Tablou si sigurante

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alejandro_gsxr
    Incepator
    • 12.iun.2009
    • 27

    #46
    Daca ai ocazia intra la metrou si vezi ce cablu s-a băgat;
    Daca ai ocazia intra in aeroportul Otopeni si vezi ce cablu s-a băgat;
    Daca ai ocazia intra in noul stadion din Bucuresti si vei vedea ca in mare parte s-a băgat litat;
    Daca ai ocazia sa lucrezi in alte tari anunta-ne sa ne spui ce cablu se folosește !

    Postat în original de electricman
    Ovi ,tablourile cu aparatele de masura si control,amc,erau cablate asa,si pusi pini pe ele,pe conductoare ,pt trepidatii si alte torsiuni mecanice,DAR,acest conductor litat a fost foarte mult timp interzis,expre,pt motive reliefate in manualele de specialitate care stau la baza normativelor vechi si actuale,in plus de asta multi nu stiu procedurile pt conectarea conductorilor sau cablurilor litate.Lansez o provocare,as dori sa vad un proiect de instalatii electrice fixe,cu conductor sau cablu litat,semnat de un proiectant si de un verificator atestat.
    De ce sa merg pe banii mei ? Tu mergi pe banii tai cand faci o instalatie electrica pt. cineva ? Beneficiarul este cel care plateste
    Postat în original de Mircea G
    Daca ai lucra pe banii tai citeva blocuri , tot pe litat ai merge ???

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #47
      Răspuns la: Tablou si sigurante

      Personal daca as face cateva blocuri tot pe litzat as merge. Viteza in executie, rapiditate la montarea aparatelor, etc, etc. Si daca as face "cateva" blocuri" sunt sigur ca as lua conductorul la un pret mult mai mic decat este el in comert si implicit as face si economie. Atat de timp cat si financiar.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 691

        #48
        Postat în original de alejandro_gsxr
        Daca ai ocazia intra la metrou si vezi ce cablu s-a băgat;
        Daca ai ocazia intra in aeroportul Otopeni si vezi ce cablu s-a băgat;
        Daca ai ocazia intra in noul stadion din Bucuresti si vei vedea ca in mare parte s-a băgat litat;
        !
        Daca am ocazia..zici tu...
        Mai simplu electrician, eu am fost in diverse santiere,unele avand ca beneficiar statul ,dar ca coordonator si responsabil,si stiu ce inseamna executie si calitate in instalatiile electrice,asa ca scuteste-ma de exemple din astea.

        Postat în original de alejandro_gsxr
        Daca ai ocazia sa lucrezi in alte tari anunta-ne sa ne spui ce cablu se folosește !
        Vad ca incerci sa fii ironic,dar tot ceea ce faci este sa fii penibil,eu stiu ce proceduri si materiale se folosesc in occident pentru ca am citit normativele din cateva tari,si nu trebuie sa-mi povesteasca electricianul dorel,care a lucrat si el pe acolo.
        Si daca tot vorbim de executii,doar anul trecut o companie romaneasca a facut instalatiile electrice la un complex de blocuri in Belgia si o cladire de birouri in Germania,ambele dupa proiecte belgiene,respectiv germane,ghiciu ce,toate cablurile erau rigide,asa ca...mai moale ca litatul asta se foloseste peste tot in occident.
        Deci lucreaza `tu cu litatul cand si unde iti permite proiectul si beneficiarul,dar abtine-te sa dai lectii.
        Ultima editare de Consultant electrice; 29.iul.2013, 13:49.
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #49
          Răspuns la: Răspuns la: Tablou si sigurante

