Cada de baie din acril si din fibra de sticla

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • elevsilitor
    Incepator
    • 20.sep.2006
    • 2

    Cada de baie din acril si din fibra de sticla

    Care este mai buna ,mai rezistenta?De exista dif.de pret cam mare?
  • klaus
    Membru Marcant
    • 24.iun.2005
    • 959

    #2
    Viata e complexa si are multe aspecte...

    Comentariu

    • van den plas
      Incepator
      • 20.apr.2006
      • 65

      #3
      Imbracaminte de acril pentru cada de fonta

      Cautand solutii de inlocuire sau reconditionare a vechii cade de fonta, m-am gandit si la posibilitatea de a gasi un model de cada de acril sau fibra, care sa se poata suprapune peste cada existenta. Ideea mi s-a parut insa prea traznita pentru a o posta pe acest forum. Spre surprinderea mea, am descoperit insa ca in Canada aceasta posibilitate nu a fost considerata fantezista si ca este exploatata cu succes, in magazine existand o multitudine de modele de "imbracaminti" de acril pretabile de a se suprapune peste cazile de fonta.
      Intrebarea mea ar fi : daca asemenea produse se comercializeaza si in Romania. Eu nu am cunostiinta despre asa ceva si ma mir pentru ca potentialul afacerii mi se pare urias pentru tara noastra. La o estimare grosiera, apreciez numarul cazilor "comuniste" undeva in jur de un milion, cazi care trebuie (sau vor trebui in anii urmatori) sa fie reconditionate sau inlocuite. Tinand cont de numarul redus de modele (se lucra standardizat doar) si de usurinta cu care se pot face mulaje dupa acestea, banuiesc ca si costurile lansarii unor astfel de produse in Romania, nu vor fi foarte mari. Cererea banuiesc ca ar fi foarte mare, luand in considerare avantajele produsului : eliminarea cheltuielilor si a disconfortului cauzate de scoaterea vechii cazii, montaj extrem de facil, eliminarea cheltuielilor pt. achizitionarea unui suport special sau pt. confectionarea unuia, rigiditate perfecta, pret mai mic deoarece vor putea fi mai subtiri, nemaitrebuind sa fie "autoportante". Iar fata de reconditionare, rezistenta in timp si aspectul, ar fi cu mult mai bune. Singurul dezavantaj mi se pare a fi faptul ca se micsoreaza volumul interior datorita stratului de acril. Acesta nu este insa foarte gros si se mai poate subtia, deoarece imbracamintea de acril nu ar trebui sa aiba aceasi rezistenta mecanica ca in cazul unei cazi obisnuite.
      Ce simplu ar fi sa vii acasa cu o asemenea coaja, sa o "ungi" cu adeziv, si sa o asezi peste vechea cada.
      Asa ca, daca vreun producator de cazi citeste acest topic si ideea i se pare suficient de buna pentru a o introduce in productie, eu ma ofer sa primesc o astfel de "coaja" pentru "teste".

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #4
        In Romania sunt firme care executa reconditionarea cazi de baie in fonta.
        Cu stima.

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 959

          #5
          Am cautat si eu cazi din astea de acopera pe cele vechi si le folosesc drept suport (in vest sunt si firme care iti fac pe cada ta mulajul si apoi vin cu produsul facut exact pe masura).
          In Romanica eu nu am gasit astfel de "cazi"

          PS: denumirea in engleza pentru asa ceva este "bathtub liner"
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • van den plas
            Incepator
            • 20.apr.2006
            • 65

            #6
            Va multumesc, dar despre reconditionarea clasica stiam si eu si nu mi se pare o solutie eficienta. Intrebarea mea era alta : comercializeaza cineva "imbracaminte" de acril, care sa se suprapuna peste cazile de fonta ?

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #7
              Or fi astfel de firme, de fapt sunt doar mesterasi care fac o refacere a stratului de email utilizand produse (vopsea) cu aceasta destinatie), insa rezultatul este unul limitat din pdv al durabilitatii in timp.

              Ceea ce mentiona colegul este o alta solutie pe care nu am vazut-o pana acum in Ro.

              Nu stiu cat este de utila acea metoda de imbracare a cazii si cat inseamna din pdv. financiar fata de o cada noua.
              Poate este util sa posteze colegul si alte informatii tehnice daca are o sursa de informatie privind metoda de executie si materialelel folosite.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • van den plas
                Incepator
                • 20.apr.2006
                • 65

                #8
                Pacat ca in Romanica nu se produc astfel de invelisuri, deoarece ar fi mult mai simplu neexistand decat cateva modele de cazi si n-ar mai fi nevoie de luat mulaje, operatiune care banuiesc ca ar ridica foarte mult pretul.

