Adeziv poliuretanic pentru polistiren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DIY++
    Incepator
    • 26.oct.2007
    • 56

    Adeziv poliuretanic pentru polistiren

    Salut,
    As vrea sa stiu si parerea voastra, daca ati folosit cumva, spuma poliuretanica in loc de adeziv de polistiren.
    Care ar dezavantajele? riscuri in timp?.. ( avantajele sunt evidente si laudate de producatori )
    Ar fi o problema pentru ca se lipeste doar periferic+1linie centrala?
  • DIY++
    Incepator
    • 26.oct.2007
    • 56

    #2
    Chiar nimeni nu a folosit spuma poliuretanica? Gen Ceresit CT84?

    Comentariu

    • gabix
      Membru
      • 10.sep.2007
      • 185

      #3
      Eu am studiat un pic pb, vezi discutii pe aceasta tema aici pe forum, in urma
      propunerii celor de la A..... cu case cofrate in polistiren.

      Avantajul ar fi ca se iese mai ieftin decit cu adeziv de ciment pt. ca spun ei, concurentul lui CT 84, la un tub de 850 ml ( da cu 100 mai mult ) se placheaza 13 mp polistiren/tub( ~7.4 EUR ) la o linie de contur si 3 sau 5 in interior.
      Adevarul este ca producatorul acestui poliuretan este unul singur indiferent de eticheta de pe ambalaj si lipeste foarte bine. Din pacate in conditiile mele
      am cam renuntat la partea de placare pereti la el dar il voi folosi sigur la soclu.

      Mi se pare ca merge mai bine pe zidarie si rosturile acesteia si mai putin pe suprafete netede tencuite. Cel mai bine iei un tub si lipesti o placa si dupa uscare tragi de ea si vezi daca tine.

      Oricum nu stiu unde gasesti CT 84, la Praktiker Militari nu au auzit de asa ceva.

      Comentariu

      • DIY++
        Incepator
        • 26.oct.2007
        • 56

        #4
        Tu de ce ai renuntat la ideea de a folosi PU? Ai incercat si nu tine spuma?
        Ma gandesc si eu ca nu prinde pe var sau suprafete tencuite-sclivisite.
        Eu am tencuiala veche, rezistenta (pare driuscuita, grizurata)
        Am vazut ceva la oferta Metro de la firma TKK, parca 750ml, si se laudau cu acoperire 10-12mp. Stii ceva de asta?

        Comentariu

        • gabix
          Membru
          • 10.sep.2007
          • 185

          #5
          am renuntat pt. ca fac lucrarea pe etape si oferta de PU devine convenabila
          cind cumperi mai multe seturi de tuburi si cel putin pe partea nordica a casei
          am pe alocuri si abateri de 3 cm. Pt cei interesati am ales referinta la 1.5 cm fata de perete si am ciupit din polistiren pe alocuri unde abaterile depaseau cota.

          Si din experienta cu alte tipuri de poliuretan mi s-a parut cam greu de aliniat
          placile in situatia mea. Chiar si acum desi am folosit adeziv clasic, rosturile
          mai mari le-am umplut cu spuma "clasica" abia dupa 2 zile pt. ca altfel deplasa placile de polistiren cind se "umfla" spuma.

          in plus sint putin neconventional fata de zona in sensul ca am ales polistiren
          de 10 cm grosime si de la 0.5 m la 2m inaltime am pus F20 ( densitate 20kg/mc ) si mai sus de F16 pt. a avea partea de jos mai rezistenta la impact.

          F20 este destul de greu per placa( 1kg ) si am avut oarece retinere in folosirea PU, mai ales ca profilul de soclu nu prea se comporta ca in teorie in sensul ca la aceasta grosime, marginea exterioara se lasa.
          Poate va reveni in pozitie cind voi placa elevatia.

          La Metro nu am mai ajuns de mult, oricum majoritatea materialelor le achizitionez local, negociez si de regula obtin preturi mai mici decit la supermaket-uri si in plus mi le aduce si acasa(fara suma minima).

          Ref la acoperire, toti afirma acea acoperire la o linie de contur si 3 intermediare, dar cred ca se refera la experimentati in folosirea pistolului de spuma plus cred ca s-a luat in considerare o distanta placa perete de max. 0.5 cm.