          Postat în original de alejandro_gsxr
          Daca ai ocazia intra la metrou si vezi ce cablu s-a băgat;
          Daca ai ocazia intra in aeroportul Otopeni si vezi ce cablu s-a băgat;
          Daca ai ocazia intra in noul stadion din Bucuresti si vei vedea ca in mare parte s-a băgat litat;
          Daca ai ocazia sa lucrezi in alte tari anunta-ne sa ne spui ce cablu se folosește !
          Nu e cazul sa sustineti cu atata ardoare litatul , cat timp nu exista un document care sa specifice ca e mai bun decat unifilarul ( in toate situatiile ) .. ca dvs nu lucrati decat cu litat e alta poveste !
          Ultima editare de coby; 29.iul.2013, 10:03.
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #50
            Răspuns la: Tablou si sigurante

            @alejandro - MirceaG iti punea aceea intrebare in ideea de a reliefa faptul ca acel conductor este mai scump si din motive economice este lasat la o parte uneori.

            @raducu Viteza in executie si rapiditate la litat? De ce ca se indoaie mai usor pe surub? Ca e mai maleabil?
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • alejandro_gsxr
              Incepator
              • 12.iun.2009
              • 27

              #51
              Deci te rog frumos sa stergi mesajele tale in care spui ca nu exista proiect pe litat ......
              Citește atent si da replay dupa ce ai citit de 10 ori .... unde am spus eu ca se folosește PESTE TOT IN OCCIDENT?
              Vb frumos ...
              Postat în original de electricman
              Daca am ocazia..zici tu...
              Mai simplu electrician, eu am fost in diverse santiere,unele avand ca beneficiar statul ,dar ca coordonator si responsabil,si stiu ce inseamna executie si calitate in instalatiile electrice,asa ca scuteste-ma de exemple din astea.


              Vad ca incerci sa fii ironic,dar tot ceea ce faci este sa fii penibil,eu stiu ce proceduri si materiale se folosesc in occident pentru ca am citit normativele din cateva tari,si nu trebuie sa-mi povesteasca electricianul dorel,care a lucrat si el pe acolo.
              Si daca tot vorbim de executii,doar anul trecut o companie romaneasca a facut instalatiile electrice la un complex de blocuri in Belgia si o cladire de birouri in Germania,ambele dupa proiecte belgiene,respectiv germane,ghiciu ce,toate cablurile erau rigide,asa ca...mai moale ca litatul asta se foloseste peste tot in occident.
              Deci lucreaza `tu cu litatul cand si unde iti permite proiectul si beneficiarul,dar abtine-te sa dai lectii.
              Nu vad nici o problema pentru cei care lucreaza cu masiv si sustin masivul .....
              Postat în original de Consultant electrice
              @alejandro - MirceaG iti punea aceea intrebare in ideea de a reliefa faptul ca acel conductor este mai scump si din motive economice este lasat la o parte uneori.

              @raducu Viteza in executie si rapiditate la litat? De ce ca se indoaie mai usor pe surub? Ca e mai maleabil?
              Sa fie clar ca eu nu lucrez cu "litatul "deoarece firma nu cumpăra asa ceva din motive x y z ; Se poate lucra si cu masivul fara nici o problema atata timp cat este pe piata, eu doar spun ca prefer litaul.
              Postat în original de coby
              Nu e cazul sa sustineti cu atata ardoare litatul , cat timp nu exista un document care sa specifice ca e mai bun decat unifilarul ( in toate situatiile ) .. ca dvs nu lucrati decat cu litat e alta poveste !
              Ultima editare de Consultant electrice; 29.iul.2013, 20:52.

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 691

                #52
                Răspuns la: Tablou si sigurante

                Pana in 2002 nu a existat ca era ilegal,era interzis in mod special,ca era in vigoare I7/98,dupa asta ... astept si acum postarea unui astfel de proiect cu semnatura si diverse,si in special pt ce tip de constructie.
                Ultima editare de electricman; 31.iul.2013, 17:53.
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • bogdan1
                  Membru
                  • 08.mai.2013
                  • 125

                  #53
                  Răspuns la: Tablou si sigurante

                  Nu mai ridicati osanale occidentului. 1 conductori dimensionati la limita in cadrul unor intreprinderi industriale,conductori mai mult masivi,cu sistem de conexiune format din tuburi iso de capat si reglete de capat,Folosirea redusa de u-soluri in favoarea disjunctoarelor tri si tetrapolare,lipsa tablourilor metalice in favoarea celor din plastic ignifug cu geam de vizitare. Plusuri care mi-au placut. Analizor de faze in fiecare panou trifazat si indicator lamp pt monitorizare prezenta tensiune in panou.

