Izolare perete exterior cu vata de sticla, bazaltica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • amadeo
    Incepator
    • 18.feb.2008
    • 18

    Izolare perete exterior cu vata de sticla, bazaltica

    Buna,
    Am o casa in rosu si doresc sa o izolez.
    Cam de doi an tot citesc fel de fel de minuni si multe teorii.

    As vrea sa izolez peretii exteriori cu vata minerala ( vata de sticla ORI vata bazaltica ).
    1)Intrebarea mea e care din cele doua sa aleg ?
    2)Care este mai predispus sa absoarbe umiditatea ?
    3)Ce metoda de fixare sa folosesc ( adezivi, clame, etc ) ?
    4)Protejarea vatei minerale ( strat subtire cu plasa, piatra decorativa, placi decorative care imita piatra, etc ) ?

    Se zice ca vata de sticla e toxica. Nu vreau sa o mananc, ci sa o bag la perete. Sunt vate minerale caserate cu diferite materiale, ma intreb care din acestea e mai buna.

    Nu doresc polistiren. De ce ? Pt ca nu vreau o conserva pe post de casa, si nu sunt adeptul schimbatoarelor de aer, care sa-mi bazaie-n cap la 2 noaptea.

    De asemenea nu doresc sa izolez cu spuma poliuretanica. De ce? NU am incredere in ea. E scumpa. Indivizi care cica o aplica aci in Romania sunt ceva gen "Mesteri in constructii, care acu doua zile erau bucatari, etc". Intrebam si eu de-o firma aparent serioasa, care m-a si redirectionat catre o CUNOSTINTA. Pret, cica ( dupa multe vorbe ) in jur de 5000 euro pt 215 m2.

    Mai sunt si alte minuni gen placi de celuloza, stuf, materiale textile reciclate, etc. Nu sunt interesat nici de astea.

    Orice imagine, schema e binevenita.

    Sunt om, gresesc, deci tot ce am scris mai sus nu e neaparat 100% corect.

    PS: nu ma umfla banii, imi fac casa de trei ani si, deci .., mai am ..

    Mersi mult pt orice comentariu
    Amadeo
  • DEKO
    Membru
    • 16.nov.2005
    • 228

    #2
    re...

    -vata minerala de sticla -1 tona materie prima =70mc material termoizolator de vata de sticla
    -materie prima-calcar,cuart,feldspat,dolomita,50%deseuri de sticla
    -datorita densitatii scazute(cca14)se poate comprima ,punctul de topire este de cca. 1300?C


    -vata minerala bazaltica-1 tona materie prima=32mc material termoizolator de vata bazaltica
    -materie prima-bazalt,cocs,zgura,
    -densitate cca.25 ,temperatura de topire cca.1600?C
    -vata minerala cu folie - folia este folosita ca bariera de vapori
    -vata minerala este folosita la izolarea termica si fonica a peretilor falsi de compartimentare ,a tavanelor false ,acoperisurilor(intre capriori)
    -vata minerala bazaltica este un bun izolator fonic

    ....Montare vata bazaltica pentru fatada
    Materiale necesare:mortar adeziv pentru vata minerala (lipire),vata bazaltica pt fatade ,mortar adeziv pentru vata minerala (spacluire) ,plasa fibra de sticla (160 g/mp) ,amorsa pentru tencuieli ,tencuiala ,vopsea de fatada, diblu si cui metalic pentru fixare,profil de soclu cu picurator ,dibluri de ancorare

    Nu sunteti singur care doreste o schimbare in a alege alt tip de material la izolare , si totusi nu inteleg de ce....pretul nu este mai mic (adezivul este special la lipire[vezi DEKO-VAT] )...in Brasov timp de 4 ani am intalnit o singura persoana care a ales acest gen de termoizolare motive invocate "polistirenul este cancerigen" o fii nu zic nu dar cum 99,8% din lucrari sunt clasice , sistemele sunt agrementate....chestia cu conserva imi suna mult prea urat si nu este adevarat , permeabilitatea vaporilor de apa face sa fie prioritara un astfel de sistem agrementat.
    Am intalnit si o lucrare in vest (bloc de locuinte) la care s-a folosit vata minerala (bazaltica)si tot asa una la mii de lucrari (cred)....mentiunea mea este: incearca sa te mai documentezi sa vezi daca se merita sau nu varianta cu vata si cati din cei ce executa manopere de astfel de gen gasesti sau cati au mai facut !!!
    Toate cele bune !!!

