Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai93
    Incepator
    • 06.ian.2008
    • 98

    #91
    Fotografiile cu care am ramas dator , si greselile aferente.sunt bucuros ca am terminat dar nu si mandru. un picior este plesnit de nou.nu am incercat sa fac poze sa nu se vada defectele sau sa ascund ca nu sunt aliniate
    blatul nu este prins inca de mobila si nici de masca.
    pe ericsoane am pus niste abtibilduri,dar de o nuanta mai inchisa.
    in total m a costat aprox.1600. nu stiu daca a meritat.
    am lucrat aprox. 4 zile .
    intrebari si daca pot va raspund

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mobilier_bucatarie_3_632.webp 
Afișări:	3 
Mărime:	7,4 KB 
ID:	689742 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mobilier_bucatarie_7_428.webp 
Afișări:	3 
Mărime:	13,7 KB 
ID:	689743 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mobilier_bucatarie_6_765.webp 
Afișări:	3 
Mărime:	5,2 KB 
ID:	689744 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mobilier_bucatarie_2_162.webp 
Afișări:	3 
Mărime:	7,1 KB 
ID:	689745 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mobilier_bucatarie_4_393.webp 
Afișări:	3 
Mărime:	7,4 KB 
ID:	689746 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mobilier_bucatarie_5_145.webp 
Afișări:	3 
Mărime:	7,7 KB 
ID:	689747 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mobilier_bucatarie_9_450.webp 
Afișări:	3 
Mărime:	11,7 KB 
ID:	689748 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mobilier_bucatarie_8_115.webp 
Afișări:	3 
Mărime:	7,5 KB 
ID:	689749 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mobilier_bucatarie_130.webp 
Afișări:	3 
Mărime:	9,2 KB 
ID:	689750 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mobilier_bucatarie_10_143.webp 
Afișări:	3 
Mărime:	12,9 KB 
ID:	689751

    Comentariu

    • ChiBo
      Membru Marcant
      • 26.iul.2010
      • 506

      #92
      Din poza bucatarie 10 vad ca ai dus putin prea pe spate chiuveta si nu e centrata pe mijloc la corp, acum poate asa se vede in poza. in partea din spate trebuia sa iti ramana un 4-5 cm ca sa poti pune un antistrop.

      In rest mi se pare chiar ok.
      Arata chiar bine nu am ce zice.
      Buna treaba ai facut, ai imbinat culoare deschisa cu o nuanta inchisa +nett fronturi (usi si fatade) si dupa mine ti-a iesit de minune.

      A si daca tot ziceai ca blatul nu e prins de corpuri, atunci cand il prinzi masori de pe laterala corpului pana la partea din fata a blatului sa ai un 3,5 cm sa ai un 35mm poate la tine chiar un 40mm ca manerele acelea sunt mari si atunci iti ocupa 20 din acei 35-40 usile si 20 ramane blatul peste si acopera si manerele.

      Spun asta deoarece din poza cu chiuveta vad ca nu cred ca ai stiut si de aceea ai fost nevoit sa decupezi de chiuveta mai in spate.


      Eu am facut o bucatarie la un cunoscut cam asa.
      Ca in pozele de mai jos, cu specificatia ca manerul din mijloc jos este acum drept aragazul e la nivel cu blatul si rama de aluminiu este pusa la locul ei.
      Pozele sunt facute inainte.
      Am pus si 2 imagini de proiect acum daca vreti dati cu parerea indiferent daca va place sau nu.
      Nu ma supar.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie_and_122.jpg 
Afișări:	3135 
Mărime:	190,5 KB 
ID:	587613 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie_ciocolata_cu_fag1_2_531.jpg 
Afișări:	3047 
Mărime:	65,9 KB 
ID:	587614 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie_ciocolata_cu_fag1_1_139.jpg 
Afișări:	2998 
Mărime:	61,9 KB 
ID:	587615 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie_ciocolata_cu_fag1_155.jpg 
Afișări:	2963 
Mărime:	66,1 KB 
ID:	587616

      Comentariu

      • Shaq
        Living Legend
        • 06.mar.2005
        • 1309

        #93
        felicitari, ti-a iesit o bucatarie foarte ok
        mai bine intreaba daca nu cunosti

