine si apoi in camera. nu vad izolarea ca pe o solutie. iar asociatia blocului a inceput deja demersul pentru lucrarile de izolare pe exterior a blocului - proces care sigur va mai dura probabil un an-doi.
                        Alte solutii nu cunosc.
                        Ma gandesc la aparatul 71e care am aflat ca se poate seta ceva mai exact, comparativ cu 70s care nu are decat 3 optiuni de dezumidificare, iar fata de 70e, are in plus mai multe functiuni de dezumidificare, ventilare si timer.
                        Dar totusi n-am gasit pareri concrete ale utilizatorilor, de aceea ma gandeam ca ar fi cineva care le-a folosit.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          #72
                          Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                          Nu exista coloana de aerisire la baie ? Sau cineva a astupat o ?
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #73
                            Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                            Coloanele nu prea mai functioneaza corect la multe blocuri.
                            La suprafata garsonierei dvs. se preteaza oricare produs, presupun ca nu va este utila decat fucntia dezumidificare si asta cel putin in sezonul mai rece.

                            Comentariu

                            • CMM
                              Incepator
                              • 14.nov.2014
                              • 8

                              #74
                              Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                              Multumesc pentru raspunsuri! Intr-adevar, coloana de aerisiere nu prea isi are rostul si nu se poate nici monta un ventilator din pacate. Sper sa se rezolve acum problema cu un aparat de dezumidificare

                              Comentariu

                              • mirceaknap
                                Living Legend
                                • 05.mar.2011
                                • 1417

                                #75
                                Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                                Postat în original de Maestrul Max
                                Cu banii pe care ii dati pe aparat termoizolati peretii pe interior. Probabil nu doriti sa investiti intr-o garsoniera dar totusi...
                                Cu ce materiale propuneti termoizolarea peretilor?

                                Comentariu

                                Procesare...