Sapa inlocuita cu termobeton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • danalarm
    Incepator
    • 17.nov.2008
    • 44

    Sapa inlocuita cu termobeton

    Salutare,
    Am ajuns la etapa sapei de la parter si mi-a intrat in cap ideea sa torn termobeton 200, armat cu plasa de 4 ( bulele acelea la saci de 0,2mc/ 48ron sacul).

    Dupa calculele mele imi trebuiesc aproximativ 2mc de material sa dau o cota finala.

    Se va acoperii cu 40% gresie, zona intrare si bucatarie, si 60% parchet restul livingului. Suprafata este paroximativ 40mp.

    Acum incep intrebarile :
    1. Credeti ca este destul de eficient termic fata de Polisitren de 3cm + sapa calsica?
    2. La bani eu cred ca ies mai bine, voi ce ziceti? [Dupa calculele mele pentru termobeton imi trebuiesc: 10 saci bule/ 480ron , 4 saci ciment/ 80ron = 560ron (este un pret ecceptabil)]

    P.S. - lucrarea se va executa de subsemnatul, cu mici ajutoare
  • oif_nelu_1970
    Membru
    • 05.nov.2008
    • 189

    #2
    Re: Sapa inlocuita cu termobeton

    Postat în original de danalarm
    Salutare,
    :
    1. Credeti ca este destul de eficient termic fata de Polisitren de 3cm + sapa calsica?
    -Eu cred ca 5 cm termobeton sunt mai putin eficienti din punct de vedere termic decat polistren de 3cm+sapa.

    Comentariu

    • Dan_Daniel
      Living Legend
      • 20.nov.2009
      • 1152

      #3
      Re: Sapa inlocuita cu termobeton

      Si eu tot asa zic, ar fi mai corect polistirenul extrudat de 3cm apoi o sapa de 4 sau 5 cm cu o izolatie de 1 sau 2 cm intre marginile sapei si perete.
      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

      Comentariu

      • danalarm
        Incepator
        • 17.nov.2008
        • 44

        #4
        deci ar fii mai bun un polisitren de 3cm si sapa de 4-5cm........ credeam ca scap si eu de munca . era mai usor cu termobeton.....

        aproximativ este mare diferenta de termoizolatie? comparand cele doua solutii de izolare.

        Datele despre termobeton sunt:

        ThermoBeton P200
        -densitate 200 Kg/mc
        -rezistenta la greutate = 120 kN/m2
        -conductibilitate termica λ = 0,05 W/mK

        ThermoBeton P250
        -densitate= 250 Kg/mc
        -rezistenta la greutate = 230 kN/m2
        -conductibilitate termica λ = 0,065 W/mK

        ThermoBeton P350
        -densitate 350 Kg/mc
        -rezistenta la greutate =340 kN/m2
        -conductibilitate termica λ =0,082 W/mK

        Stie cineva datele despre polisitren 2 sau 3cm + sapa 4-5cm?

        Comentariu

        • oif_nelu_1970
          Membru
          • 05.nov.2008
          • 189

          #5
          Postat în original de danalarm
          deci ar fii mai bun un polisitren de 3cm si sapa de 4-5cm........ credeam ca scap si eu de munca . era mai usor cu termobeton.....

          aproximativ este mare diferenta de termoizolatie? comparand cele doua solutii de izolare.

          Datele despre termobeton sunt:

          ThermoBeton P200
          -densitate 200 Kg/mc
          -rezistenta la greutate = 120 kN/m2
          -conductibilitate termica λ = 0,05 W/mK
          -Daca asta ar fi conductivitatea termica la termobeton gata preparat(amestecat cu ciment si nisip) aceasta ar fi OK dar nu cumva aceasta valoare este valabila pentru termobeton inainte de amestecare.

          Comentariu

          • vigeak
            Membru Marcant
            • 22.oct.2007
            • 405

            #6
            este valoarea de conductivitate termica respectand reteta depe ambalaj (sac).
            eu am adaugat la un sac de termobeton si cate doua galeti de nisip. se lucreaza mai bine insa mai scade din izolatie.
            nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

            Comentariu

            • xrt3
              Incepator
              • 24.sep.2009
              • 41

              #7
              Datele despre termobeton sunt:

              ThermoBeton P200

              -conductibilitate termica λ = 0,05 W/mK

              ThermoBeton P250

              -conductibilitate termica λ = 0,065 W/mK

              ThermoBeton P350

              -conductibilitate termica λ =0,082 W/mK
              Pt ca un material sa fie considerat izolator termic trebuie sa aiba o valoare a λ </= 0,060 W/mK. Prin urmare P250 si P350 pot fi considerate termobeton doar comparat cu betonul clasic de λ=1,4 W/mK acesta fiind de peste 15x mai izolator. Dupa aceiasi idee poti folosi P200 ca termoizolator, dar faci un calcul al rezistentei la transfer "R" al termobetonului la grosimea pe care o vrei tu si R al combinatiei polistiren extr si beton iar apoi compari cele doua variante ca pret si alegi. R= grosime/λ ; ca unitate de masura este "m2K/W", in caz ca se afla vrun tabel pe sac cu dif grosimi.

              Bafta!