                  Comentariu

                  • elkato
                    Incepator
                    • 27.nov.2013
                    • 13

                    #54
                    Răspuns la: Tablou si sigurante

                    Buna ziua!
                    Urmeaza sa schimb si eu tabloul de sigurante in apartament. Electricianul inca nu s-a apucat de lucrare deoarece asteptam pe cei de la electrica sa schimbe si sa mute contorul de pe rama acea metalica.
                    A ales niste sigurante bipolate moller principala de 32A, 2 circuite de prize cu 25A si pe lumini 16A. Piesele le-a luat deja. Intre timp citind si eu pe forumul acesta imi par cam supradimensionate. Oare stie ce face???

                    Si as mai avea o intrebare de incepator. Daca vreau sa fac un circuit separat pentru bucatarie cu impamantere, impamantarea asta exista borna in contor de unde se trage al 3 le-a fir de impamantare? Am vazut ca am 2 prize in apartament cu impamantare, pe hol si la bucararie (2 fire de aluminiu + 1 de cupru)
                    Multumesc !

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #55
                      Răspuns la: Tablou si sigurante

                      Cam mari valorile sigurantelor. Este bine sa fie mai apropiate de realitate ca sa declanseze imediat nu sa "astepte" un curent mare de scurtcircuit. Daca nu schimbati si instalatia si ramane cea de aluminiu sfatul meu ar fi sa va ganditi in mare ce consumatori aveti si in functie de ei sa alegeti protectiile. Mai ales pe lumini unde mai nou lampile sunt din ce in ce mai economice.

                      Daca exista impamantare o gasiti pe o bara la tabloul vechi, acolo va legati si cu noile circuite sau prelungiti impamantarea actuala daca va favorizeaza traseul deja existent in bucatarie. Este posibil si probabil ca impamantarea sa fie legata pe nul inainte de sigurante.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • B K
                        Incepator
                        • 11.ian.2014
                        • 84

                        #56
                        Tablou Electric

                        Va salut si bine v-am gasit!

                        Am rugamintea sa ma luminati si pe mine intr-o situatie in care ma aflu.
                        Mi-am schimbat instalatia la casa de la 0 , problema este ca electricianul mi-a pus sigurante monopolare si mi-a facut ditamai carnatul de sigurante , plus ca nu-mi acopera necesarul de circuite. Vreau sa le schimb si sa pun bipolare , as opta pentru cele cu un singur pol pentru a castiga spatiul in tablou. Intrebarea mea este daca sunt bune aceste sigurante bipolare 1p pentru necesitatile mele sau ar trebuii sa optez pentru cele bipolare cu 2p?? si as mai vrea sa pun o siguranta diferentiala inaintea sigurantelor , plus as vrea sa mai pun o diferentiala la baie unde este boilerul si la bucatarie un exista mai multi consumatori , masina de spalat , cuptor electric , un boiler de 10 l , frigider , hota. Mentionez ca la cuptorul electric exista circuit separat. In orice situatie vreau sa schimb sigurantele monopolare pe care le am , chiar daca ar fi sa pun bipolare 2p , imi iau un tablou mai mare , dar macar stau linistit.

                        Diferentiala "generala" este de 32A si as vrea sa pun una de 30A intre cea generala si tablou de sigurante.

                        Si inca o chestie . electricianul mi-a facut puntile la sigurante sus , mi-a spus ca nu conteaza , am mai vorbit si cu alti electricieni si mi-au spus ca puntile se fac jos.
                        Multumesc pentru atentia acordata acestui post. O zi buna !!!