          Comentariu

          • DIY++
            Incepator
            • 26.oct.2007
            • 56

            #6
            Vad ca esti bine informat in domeniu..
            Ca si idee... ai luat in calcul si izolarea cu spuma pu obisnuita, inlocuind complet polistirenul? Sunt si eu curios de asta..
            Cred ca spuma pu iasa mai ieftin / m3.. nu stiu care ar fi raportul de izolare.. si care ar fi alte dezavantaje..
            Am vazut o lucrare din asta cu PU "in valuri" pe fatada.. cred ca o sa fie greu de scos cu tencuiala.. o solutie ar fi o fatada falsa din polistiren subtire, sau OSB pentru resitenta mecanica si planeitate, si umplut in spate cu PU.
            Ce zici de idee? .. poate aberez si eu acuma, asa ca nu ma lua prea tare

            Comentariu

            • gabix
              Membru
              • 10.sep.2007
              • 185

              #7
              Doar lucrez in IT si am acces permanent la internet de peste 10 ani

              A fost o varianta izolarea cu spuma, dar cum am scris intr-un post anterior
              a facut un vecin asta si i-a crapat spuma ( cred ca a lasat-o si mult timp expusa la soare ) si iese destul de denivelat.
              Iar la vremea aceea nici nu aveam energie electrica trifazata de 4-5 kW
              cu cit merg toate "jucariile" acestea de "stropit".

              Da, pina la urma vecinul a pus polistiren peste spuma.

              Daca vrei sa te "aberezi" cum zici tu atunci de ce nu pui vata bazaltica rigida de 10 cm ( de ce sa dai banii pe OSB care costa, e inflamabil si poate fi afectat de umezeala?

              Te costa ~ dublu fata de polistiren dar te tine 100 de ani. Eu am cautat asa ceva dar gasesti doar daca comanzi mult, nu prea se fabrica in RO.

              Comentariu

              • DIY++
                Incepator
                • 26.oct.2007
                • 56

                #8
                Pai ideea mea de UMPLERE cu spuma a venit dupa ce am vazut chestia cu LIPIREA cu spuma...
                Adica faci o "lipire" a unei placi de polistiren subtire, cu muulta spuma
                Initial ma gandeam la spuma pu de genul care se foloseste la usi, cred ca de la 750ml expandeaza la vreo 100L.. nu stiu sigur care este raportul..
                ai ceva linkuri, oferte si comparatii cum se lucra cu spuma "de la dozator"

                Comentariu

                • gabix
                  Membru
                  • 10.sep.2007
                  • 185

                  #9
                  Da ideea ta pare OK dar are urmatoarele pct. slabe:
                  -spuma obisnuita nu are aderenta necesara la perete, in cazul lipirii polistiren cu poliuretan este un alt tip de poliuretan decit cel de ex. de etansare ferestre termopan, de aceea un astfel de tub costa ~35 RON fata de un 17 RON unul obisnuit.


                  La tuburile obisnuite de 750 ml de regula se spune ca se obtine ~40 l spuma expandata ( sper ca am retinut bine ). Asta e o poveste de adormit copii in practica, cu cit e mai ieftin tubul cu atit obtii mai putina spuma.
                  Daca doresti sa faci la scara mar aplicarea de spuma "in pat continuu" trebuie sa te gindesti ca la tuburi obisnuite platesti in plus ambalarea, manipularea si comertul cu amanuntul.

                  Aplicarea PU se face numai cu pistolul pt. o aplicare cit mai controlata
                  si aici intervin pistoale mai precise in dozaj sau mai nu.

                  Daca voi reusi in acest weekend sa achizitionez citeva tuburi va voi povesti saptamina viitoare impresii. Si cine stie poate schimb solutia
                  pt. ca mai am mult de placat.

                  Numai bine

                  Comentariu

                  • DIY++
                    Incepator
                    • 26.oct.2007
                    • 56

                    #10
                    ok. merci.
                    s-ar putea sa ai dreptate cu aderenta, eu nu am experienta prea mare.. stiu doar ca atunci cand am montat o usa.. s-a lipit spuma aia de nu am mai putut sa o dau jos de pe niste scule.
                    Si la pret.. am vazut spuma de lipit polistiren, TKK 800ml = 17ron in Metro.. Nu am luat din cauza ca nu am pistol.. Pistolul costa vreo 70ron pare cam mult pentru o tija de metal si niste plastic..

                    Si pentru spuma "la spritz".. se procedeaza ca la betonul de la statie.. adica trebuie sa vina cineva cu scule, si sa fie volum mare, pret pentru inchiriere-relocare aparate

                    Comentariu

                    • Debreti
                      Incepator
                      • 27.iun.2007
                      • 2

                      #11
                      Am lipit Cu CT84 (pe OSB3) si vreau sa spun ca este fantastica. Lipeste extraordinar de bine, se usuca cam in 2-3 ore si are expandare aproape 0. Am cumparat tuburile de la Bricostore cu 40 lei bucata. Ajunge exact cam cat precizeaza producatorul. Un tub 6 mp

                      Comentariu

                      • gabix
                        Membru
                        • 10.sep.2007
                        • 185

                        #12
                        Cum am promis am revenit si iata ce am facut :
                        -am luat 2 tuburi de proba de 850 ml de la A... pt. ca e aproape de mine si stiam sigur ca gasesc simbata ( plus pistol ), pret 35 RON pe tub la numar mic de tuburi achizitionate.
                        [/img]