              Later edit: daca poti si ai unde, se poate face sapa mai groasa dar odata cu asta se maresc si costurile -ciment, pietris- , vezi sa nu il depasesti pe cel al poll extrudat+beton .
              Exist... deci nu sunt eco.

              Comentariu

              • danalarm
                Incepator
                • 17.nov.2008
                • 44

                #8
                Fratiilor m-ati prins cu calculele..... nu prea le am cu matematica.

                Cand am dat nivelul camerei (camera este de 5.10mx7.8m) aveam nevoie de o incarcare de 7cm de sapa si in partea cealalta era de 10cm, pe Latime . Pe Lungime era egala.

                Daca torn un termobeton cu o grosime de min 7cm si max 10cm credeti ca este o izolatie apropiata de cea a polisitrenului de 3cm+ sapa?

                Sper ca nu va stresez cu intrabarile si cu lenea mea de a face calcule

                Comentariu

                • xrt3
                  Incepator
                  • 24.sep.2009
                  • 41

                  #9
                  Pai... constructiv vorbind... ar fi bine sa egalizezi turnand beton normal pe dif de nivel, 7-10 cm, iar apoi sa vii cu ce crezi de cuviinta. avand in vedere ca e vorba de frig si nu de cine stie ce nu putem spune ... bai nene am 7 cm intr-o parte de material izolator si 10 in celalta facem o medie si am avea undeva la 8,5 cm de izolare, frigul va intra pe unde ii e mai usor ... logic.. intradevar va fii podeaua mai calda dar privit pe o durata de o iarna frigul tot intra pe unde stie el mai bine..
                  Cat despre calcule...

                  R ThermoBeton 7 cm : 0.07/0.05=1.4 R=1.4
                  R Extr+beton: 0.03/0.033+0.04/1.4=0.909+0.0285=0.9375 R=0.9375

                  Cu cat R este mai mare cu atat sapa ta e mai izolatoare. Preturile le stii tu; valoarea de 0.033 a pol extrudat este minima din gama, banuiesc si cea mai scumpa. Polistirenul extrudat in schimb are si avantajul de hidroizolare. Daca vrei sa scoti un pret mai mic poti incerca si cu vata de sticla, in general cea pt pereti e mai ieftina, avand aceleasi valori sau poate chiar mai bune. :P
                  Exist... deci nu sunt eco.

                  Comentariu

                  • danalarm
                    Incepator
                    • 17.nov.2008
                    • 44

                    #10
                    Gata m-am hotarat.

                    Pun polisitren de 2cm peste tot, dupa care plasa de armare, si thermobeton ( thermobetonul va avea o grosime de 5cm si 7cm)

                    Sper sa fie bine.

                    La bani o sa ies mai scump, dar avand in vedere ca nu platesc manopera.....

                    O zi buna tuturor si multumesc de sfaturi

                    Comentariu

                    • Dan_Daniel
                      Living Legend
                      • 20.nov.2009
                      • 1152

                      #11
                      Postat în original de danalarm
                      Gata m-am hotarat.

                      Pun polisitren de 2cm peste tot, dupa care plasa de armare, si thermobeton ( thermobetonul va avea o grosime de 5cm
                      Daca vrei dumneata asa, poti sa o faci linistit, nu are de ce sa fie rau, si cu asta ai impacat si capra si varza, doar ca polistirenul extrudat era bun daca era de 3 cm.
                      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                      Comentariu

                      • danalarm
                        Incepator
                        • 17.nov.2008
                        • 44

                        #12
                        Inca ceva am renintat la plasa de armare. Sper sa nu fie o problema prea mare. Avand o grosime de 4-5-7cm cred ca nu o sa am probleme

                        Comentariu

                        • danalarm
                          Incepator
                          • 17.nov.2008
                          • 44

                          #13
                          Salutare.
                          Referitor la lucrarea mea, ieri am putut calca pe ea . s-a intarit.

                          Urmatotul pas este cu finisarea ei, si aici am o dilema:

                          Ce sa fac? Sa torn un lapte de ciment sau o sapa autonivelanta?

                          Tot ce conteaza pentru mine este cine ii da o duritate mai mare. (Grosimea stratului undeva pe la max 5mm)

                          Laptele de ciment sau sapa autonivelanta?

                          Va multumesc.

                          Comentariu

                          • vigeak
                            Membru Marcant
                            • 22.oct.2007
                            • 405

                            #14
                            lapte de ciment si apoi sapa autonivelanta.
                            primul se da pentru a reduce consumul de autonivelanta. pentru a nu se ,,scurge,, printre granulele de polistiren.
                            nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                            Comentariu

                            • danalarm
                              Incepator
                              • 17.nov.2008
                              • 44

                              #15
                              Merci. Cum se apropie temperatura de o gr. Ma apuc de treaba.
                              Am fost zilele astea geroase in vizita pe la casa si am remarcat ca la deschiderea usii mai mult de 2..3 min. se ridica cam un metru inaltime de abur....parca eram in filme de groaza )

                              Azi, dupa 8zile de la turnare, am observat ca a inceput sa se deschida la culoare. Culoarea gri a betonului. Vreme rece....

                              Comentariu

                              Procesare...