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #94
          @ mihai93 / Ai o problema cu aranjamentul tau din bucatarie . Asa cum este pus aragazul acum , vei avea mari probleme cu mizeria care inevitabil va cadea intre el si dulapuri , si nu este vorba de ceva numai solit ci si eventuale scurgeri de lichide . Iti vei blestema zilele sa cureti acolo .
          Ce poti face ?
          Centreaza aragazul intre dulapuri si fata de perete si cauta sa-l fixezi cumva . Scoate tabla de sub ochiuri si gindeste niste protectii de tabla care sa se fixeze intre dulapuri si sub tabla , atit in laterale cit si in spate . Daca folosesti tabla de inox si gasesti un meserias cu scule , iti va face ceva mai mult decit ok , dar extrem de practic . Am avut asa ceva facut j-de ani ....
          PS . Valabil si la bucataria aratata de -ChiBo-

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	aragaz_137.jpg 
Afișări:	3478 
Mărime:	37,0 KB 
ID:	587617
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • coretweaker
            Membru Marcant
            • 16.iul.2010
            • 890

            #95
            Ar fi bine sa ridici aragazul cativa centimetri in asa fel incat sa stea cel putin la acelasi nivel cu blatul. Fa-i un piedestal sau niste suporti sub picioare.

            Postat în original de ChiBo
            Am pus si 2 imagini de proiect acum daca vreti dati cu parerea indiferent daca va place sau nu.
            Nu ma supar.
            Din considerente practice aragazul ar fi trebuit sa fie la o oarecare distanta de peretele lateral din dreapta (ideal vreo 50-60 cm, dar chiar si 20 cm sunt mai buni decat sa stea aragazul lipit de zid).
            A doua obiectiune... pt. acest mobilier de bucatarie, chiuveta nu ar fi trebuit sa fie langa aragaz, ci langa masina de spalat cu picuratorul deasupra acesteia. Motivele: oricare din zonele de lucru (blat, chiuveta, aragaz) din bucatarie pot fi folosite mai bine atunci cand atat in stanga cat si in dreapta respectivei zone ai "spatiu de manevra".
            Ultima obiectiune: masina de spalat rufe nu prea ar trebui sa acupe spatiul bucatariei, decat in situatia in care locuinta este atat de mica si de inghesuita incat nu mai exista alte variante.

            Comentariu

            • Yo
              Membru Marcant
              Expert mobilier
              • 20.mar.2008
              • 555

              #96
              Postat în original de mihai93
              Continuare...
              Era bine daca puneai un jolly intre dulapul mare si aragaz , in felul acesta aragazul era mai departe de dulap si evitai riscul de a se distruge de la caldura laterala dulapului mare , din cauza flacarii, de asemenea trebuie sa ridici mai sus nivelul plitei deasupra blatului.
              Si puteai sa lasi blatul pana in dulapul mare si ragazul mergea linistit incorporat.
              Probabil ca multi vor fi impotriva din lipsa de cunostinta, insa eu am facut si este foarte frumos si nu exista nici o problema din punct de vedere a temperaturii de la plita sau cuptor. Cuptoarele sunt izolate si nu permite sa se incalzeasca in lateral.

              Comentariu

              • ChiBo
                Membru Marcant
                • 26.iul.2010
                • 506

                #97
                Postat în original de Mircea G
                PS . Valabil si la bucataria aratata de -ChiBo-
                Eu am rezolvat problema, pe partea dreapta putin, dar asta este n-aveam cum o incadra ca toate tevile apa gaz si alea erau pe coltul ala.

                Eu am ridicat aragazul la nivelul blatului, deci grilajul este putin peste blat,pe partea stanga langa masca de chiuveta isi pune omul ceva termoizolant ca fasie de azbest ceva de genu si apoi il lipeste de corpuri(aragazul).

                La spatiul si la cat de ..... era acolo gazul si apa asta a fost singura solutie. N-am avut ce face.
                Stiu ca nu se pune aragaz langa chiuveta, dar asa mia specificat sa-i fac asa iam facut.
                Oricum cuva e pe stanga fata de aragaz.

