Tevi alimentare apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • vlad99
    Incepator
    • 18.nov.2005
    • 25

    #16
    "mufare" teava pvc

    Ca sa nu deschid un nou topic lansez si eu o intrebare aici:
    reamenajand baia am ajuns la capitolul instalatii unde lucrurile sunt destul de "putrede"! asa ca vreau sa schimb ce pot pe acolo.
    Problema e ca ar trebui sa sectionez o teava de pvc de aprox 40 mm diametru apoi sa montez robinet, apometru, etc.
    Intrebare:
    ce solutia imi recomandati pentru a ma "conecta" la aceasta teava (pvc, apa rece, presiune mare) fara sa risc o inundatie?!
    Am citit ceva despre lipirea cu CODEZ insa mi se pare un pic incomoda (nu as vrea sa tin vecinii fara apa o zi).
    Alta solutie despre care am citit ar fi cu un "racord prin compresiune" din broz.(ca cel din imaginea atasata). Nu am foarte multe detalii nici despre aceasta solutie si mi-e frica sa nu cedeze.
    Daca are cineva o solutie cat de cat sigura sau daca poate sa-mi dea detalii despre cele doua de mai sus ar fi foarte bine.
    Va multumesc.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #17


      Poza reala
      Fișiere Atașate
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • vlad99
        Incepator
        • 18.nov.2005
        • 25

        #18
        Da!
        Atunci faceam planul dar acum cand am demontat am observat ca nu am loc sa montez acel racord de 1/2 si singura solutie ar fi sa tai de mai jos, inaintea reductiei unde teava e destul de groasa (aprox 40 mm) si eventual sa montez un racord asemanator( mai mare ,bineinteles) insa ma gandesc ca si solicitarile sunt mai mari de aceea am reluat intrebarea!
        Multumesc pt promptitudine.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #19
          Coloana de apa este mai groasa insa ar trebui sa ai o reductie montata ca in foto care sa iti alimenteze obiectele sanitare. Eu am taiat doar teava care mergea la bazinul de inaltime al WC si a trebuit sa izolez cumva zona.

          Nu ai acel teu?
          De preferat sa nu umbli la coloana.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • vlad99
            Incepator
            • 18.nov.2005
            • 25

            #20
            Coloana de apa se termina la mine (stau la etajul 9 iar deasupra e uscator) asa ca se termina prin reductia din foto dar lungimea segmentului liber de dupa reductie e doar 19 mm iar mie imi trebuie aprox 30 mm pentru a monta corespunzator piesa din bronz de aceea ma gandeam sa tai reductia si sa ma cuplez inaintea ei ca acolo am loc suficient.

            Comentariu

            • danieleion
              Incepator
              • 18.sep.2006
              • 60

              #21
              ?

              Comentariu

              • danieleion
                Incepator
                • 18.sep.2006
                • 60

                #22
                Re: tevi alimentare apa

                Postat în original de hanrad
                Am si eu o mica problema ... in bai si in bucatarie teava de alimentare cu apa rece are o curbura la care asi vrea sa renunt ca sa pot masca tevile mai usor.
                Am pus si o poza cu una dintre tevi.
                Asi dori sa stiu la ce foloseste acea curbura si daca pot renunta la ea.
                Multumesc
                o problema asemanatoare am si eu.eu vreu sa modific curbura cu coturi.Pe mine ma intereseaza spatiul insemnat cu albastru. Vreau sa pun o cabina de dus.Este bine ce vreau sa fac? ma gandesc k tot o curba iese din coturi,dar eu nu ma pricep la asa ceva. am chemat un "meserias" si a sp ca nu merge facut.(dar cred k nu se pricepea).va rog daka puteti sa ma ajutati. Multumesc anticipat
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6875

                  #23
                  Nu prea puteti modifica acea portiune deoarece este o lira de dilatare. daca puneti coturi exista pericolul ca filetul ori imbinarea sa se "smulga" din racord.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1551

                    #24
                    Postat în original de vlad99
                    Coloana de apa se termina la mine (stau la etajul 9 iar deasupra e uscator) asa ca se termina prin reductia din foto dar lungimea segmentului liber de dupa reductie e doar 19 mm iar mie imi trebuie aprox 30 mm pentru a monta corespunzator piesa din bronz de aceea ma gandeam sa tai reductia si sa ma cuplez inaintea ei ca acolo am loc suficient.
                    Numai pe traseul orizontal puteti monta fitingul de compresiune pentru ca nu aveti loc suficient.
                    Altfel, se poate monta un fiting de PVC in solutia existenta de care sa va legati cu instalatia necesara.

                    Comentariu

                    • klaus
                      Membru Marcant
                      • 24.iun.2005
                      • 959

                      #25
                      Sau se baga in teava de plastic mai groasa un niplu filetat. Se da filet interior la teava de plastic prin incalzirea niplului.
                      Dar o treaba din asta cu filetare cu incalzire e mai dificil de realizat de cineva care nu a mai facut, trebuie ceva experienta pentru a iesi bine.
                      Viata e complexa si are multe aspecte...

                      Comentariu

                      Procesare...