    Comentariu

    • amadeo
      Incepator
      • 18.feb.2008
      • 18

      #3
      buna, mersi de raspuns DEKO.

      Ideea cu conserva o spun din experienta, in ultimii ani ma cam plimb destul si-n majoritatea locurilor unde am locuit a fost izolat cu polistiren. Aer uscat. Asta este concluzia mea, peretii nu respira. Nu vreau sa aleg intre sanatate si confort. ( gura uscata, insomnie, etc, not only me ..) In multe locuri, tari, am vazut chiar ca se placheaza cu polistiren de 15 - 20. Cam nasol.

      Intrebare:
      5) Am inteles ca vata de sticla izoleaza termic mai bine decat vata bazalatica, doar ca vata de sticla absoarbe mai usor umiditatea decat cea bazaltica. Da / Nu ? Si atunci care sa o aleg ?
      6) De ce sa nu folosesc profile din aluminiiu pt fixarea vatei minerale pe pereti, si le ancorez un pic, poate ? ( vezi fig. 01 )

      Legat de mesteri, care se le monteze, la ce fel de mesteri sunt pe la noi, ma fac si eu mester pe timp de concediu.

      Parerea mea, personala, wrong or not, este ca lumea placheaza exterioru cu polistiren caci e la moda si au impresia ca e o joaca de copii tinand cont de imensa experienta a romaniei in izolarea cladirilor / locuintelor, NOT.

      Ce poate fi asa de greu: niste lipici, ceva polistiren, niste cuie si mai dam cu-n pic de ceva si GATA. Rezultatu se vede peste 5 - 10 ani

      In continurare astept sa aflu mai multe de la persoane care au executat, au, sau au vazut izolare cu vata minerala
      Fișiere Atașate
      Amadeo

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Ce se vede in foto nu este solutia de termoizolare cu vata lipita pe fatada ci probabil este o cosntructie de lemn care se finiseaza in sistemul cu fatada ventilata.

        Sistemul cu polistiren este mai ieftin si mai mediatizat decat cel cu vata.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • DEKO
          Membru
          • 16.nov.2005
          • 228

          #5
          re...

          Postat în original de amadeo
          Aer uscat. Asta este concluzia mea, peretii nu respira. Nu vreau sa aleg intre sanatate si confort. ( gura uscata, insomnie, etc, not only me ..) In multe locuri, tari, am vazut chiar ca se placheaza cu polistiren de 15 - 20. Cam nasol.
          Ce poate fi asa de greu: niste lipici, ceva polistiren, niste cuie si mai dam cu-n pic de ceva si GATA. Rezultatu se vede peste 5 - 10 ani

          I
          Sper sa nu ma insel ...daca vreti sa respire peretii si umezeala sa intre din afara ...ma cam indoiesc...daca aveti umiditate mare in casa si peretii nu respira : mucegai ,egrasie...daca este prea uscat in casa exista umidificatoare care cu un nivel corect al umiditatii de interior va ajuta sa pastrati protectia naturala oferita de membranele mucoasei nazale si caile respiratorii.
          Legat cu 15-20cm grosime la placare asta e unii au bani multi si nu au ce face cu ei.....
          Lipici,ceva polistiren,cuie,mai dai cu ceva si gata...ce frumos ar fii , cred ca si bunica mea (care nu mai este) ar vrea sa faca izolatii ...ok glumesc
          Cred ca toate bune si frumoase pana termini , dupa care exclamatia ar fi : ma pus dracu mai bine cautam meseriasi , dar asta nu intotdeauna poate sa insemne esec total , poate fii o reusita , dar trebuie tinut cont ca refacerea,reparatiile ulterioare vor costa dublu .
          Cat despre vata de sticla cel mai bun raspuns il poti avea de la cineva care este propietar si are pe casa asa ceva ...cam greu de gasit !!!
          Toate Cele Bune !!!