                Postat în original de coretweaker
                Ar fi bine sa ridici aragazul cativa centimetri in asa fel incat sa stea cel putin la acelasi nivel cu blatul. Fa-i un piedestal sau niste suporti sub picioare.
                E ridicat la nivel blat.
                La mobila sunt 80/100 sincer nu mai stiu exact iar sub aragaz am un suport de pal pe dimensiunea aragazului cu 4 picioare de acelasi gen doar ca sunt de 50.

                Asa s-a incadrat sa iasa exact nivel cu blatul.
                Poate o solutie sa nu mai intre mizerie acolo ar fi decupaj blat iar nivelul aragazului sa vina ceva de gen plita, cum zicea si Yo sa il incastrezi.
                Eu sincer nu am facut asa el zice ca iasa bine acum... "nu stiu, nu stiu".

                Postat în original de coretweaker
                Postat în original de ChiBo
                Am pus si 2 imagini de proiect acum daca vreti dati cu parerea indiferent daca va place sau nu.
                Nu ma supar.
                Din considerente practice aragazul ar fi trebuit sa fie la o oarecare distanta de peretele lateral din dreapta (ideal vreo 50-60 cm, dar chiar si 20 cm sunt mai buni decat sa stea aragazul lipit de zid).
                A doua obiectiune... pt. acest mobilier de bucatarie, chiuveta nu ar fi trebuit sa fie langa aragaz, ci langa masina de spalat cu picuratorul deasupra acesteia. Motivele: oricare din zonele de lucru (blat, chiuveta, aragaz) din bucatarie pot fi folosite mai bine atunci cand atat in stanga cat si in dreapta respectivei zone ai "spatiu de manevra".
                Ultima obiectiune: masina de spalat rufe nu prea ar trebui sa acupe spatiul bucatariei, decat in situatia in care locuinta este atat de mica si de inghesuita incat nu mai exista alte variante.
                Masina de spalat acolo a vrut sa fie neaparat fara doar si poate, faza e ca apartamentul e micutz in bucatarie e un ditamai frigiderul +coltar bucatarie cu masa si altundeva nu avea unde sa o puna.

                Mai avea sai ziceam asa o "camara", dar nu era amenjata si aceea asa ca am mers pe varianta care o vezi cu masina de spalat acolo.

                Ce sa zic nu ma supar, stiu si eu chestiile astea dar cateodata spatiul si aranjarea apartamentelor te fac sa faci compromisuri.

                Mersi de pareri.
                Mai postati si voi sa mai critic si eu...

                Comentariu

                • mihai93
                  Incepator
                  • 06.ian.2008
                  • 98

                  #98
                  Pentru aragaz o sa vad din ce ii fac laterale sa nu cada mizerie pe acolo. La inceput m-am gandit sa pun si aragazul pe blat pentru ca imi ramasese 1 m de blat, dar cand am vazut ca trebuie sa inalt aprinzatorul, detectoarele de gaz iar pipele sau cum se numesc arzatoarele sunt dreptunghiulare si cu laturele mici rotunde m-am lasat pagubas.

                  Chiuveta am vrut eu (mai mult sotia) sa o pun mai langa aragaz.
                  Nu stiu ce dimensiune are chiuveta, dar a mai ramas 1 cm in fata pana la masca si in spate eu am pus legatura intre laterale sus si este pana in ea.
                  mi-am dat seama ca nu pot pune antistrop numai daca gasesc de 1,5 cm.

                  Aragazul o sa-l ridic la nivelul blatului sau putin mai sus.
                  Dulapul ala mare daca gasesc sa bag ceva intre el si aragaz il dau pana la marginea peretelui.
                  Am o distanta de aprox 25-30 cm. Oare ce s-ar potrivi?
                  Pentru yo si chiBo, va multumesc inca o data pentru ajutorul dat.

                  Va doresc sarbatori fericite si multa sanatate!

                  Comentariu

                  • ChiBo
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2010
                    • 506

                    #99
                    Pentru a rezolva amandoua problemele ai putea pune un blat mai mare peste masca de chiuveta, aragaz (pentru care decupezi mai multe detalii doar Yo daca iti da) si peste un corp de 300 (care poate fi jolly ca e de la 150 pana la 300).

