Polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coco1382
    Incepator
    • 23.oct.2013
    • 33

    Polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

    salut,

    Am si eu o intrebare: daca se poate si cat este de rezistent montarea unui termosistem din polistiren ( de 3cm) extrudat peste un polistiren expandat de 10 cm, care este deja tinciuit ? Doresc acest lucru deoarece nu imi place cat de drept si cum a arata termosistemul expandat, efectiv si-au batut joc de un austrotherm de 10 si nu am ce sa-i mai fac acum.
    Credeti ca se poate monta direct cu ciuperci mai lungi care sa prinda prin actualul termosistem, sau daca exista alte varinate fara a da jos extrudatul ?

    Multam
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

    De ce extrudat peste expandat ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • coco1382
      Incepator
      • 23.oct.2013
      • 33

      #3
      Răspuns la: polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

      sa nu mai dau jos ceea ce am acum

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #4
        Răspuns la: polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

        Nu trebuie sa dati jos nimic ; dar aplicati tot expandat caci extrudatul are "fata" fina si nu prinde bine adezivul pe ea .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • coco1382
          Incepator
          • 23.oct.2013
          • 33

          #5
          Răspuns la: polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

          ma gandem ca oricum va sta prins in ciuperci, deci nu adezivul este cel mai important, dar este o idee buna ceea ce imi spuneti !!

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            #6
            Răspuns la: polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

            Postat în original de coco1382
            ma gandem ca oricum va sta prins in ciuperci, deci nu adezivul este cel mai important, dar este o idee buna ceea ce imi spuneti !!
            ..ma refeream la finisare nu la adezivul de lipire dintre placi ..
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • intransingentul
              Living Legend
              • 26.iul.2012
              • 1008

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

              Postat în original de coby
              ..ma refeream la finisare nu la adezivul de lipire dintre placi ..
              Extrudatul este mai rezistent decat expandatul,se poate monta pe orice suprafata,priderea va fi prin metode mecanice(dibluri) cat cat si prin metode umede(adeziv).
              Daca polistirenul extrudat este lucios atunci se va proceda la metoda de matuire.
              Acest lucru nu faceca acest produs de o calitate superioara sa nu fie folosit.
              Oricum in comert se comercializeaza si plistiren extrudat pt lucrari exterioare cu suprafata gata pregatita pt aplicarea stratului final (adeziv+plasa+adeziv+strat final)
              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

                Postat în original de intransingentul
                Extrudatul este mai rezistent decat expandatul,se poate monta pe orice suprafata,priderea va fi prin metode mecanice(dibluri) cat cat si prin metode umede(adeziv).
                Daca polistirenul extrudat este lucios atunci se va proceda la metoda de matuire.
                Acest lucru nu faceca acest produs de o calitate superioara sa nu fie folosit.
                Oricum in comert se comercializeaza si plistiren extrudat pt lucrari exterioare cu suprafata gata pregatita pt aplicarea stratului final (adeziv+plasa+adeziv+strat final)
                Ca sa va "luminez" @intrasigentul : extrudatul se foloseste la termoizolarea fundatiilor / soclului / pardoselilor ; binenteles ca se poate monta si pe fatada insa costul este mai mare ... platiti dvs diferenta de bani pt utilizatorul @coco1382 ?
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Răspuns la: Polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

                  Puteti adauga inca un strat de polistire expandat lipit in pat continuu, peste straturile existente. Daca aveti vopsea pe suprafata trebuie sa faceti lucrari suplimentare.
                  Este mult mai ieftin sa utilizati un polistiren expandat de 5cm decat unul extrudat, de exemplu EPS AF70 de la Austrotherm.

                  Comentariu

                  • coco1382
                    Incepator
                    • 23.oct.2013
                    • 33

                    #10
                    Răspuns la: Polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

                    se poate aplica fara ciuperci, direct prin adeziv ? pt ca mie imi este frica sa nu cada tinciul care este acum si sa plece tot ansbamblul cel nou

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      #11
                      Răspuns la: Polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

                      Pt siguranta ar fi bine si fixare cu "ciuperci " .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • coco1382
                        Incepator
                        • 23.oct.2013
                        • 33

                        #12
                        Răspuns la: Polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

                        va multumesc pentru sfaturi, iar daca este cineva profi din craiova il rog sa imi zica, poate vede exact la fata locului.

                        multam

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

                          Postat în original de coco1382
                          se poate aplica fara ciuperci, direct prin adeziv ? pt ca mie imi este frica sa nu cada tinciul care este acum si sa plece tot ansbamblul cel nou
                          In principiu poate fi aplicat fara diburi daca se face olipire in pat continuu si primul strat de polistiren are montate aceste dibluri. Daca inaltimea caseinu este foarte mare, sub 2 etaje, nu ar trebui sa fie problema insa conteaza si modul de aplicare al maei de spaclu existente. Daca este aplicata prost, exista mici riscuri ce ar duce la necesitatea utilizarii unor dibluri de siguranta, dar mai putine la numar.

                          Comentariu

                          • vlivius1
                            Incepator
                            • 07.ian.2011
                            • 25

                            #14
                            Răspuns la: Polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

                            Buna seara,

                            Mi-am izolat casa acum 2 ani cu polistren expandat EPS 70, gros de 10 cm. Momentan nu am aplicat vopseau decorativa si doresc sa mai aplic un nou strat de polistiren pe partea N - V pentru reducerea cheltuielilor de incalzire (ma incalzesc electric). Merita sa fac acest lucru? Este suficient un nou strat de polistiren de 5 cm?
                            Ultima editare de vlivius1; 29.dec.2013, 18:57.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #15
                              Răspuns la: Polistiren extrudat aplicat peste polistiren expandat

                              Ce inseamna ca va incalziti electric? Ce sistem electric? In afara termosistemului, planseul si acoperisul/planseul spre pod sunt izolate?
                              Va intreb pentru ca nu doar acel perete poate pierde energie si ma gandesc ca aveti si alte zone mai putin izolate decat fatada.

                              Comentariu

                              Procesare...