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          #57
                          Răspuns la: Tablou si sigurante

                          Puteti posta o fotografie a respectivei lucrari? O imagine face uneori cat o mie de cuvinte. Nu exista siguranta / diferential de 30A. Dva ati putea monta una de 25 dar asta este in functie de schema de distributie si de ce consumatori aveti. Cat despre punti se fac pot face si pe sus si pe jos. Important este cum vin alimentarile si conductoarele in acel tablou pentru a obtine o cat mai buna oprganizare a spatiului din acea incinta. Personal le fac pe sus(puntile).
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • B K
                            Incepator
                            • 11.ian.2014
                            • 84

                            #58
                            Răspuns la: Tablou si sigurante

                            Multumesc de interes Domnu' Raducu!
                            Este vuorba de o casa de aprox 120 m2 , 3 dormitoare , living , baie si bucatarie + holul aferent. Instalatia este facuta partial pentru ca am oprit electricianul din cauza ca nu mi-a placut stilul sau de lucru , in sensul ca el ma intreba pe mine cum sa faca. Ideea e ca mie imi trebuiesc 6-7 circuite doar pentru prize , in monopolar cum mi-a facut el deja mi-a ocupat tot tabloul + ca as vrea sa pun si un diferential de 25A daca s-ar putea si asa cum v-am mai spus as vrea ca la circuitul din baie si cel din bucatarie sa pun diferentiale de 16A. In afara de chestia asta , i-am cerut sa-mi faca si un circuit pentru sudura , iar el imi pune 2 monopolare de 32A in conditiile in care diferentialul general este de 32A.

                            Eu as face in felul urmator : diferential de 25A daca este absolut necesar , 7 circuite pentru prize 16A dintre care unul pentru sudura de 25A si 2 circuite cu diferential (baie si buc) , 2 circuite pentru becuri. As vrea sa merg pe sigurante bipolare 1p+N din cauza lipsei din tablou , dar , daca ar fi mult mai bine cu bipolare 2p as merge pe ele chiar daca ar trebuii sa schimb tabloul. La instalatia eletrica nu ma uit la bani.
                            Atasez foto

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0417.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	335,2 KB 
ID:	614635Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0418.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	319,6 KB 
ID:	614636

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              #59
                              Răspuns la: Tablou si sigurante

                              Daca inlocuiti monopolarele cu bipolare P+N, veti avea suficient spatiu in tabloul existent pentru siguranta diferentiala si nu trebuie sa-l inlocuiti cu unul mai mare. Daca puneti o diferentiala de 30 mA ca si siguranta generala, nu mai puneti alte diferentiale pe circuitele finale.
                              Puntile la sigurante se pot face pe orice parte. Exista totusi o "cutuma" ca ele sa se faca pe sus (nefiind insa obligatoriu).
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                #60
                                Răspuns la: Tablou si sigurante

                                Conform standardelor cel mai bine este sa folositi sigurante bipolare, cele care au doua sisteme de protectie atat pe faza cat si pe nul. Sigurantele 1P+N nu sunt bipolare, intrerup mecanic si nulul la declansarea protectiei intercalata pe faza. Avantajul celor din urma este spatiul redus la jumatate ocupat in tablou. Doua sigurante monopolare folosite ca protectie 2P pe un circuit (cum vad in imagine) nu recomand, pentru ca spre deosebire de sigurantele 2P cele doua monopolare de pe acelasi circuit nu sunt conectate mecanic si in anumite conditii siguranta dupa nul intrerupe, aveti impresia ca nu mai exista curent in circuit insa mai este prezenta faza.

                                In alta ordine de idei - renuntati la sigurantele acelea "Total green" - nu-mi inspira incredere, iar sigurantele Legrand din poza sunt jumatate serigrafiate cu niste culori mai vii, altele mai "sterse". Aveti certitudinea unor produse originale?
                                Ultima editare de Consultant electrice; 11.ian.2014, 19:36.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...