                Comentariu

                • klaus
                  Membru Marcant
                  • 24.iun.2005
                  • 959

                  #9
                  Niste exemple cu aceste bathtub liners (a se lua totusi cu rezerva, ca ele sunt site-uri de producatori, deci de reclama):





                  Este posibil ca acest domeniu să fie de vânzare!
                  Viata e complexa si are multe aspecte...

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6878

                    #10
                    nu'i rau.
                    Oare cat costa o asemenea reconditionare ?
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • van den plas
                      Incepator
                      • 20.apr.2006
                      • 65

                      #11
                      Uimitor, unii afirma ca au in depozit peste 800 de modele de cazi, altii ca au acces la mii de modele, chiar si fabricate inainte de 1900. Va dati seama ca daca renteaza sa te duci la client acasa, sa faci fotografii si masuratori, sa identifici tipul de cada, sa gasesti modelul in depozit, sa faci matrita, sa scoti produsul si apoi sa te intorci la client ca sa-l montezi, cat de rentabil ar fi sa produci in masa, mii sau zeci de mii de bucati, in doar cateva modele, pe care omul sa le cumpere din supermarket si pe care sa le lipeasca singur acasa. Sunt convins ca o astfel de coaja ar costa mai putin, decat o cada de acril, de aceleasi dimensiuni si s-ar mai economisi si banii pt. suportul de fixare. Ca sa nu mai vorbim de efortul, disconfortul sau banii, ce le presupune debarasarea de vechea cada. Dar se pare ca din pacate ai nostrii chiar nu se pricep sa faca afaceri.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13008

                        #12
                        Nici nu are cum sa existe o piata matura pe la noi.

                        Mai este mult pana ajungem la un anumit grad de saturatie in materie de constructii.
                        La vechimea parcului locativ si la solutiile existente (vechi de enspe mii de ani) este normal sa se opteze pentru schimbari masive de echipamente. Probabil cosmetizarea este partea a doua a unei afaceri - dupa ce nu mai doreste nimeni sa faca schimbari care ar implica o sumedenie de lucrari auxiliare , se va trece la partea de up-grade a solutiilor existente si care nu sunt chiar asa de vechi.

                        Prin alte parti sunt tot felul de "tampenii" pentru imbunatatirea unui spatiu (chestii care se lipesc) dar p'aci nu prea se gasesc.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • van den plas
                          Incepator
                          • 20.apr.2006
                          • 65

                          #13
                          Cada de acryl, de care ?

                          Avand in vedere existenta pe piata a mai multor producatori de cazi de baie din acryl, consider util pentru cei ce intentioneaza sa-si inlocuiasca cada, ca cei care au facut deja acest pas sa mentioneze ce modele au ales, ce criterii au stat la baza alegerii si cat de multumiti sunt de achizitia facuta. Ce marci am vazut eu : Fibrex, cea mai ieftina (220 lei la Mr Bricolage), nu avea insa posibilitatea de a monta picioare de sustinere (cel putin eu nu am observat); Mondial (circa 400 lei la Valea Cascadelor) mi s-a parut cea mai robusta, grosimea materialului era mai mare decat la alte produse similare, dar pe siteul producatorului nu apare in nomenclatorul produselor ; Sanotechnik (ca pret intre cele doua) mi s-a parut de buna calitate, iar instructiunile de montare tiparite in numeroase limbii, arata ca se exporta si pe multe alte piete.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13008

                            #14
                            Am avut si eu aceasta mica problema: ce cada sa aleg?

                            Am dat un tur pe la magazine si am vazut cat de firave pot fi cele din fibra.
                            Am analizat posibilitatile de fixare fara zidire si pana la urma am ramas la Martplast, cada de acryl. 1500x700.
                            Am achizitionat, odata cu cada, mastile: frontala si laterala.

                            Separat am cumparat suportul de la o firma locala pe care l-am adaptat extrem de usor la cada.

                            A trecut putin timp de cand este in exploatare (mai putin de 1 luna) dar este totul OK. Am si o cadita de dus. tot de acryl, de la aceeasi firma si dupa 1 an de exploatare nu are nici o problema.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • van den plas
                              Incepator
                              • 20.apr.2006
                              • 65

                              #15
                              Cat a costat cada ? Suportul sustine si mastile ?

                              Comentariu

                              Procesare...