Soba cu clopote

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • georgesecareanu
    Membru
    • 17.apr.2011
    • 171

    Soba cu clopote

    Buna ziua,
    doresc sa construiesc o soba pentru incalzit o camera la mansarda, as prefera o soba zidita din caramida plina, nu teracota. Am descoperit de curand notiunea de "soba cu clopot". Aveti informatii despre acest tip de soba sau chiar o schita pentru construirea ei?
    Va multumesc!
  • georgesecareanu
    Membru
    • 17.apr.2011
    • 171

    #2
    Răspuns la: Soba cu clopote

    Cautand am dat de cateva schite 3D. Acum imi dau seama ca si soba mea din camera e tot pe principiul acesta construita, insa e teracota si gandita sa functioneze la temperaturi mai joase.

    Comentariu

    • georgesecareanu
      Membru
      • 17.apr.2011
      • 171

      #3
      Răspuns la: Soba cu clopote

      Sau o sectiune a sobei:

      La primavara ma voi apuca de treaba, si voi face multe fotografii pentru ca in final sa pot face un fel de tutorial, ca pentru semineu.
      Daca iese, o sa ma laud, daca nu, o sa spun "asa nu!"
      Daca aveti idei si sfaturi dati cu ele peste mine, fara mila!
      Spor la treaba!

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        Răspuns la: Soba cu clopote

        Postat în original de georgesecareanu
        Sau o sectiune a sobei:

        La primavara ma voi apuca de treaba, si voi face multe fotografii pentru ca in final sa pot face un fel de tutorial, ca pentru semineu.
        Daca iese, o sa ma laud, daca nu, o sa spun "asa nu!"
        Daca aveti idei si sfaturi dati cu ele peste mine, fara mila!
        Spor la treaba!

        Foarte interesant, va multumim mult pentru informatii.

        Asteptam noutati si poze din timpul executiei si dupa.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2271

          #5
          Răspuns la: Soba cu clopote

          Postat în original de georgesecareanu
          Cautand am dat de cateva schite 3D. Acum imi dau seama ca si soba mea din camera e tot pe principiul acesta construita, insa e teracota si gandita sa functioneze la temperaturi mai joase.
          http://www.youtube.com/watch?v=LetjY...ature=g-user-u
          Ce inseamna temperaturi mai joase ? Vreti o soba, care sa incalzeasca o locuinta, sau un furnal ?!

          Comentariu

          • georgesecareanu
            Membru
            • 17.apr.2011
            • 171

            #6
            Răspuns la: Soba cu clopote

            O soba pentru incalzire, bineinteles! Insa aceste sobe, in functie de marime, pot arde lemnele la temperaturi mari, chiar sa gazeifice si sa rezulte foarte putin material rezidual dupa ardere. Cel putin astea sunt informatiile culese de la detinatori de asemenea sobe din tarile scandinave, Polonia, Canada sau Rusia. Aceste sobe pot arde o cantitate mare de lemn, fara sa se supraincalzeasca, urmand ca apoi sa radieze caldura inmagazinata in constructia ei pana la 18-24 de ore. Teracota mea, daca e incinsa prea tare am impresia ca decolez, in plus de asta dupa 6 ore deja e rece oricat de mult as fi incins-o...
            Ca idee, am vazut asemena sobe construite odata cu casa, cu postamentul la subsol si partea superioara la mansarda. Doar in poze am vazut, nu stiam ca exista asa ceva ...

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #7
              Răspuns la: Soba cu clopote

              Acest tip de sobe au dezavantajul ca ocupa foarte mult spatiu plus ca sunt si mult mai scumpe fata de cele din teracota datorita surpusului de materiale ce intra in constructia lor.

              Comentariu

              • georgesecareanu
                Membru
                • 17.apr.2011
                • 171

                #8
                Răspuns la: Soba cu clopote

                Asa este, insa reprezinta o solutie acolo unde nu este posibila folosirea unei centrale.
                Am ales sa construiesc eu o asemena soba, dar mica, sa incalzeasca doar o camera si baia alaturata. Pentru un semineu mi-au trebuit un an si jumatate sa ma documentez, pentru soba sper sa stiu ce am de facut la primavara. Am asistat la construirea unei teracote, am curatat teracotele din casa si am inteles principiul dupa care functioneaza. Aceste sobe zidite insa sunt ceva mai speciale.