                        Deoarece abaterea intre peretele de caramida Pth si polistiren a variat intre 0.5 -1.5 cm am aplicat spuma cu simt de raspundere
                        Un tub a ajuns astfel la ~> 4.5 mp , polistiren de 10 cm grosime tip F16

                        Din aceasta experienta concluziile sint urmatoarele ( cu revizuirea a ceea ce am spus mai sus):
                        - este o solutie foarte buna si economica daca se aplica la pereti tencuiti cu abateri pina in 0.5 cm.
                        - lipeste aproape orice, polistiren pe bitum la elevatie, polistiren pe polistiren pt. aplicat ornamente, polistiren pe caramida si beton( acestea le-am testat deja), etc
                        - nu se aplica cind bate vintul ( zboara spuma de pa placa )
                        - expandeaza foarte putin aceasta spuma dar la grosimi mai mari ca in cazul meu se observa si mici expandari si trebuiesc corectate in primele 30 min, apoi nu se mai poate
                        -dupa aplicare spuma pe placa se lasa un pic pina incepe sa faca un fel de "crusta" inainte de a se lipi placa
                        -aplicarea placii se face numai prin presare in prima faza in locatia potrivita si nu se fac in primele 5 min. miscari ample stinga dreapta cu placa deoarece se sparg bulele de gaz si adezivul devine o "zeama"
                        - productivitatea aplicarii este mult sporita, cred ca in conditii de schele
                        facute, 2 oameni cred ca pot placa o casa cu 200-300 mp de fatada intr-o zi si fara prea mare efort.
                        - restul de avantaje conf prezentarilor le confirm.
                        - si nu in ultimul rind aderenta placarii este exceptionala, o bucata de 15x15 cm extrudat aplicata pe bitum la elevatie nu am putut-o desprinde (dupa 3 ore de la aplicare ) tragind perpendicular ci numai introducind o pana din lateral si atunci am observat ca adezivul ( spuma ) a ramas atit pe bitum cit si pe placa

                        In concluzie il recomand cu placere!

                        ( am ra mai revin cu info + poze )
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #13
                          Aplicati cordonul de CT84 la circa 2cm de marginile placii si pe linia mediana paralela cu latura lunga. Nu este nevoie de o suplimentare a adezivului in puncte pentru ca va creste inutil consumul de adeziv.
                          Adezivul CT84 este destinat lipirii placilor de polistiren expandat si are o aderenta foarte buna la suporturile minerala.
                          Chiar daca testul dvs. pare OK, este de evitat lipirea pe suprafete de natura bituminoasa.

                          Comentariu

                          • mafalda
                            Incepator
                            • 21.apr.2007
                            • 1

                            #14
                            A aparut si benefica concurenta.
                            Den Braven a pus pe piata romaneasca ADEZIV POLIURETANIC PENTRU POLISTIREN, pret 25 RON/tub. greutate de 825 gr, fata de 750 la CT84.
                            Producatorul prevede ca un tub ajunge la cca 15 mp, deci mult mai mult decat CT84. Asta depinde si de natura suprafetei pe care se aplica, dar personal am reusit 12 mp. pe un perete neted si 10 mp pe unul zgrunturos.
                            Peretii trebuiesc in prealabil stersi bine de praf cu o perie, si preferabil putin umeziti cu un pulverizator.
                            A nu se misca placile in timp ce fac priza, doar in primele secunde. Se fixeaza de prima data cat mai exact, eventual se aplica corectii de umplere ulterioare.
                            Instructiunile prevad temperatura minima de +5 grade la Den Braven, fata de 0 grade la CT84. Dar nu este acesta un impediment.
                            Am testat, calitati de adezivitate, sunt asemanatoare cu CT84,
                            Nu voi mai folosi dibluri decat la marginile peretilor.

                            Comentariu

                            • scristi
                              Incepator
                              • 02.apr.2009
                              • 2

                              #15
                              Am si eu o intrebare, spuma poliretanica Den Braven, pt lipirea placilor de polistiren, ei spun ca se lipeste pe lemn, beton...eu vreau sa termoizolez o mansarda cu polistiren de 10cm, si e adevarat, e mult mai ieftin fata de CT84, mansarda e executata pe structura de lemn si imbracata in exterior cu OSB3 -15mm, vreau si eu un sfat daca e ok ca sa-l folosesc, in general stiu ca spuma poliuretanica se lipeste de orice, acum nu stiu ce grad de expandare are fata de CT84, care spune in fisa tehnica ca are expandare mai mica de 1mm, astept pareri si sfaturi
                              Inca ceva, cam cate dibluri ar trebui sa folosesc pe placa?
                              Va multumesc

                              Comentariu

                              Procesare...