                    Deci ti-ar trebui un blat de 1000+500 aragaz+300 corp jolly? 1805 sa zic.
                    Ai fi in avantaj pentru ca poti cupla corpul inalt de jolli si sa pui antistrop in L adica pe laterala corp mare +blat pe spate.

                    Dar asta inseamna binenteles alt blat +alta decupatura chiuveta care dupa mine ar fi bine centrata la jumatatea corpului.
                    Daca respecti din laterala corpului pana in partea din fata a blatului sa ai 35 atunci poti incadra chiuveta sa iti ramana 50 in spate la blat si iti intra antistropul care are 30/50 daca nu ma insel.

                    Mie mia placut mobila mai ales ca e prima facuta de tine e ok putin aolo la chiuveta nu e chiar chiar dar...
                    Sarbatori fericite si tie si sa o porti sanatos, atat timp cat e montata si e la tine in casa modificari ai timp sa tot faci dupa bunul plac sau dupa sfaturile de pe aici.)

                    Comentariu

                    • Dan_Daniel
                      Living Legend
                      • 20.nov.2009
                      • 1134

                      Am si eu o curiozitate.
                      De ce oare se prefera inca in bucatarii aragazele, si nu plitele incastrabile, electrice sau pe gaz, (ca cea din poza, de exemplu) si de asemenea cuptoare incastrabile in mobila de bucatarie?

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plita_gaz_195.jpg 
Afișări:	2405 
Mărime:	8,3 KB 
ID:	587640
                      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                      Comentariu

                      • ChiBo
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2010
                        • 506

                        Ok. Raspuns de om putin tras la masea ) dar serios, mare majoritate a persoanelor poate nu isi permit, o plita si un cuptor incastrat parerea mea, iar ceilalti au ramas pe ideeea ca aragazul e bun in bucatarie, coace mai bine ca si un cuptor electric sau asa mai departe.

                        cred...

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          Postat în original de Dan_Daniel
                          Am si eu o curiozitate.
                          De ce oare se prefera inca in bucatarii aragazele, si nu plitele incastrabile, electrice sau pe gaz, (ca cea din poza, de exemplu) si de asemenea cuptoare incastrabile in mobila de bucatarie?
                          Am dat eu raspunsul pe alt topic ...se vede ca nu gatiti ! http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=234192#234192 si pe de alta parte de ce n-am prefera ???
                          Am mai adaugat ceva aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=234454#234454
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • coretweaker
                            Membru Marcant
                            • 16.iul.2010
                            • 890

                            Postat în original de Dan_Daniel
                            Am si eu o curiozitate.
                            De ce oare se prefera inca in bucatarii aragazele, si nu plitele incastrabile, electrice sau pe gaz, (ca cea din poza, de exemplu) si de asemenea cuptoare incastrabile in mobila de bucatarie?
                            In tarile civilizate oamenii gatesc foarte putin si in general cumpara semipreparate. Bucatariile acelea frumoase pe care le vedem in poze sunt gandite pentru astfel de clienti si nu pentru tari in care inca se taie porcul in fatza blocului.

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              Postat în original de coretweaker
                              ...In tarile civilizate .......oamenii gatesc foarte putin si in general cumpara semipreparate. Bucatariile acelea frumoase pe care le vedem in poze sunt gandite pentru astfel de clienti si nu pentru tari in care inca se taie porcul in fatza blocului.
                              A gati acasa nu inseamna ca tai porcul in strada si in cazul de fata amestecam sula cu prefectura .
                              Daca gindtiti si puneti problema asa , atunci decretati , bucatari DE FITZE ! adica sa fie acolo , si bucatarii normale .
                              Daca a face mincare in casa inseamna necivilizat , incep sa am indoieli asupra gindirii dvs . Fara suparare si puteti privi ca un atac direct ....dar probabil ca vi se trage de la ciorba si sarmalele de la plic ... Trist .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • marius_gl
                                Membru
                                • 06.feb.2010
                                • 197

                                Cred ca se "prefera", inca, aragazul clasic din motive financiare! Sunt de parere ca un cuptor si o plita incorporabile ofera o multitudine de functii suplimentare fata de aragazul clasic! Pe langa motivatia estetica (subiectiva, normal ), ramane si etanseitatea data de incorporare! Si se poate gati si un porc! In mai multe feluri!

                                Comentariu

                                Procesare...