          Comentariu

          • amadeo
            Incepator
            • 18.feb.2008
            • 18

            #6
            VYS: am mentionat ca poza se refera la metode alternative de fixare a vatei minerale

            Legat de produse ( vata minerala ) am dat de doua cuvinte cheie: AIRROCK si FASROCK

            Uite si niste poze: fig02 -fig06

            Pareri / Opinii ?!

            Ramane intyrebarea:
            7) Care dintre cele doua, cata de sticla sau vata bazaltica e recomandat pt izolarea peretilor exterior in Romania ?
            Fișiere Atașate
            Amadeo

            Comentariu

            • amadeo
              Incepator
              • 18.feb.2008
              • 18

              #7
              Fig05
              Fișiere Atașate
              Amadeo

              Comentariu

              • amadeo
                Incepator
                • 18.feb.2008
                • 18

                #8
                Re: re...

                Lipici,ceva polistiren,cuie,mai dai cu ceva si gata...ce frumos ar fii , cred ca si bunica mea (care nu mai este) ar vrea sa faca izolatii ...ok glumesc
                Smile Cred ca toate bune si frumoase pana termini , dupa care exclamatia ar fi : ma pus dracu mai bine cautam meseriasi , dar asta nu intotdeauna poate sa insemne esec total , poate fii o reusita , dar trebuie tinut cont ca refacerea,reparatiile ulterioare vor costa dublu .


                Aci ironizam , adica sunt constient ca nu te faci mester peste nopate si 2 - 5 placari nu te fac mester deasemenea.
                Amadeo

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13007

                  #9
                  Si inca
                  Fișiere Atașate
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • amadeo
                    Incepator
                    • 18.feb.2008
                    • 18

                    #10
                    Cred ca 20 era un pic cam exagerat, dar treceam pe langa constructii si erau niste placi de polistirent ca aveau latura cat o palma de om si-un pic.
                    Amadeo

                    Comentariu

                    • amadeo
                      Incepator
                      • 18.feb.2008
                      • 18

                      #11
                      VYS: dpl.jpg = acolo parca sunt niste profile de lemn plasate in grid, umplute cu vata minerala.
                      Presupun ca vata minerala va fi ancolara cu dibluri.

                      Dupa aia se va acoperi cu placa OSB ?

                      9) Ce se intampla daca imi vine o idee minunata si pun plasa de sarma peste placa OSB si o tencuiesc, subtire ?
                      Amadeo

                      Comentariu

                      • amadeo
                        Incepator
                        • 18.feb.2008
                        • 18

                        #12
                        10) Tencuirea placii de OSB e posibila( efecte in timp ? ), adica daca se trage o plasa de sarma peste placa de OSB ?
                        Amadeo

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          #13
                          Aia cu profiele de lemn este pentru cazul fatadei ventilate.

                          In a doua poza este sistemul similar cu al polistirenului.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • amadeo
                            Incepator
                            • 18.feb.2008
                            • 18

                            #14
                            Postat în original de VYS
                            Aia cu profiele de lemn este pentru cazul fatadei ventilate.

                            In a doua poza este sistemul similar cu al polistirenului.
                            Eu doresc fata ventilata
                            Amadeo

                            Comentariu

                            • savulescu valentin
                              Incepator
                              • 01.feb.2008
                              • 25

                              #15
                              Teoria cu vata de sticla care e toxica este exagerata (o spun din proprie experienta).

                              Comentariu

                              Procesare...