                Comentariu

                • lisapet
                  Membru marcant
                  • 02.ian.2012
                  • 467

                  #9
                  Răspuns la: Soba cu clopote

                  Postat în original de georgesecareanu
                  Buna ziua,
                  ... Am descoperit de curand notiunea de "soba cu clopot". Aveti informatii despre acest tip de soba sau chiar o schita pentru construirea ei?
                  Va multumesc!
                  Salutare dl George.
                  Sobele prezentate de dvs in acest topic nu sunt "in clopote" (nici cea ungureasca, nici cea ruseasca).. Daca vreti sa vedeti una "in clopote" care incalzeste cca 80 mp. Un spatiu deschis (living+bucatarie), hol si un dormitor - priviti aici: http://www.youtube.com/watch?v=t5T2uzkb7xs
                  Lemnele in ea pot arde si 10 ore!
                  Ultima editare de lisapet; 14.nov.2012, 21:59.

                  Comentariu

                  • lisapet
                    Membru marcant
                    • 02.ian.2012
                    • 467

                    #10
                    Răspuns la: Soba cu clopote

                    Postat în original de georgesecareanu
                    Sau o sectiune a sobei:
                    ...Daca iese, o sa ma laud, daca nu, o sa spun "asa nu!"
                    Daca aveti idei si sfaturi dati cu ele peste mine, fara mila!
                    Spor la treaba!
                    Va iesi, dle, va iesi! Este bine ca v-ati propus din timp sa studiati - asa este corect. Multi isi amintesc de sobe cand iarna e calare pe noi. Aceste sobe nu se fac asa de simplu, dar merita tot efortul. In Romania deja sunt vre-o cateva executate si beneficiarii sunt foarte multumiti.
                    Nu vreau sa credeti ca fac reclama. Vreau doar sa va confirm ca merita studiate cu multa atentie!

                    Comentariu

                    • georgesecareanu
                      Membru
                      • 17.apr.2011
                      • 171

                      #11
                      Răspuns la: Soba cu clopote

                      Va multumesc domnule Lisapet!
                      E superba constructia, o sa studiez clipurile postate pe youtube de acest user cat si lucrarile prezentate pe pagina web. Pana la primavara sau mai tarziu trebuie sa adun informatii sa ma pot apuca de lucru.
                      As avea cateva intrebari, daca puteti sa-mi raspundeti m-ati ajuta foarte mult:
                      1. focarul am vazut ca se construieste separat, prima data. In mod sigur caramizile refractare sunt lipite cu adeziv refractar. Urmatoarea parte a sobei, cea zidita cu caramida normala, cu ce adeziv este lipita? Refractar sau e suficient CM11 sau 17?
                      2. Am vazut ca se folosesc la partea exterioara caramizi eficiente, cu gauri. Nu ar fi mai bine sa folosesc doar caramizi pline? Pe acestea as vrea sa le consolidez facandu-le gauri pe marginile care se undesc si sa le prind cu cleme facute din electrozi. Se lasa rost intre caramizi sau adezivul va fi in strat cat mai subtire posibil?
                      3. Intre focarul de caramida refractara si corpul sobei am vazut ca se lasa spatiu, 1cm e suficient?
                      4. Daca e posibil vreau sa incalzesc si baia alaturata camerei, as vrea sa construiesc soba cu un perete in baie, la acelasi nivel cu peretele de rigips si as vrea sa plachez peretele sobei cu faianta. Pentru a evita spargerea placilor, am sa folosesc faianta (sau mozaic, nu stiu cum se numeste) bucatele mici, prinse pe plasa de fibra de sticla. Este bine sa procedez asa sau sa renunt la idee.

                      Va multumesc pentru amabilitate.
                      Spor la toate!

                      Comentariu

                      • lisapet
                        Membru marcant
                        • 02.ian.2012
                        • 467

                        #12
                        Răspuns la: Soba cu clopote

                        Postat în original de georgesecareanu
                        As avea cateva intrebari, daca puteti sa-mi raspundeti m-ati ajuta foarte mult:
                        Incerc, cat ma pricep.
                        Postat în original de georgesecareanu
                        1. focarul am vazut ca se construieste separat, prima data. In mod sigur caramizile refractare sunt lipite cu adeziv refractar. Urmatoarea parte a sobei, cea zidita cu caramida normala, cu ce adeziv este lipita? Refractar sau e suficient CM11 sau 17?
                        Asa este, focarul se realizeaza doar din caramida de samota si mortar refractar. Focarul poate fi construit si dupa zidirea sobei, caci este o constructie independenta (la acest model) si este conceputa pentru a putea fi reparata si peste 20 de ani(daca va fi cazul) fara a deranja zidaria sobei. Mortarul folosit la zidaria ceramica este un amestec din argila si nisip (cernute). Nu recomand adezivi pe baza de ciment si care contin rasini, acestea la temperaturi inalte isi pierd din proprietati si fisureaza.
                        Postat în original de georgesecareanu
                        2. Am vazut ca se folosesc la partea exterioara caramizi eficiente, cu gauri. Nu ar fi mai bine sa folosesc doar caramizi pline?
                        Nu am observat caramizi eficiente cu gauri in acel filmulet! Din punct de vedere al transferului termic si al inmagazinarii caldurii intotdeauna este mai bine de folosit caramizi pline.
                        Postat în original de georgesecareanu
                        Pe acestea as vrea sa le consolidez facandu-le gauri pe marginile care se undesc si sa le prind cu cleme facute din electrozi.
                        Nu vad rostul acestei consolidari! Zidaria sobei din punct de vedere a stabilitatii nu se compara cu invelisul din placi de teracote.
                        Postat în original de georgesecareanu
                        Se lasa rost intre caramizi sau adezivul va fi in strat cat mai subtire posibil?
                        Rosturi de dilatare se lasa doar in anumite locuri, acestea se etanseaza cu vata ceramica. Cu cat stratul de mortar este mai subtire cu atat zidaria este mai trainica.
                        Postat în original de georgesecareanu
                        3. Intre focarul de caramida refractara si corpul sobei am vazut ca se lasa spatiu, 1cm e suficient?
                        Dupa cum deja am amintit, in unele locuri se prevad rosturi de dilatare. Intre zidaria de samota si cea de ceramica intotdeuna se lasa rost de dilatare, deoarece materialele sunt diferite si gradul de incalzire este diferit. Rostul de dilatare se calculeaza, dar pentru acel model (din filmulet) sunt suficienti si 5-7mm.
                        Postat în original de georgesecareanu
                        4. Daca e posibil vreau sa incalzesc si baia alaturata camerei, as vrea sa construiesc soba cu un perete in baie, la acelasi nivel cu peretele de rigips si as vrea sa plachez peretele sobei cu faianta. Pentru a evita spargerea placilor, am sa folosesc faianta (sau mozaic, nu stiu cum se numeste) bucatele mici, prinse pe plasa de fibra de sticla. Este bine sa procedez asa sau sa renunt la idee.
                        Sunt o groaza de posibilitati, insa toate trebuie analizate cu cap avand in fata ochilor niste planuri. De regula, deoarece peretele sobei "lucreaza" (se dilata si se contracta) este mai bine sa "iasa" putin din planul peretelui baii (fie in interior, fie in exterior). Se poate placa si cu faianta, insa in acest caz sunt niste detalii de care trebuie tinut cont.
                        Sobele in clopote ofera o mare libertate in alegerea de forme. Clopotele pot avea orice forma. Daca va ganditi la mozaic, puteti realiza acea suprafata din baie (al sobei) si curba, si rotunda, si cum vrea sufletul dvs de artist.

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living Legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2271

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                          Postat în original de lisapet
                          Salutare dl George.
                          Sobele prezentate de dvs in acest topic nu sunt "in clopote" (nici cea ungureasca, nici cea ruseasca).. Daca vreti sa vedeti una "in clopote" care incalzeste cca 80 mp. Un spatiu deschis (living+bucatarie), hol si un dormitor - priviti aici: http://www.youtube.com/watch?v=t5T2uzkb7xs
                          Lemnele in ea pot arde si 10 ore!
                          Maiculitaaa !!! Soba asta e devoratoare de paduri !!! Trebuie sa astepti 24 de ore pana incepe sa degaje caldura si bagi foc pana in primavara, ca la soba cu combustibil lichid , ii dadeam foc toamna si o opream primavara, doar o alimentam la 2 zile ! Impresionant !

                          Comentariu

                          • lisapet
                            Membru marcant
                            • 02.ian.2012
                            • 467

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                            Postat în original de spik1
                            Maiculitaaa !!! Soba asta e devoratoare de paduri !!!
                            Nu, nu este deloc asa! Consumul anual de lemne la soba prezentata in filmulet este maxim 3 tone de lemne de esenta tare. Temperatura gazelor arse admise pe cos nu depaseste 70 grd C, fara a forma condens sau funingine!
                            Postat în original de spik1
                            Trebuie sa astepti 24 de ore pana incepe sa degaje caldura
                            Din nou ati gresit. In plina iarna daca reveniti acasa dupa cateva zile lipsa in maxim 5-6 ore - confortul este atins.
                            Postat în original de spik1
                            si bagi foc pana in primavara, ca la soba cu combustibil lichid , ii dadeam foc toamna si o opream primavara, doar o alimentam la 2 zile !
                            Nu stiu ce sa zic, caci nu am avut soba cu combustibil lichid.
                            Postat în original de spik1
                            Impresionant !
                            Aici sunt deacord cu dvs.

                            Comentariu

                            • stefan1
                              Membru Marcant
                              • 20.sep.2009
                              • 346

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                              Consuma 3 tone pe an sau pe o iarna ?

                              Comentariu

                              Procesare...