Stabilizator tensiune

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jhonyy
    Membru
    • 04.ian.2007
    • 262

    Stabilizator tensiune

    As dori sa cumpar un stabilizator de tensiune 5-6 kw.
    Poate cineva sa-mi recomande un model anume ?
    As dori ceva fiabil dar nu neaparat cele mai scumpe modele de pe piata.
    Din cauza fluctuatiilor din retea as vrea sa am stabilizatorul cuplat permanent pentru toti consumatorii din casa ,mai putin hidroforul si eventualele scule cu care mai mesteresc.
  • anduvirgil
    Membru Marcant
    • 25.feb.2006
    • 527

    #2
    mai intai incercati schimbarea fazei

    am vazut diferente si de 30 V pe faza adica 1- 195V; 2- 220V; 3- 240V
    anda panda din ...

    Comentariu

    • jhonyy
      Membru
      • 04.ian.2007
      • 262

      #3
      Transformatorul e prea mic pentru citi consumatori sunt in zona si nici nu cred ca vor rezolva ceva in viitorul apropiat.

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #4
        AICI ai ceva de referinta(Vitacom),si pe google gasesti mult mai multe variante.
        Cu respect ... Ovi [/url]
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • jhonyy
          Membru
          • 04.ian.2007
          • 262

          #5
          Le-am vazut . Multumesc!
          Ma interesa daca cineva are deja montat deoarece pe net am vazut cu preturi de la 5mil la 40 mil pentru putere asemanatoare si nu stiu daca poate fi si ieftin si bun sau scump inseamna obligatoriu bun.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Eu am unul mic de 2kW luat de la Vitacom pentru sistemul audio, nu neaparat ca as avea fluctuatii mari, acum nu stiu ce sa zic cum face fata in alte cazuri. Al meu functioneaza fara probleme de aproximativ un an.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • jhonyy
              Membru
              • 04.ian.2007
              • 262

              #7
              Fluctuatiile sunt mari seara (luminile parca sunt instalatii de pom).
              Vreau sa montez intr-o magazie lipita de casa un generator si stabilizatorul si din acest motiv as vrea ca tot consumul casei sa treca prin stabilizator. Vin cu cablul de la BPM(e la poarta) in magazie si de acolo in casa la tabloul electric (sub scari).Restul consumatorilor :hidrofor,pompa gradina, iluminat gradina vor fi alimentate direct fara stabilizare.

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 690

                #8
                Postat în original de jhonyy
                Fluctuatiile sunt mari seara (luminile parca sunt instalatii de pom).
                Vreau sa montez intr-o magazie lipita de casa un generator si stabilizatorul si din acest motiv as vrea ca tot consumul casei sa treca prin stabilizator. Vin cu cablul de la BPM(e la poarta) in magazie si de acolo in casa la tabloul electric (sub scari).Restul consumatorilor :hidrofor,pompa gradina, iluminat gradina vor fi alimentate direct fara stabilizare.
                Autostabilizatorul(autotransformatorul) pe care ti la recomandat ovi si consultant electric este fiabil si merita!
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • jhonyy
                  Membru
                  • 04.ian.2007
                  • 262

                  #9
                  Multumesc pentru raspunsuri!
                  O sa iau de acolo unul de 7 kw utili.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Apropo de treaba asta, aseara scriam un email important in care pusesm poze, compusesem un text, incarcasem niste documente...pentru 1 secunda a scazut tensiunea (fara sa se intrerupa). Astfel calculatorul a facut un zgomot urat (hard disk-ul), televizorul (un LCD) a ramas aprins dar a disparut semnalul pesemne ca vreun amplificator pe undeva nu a apreciat tensiunea slaba, lampile compacte au scazut in intensitate serios iar eu stateam si ma uitam cum s-a blocat pc-ul si cum am pierdut tot ce muncisem!
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • ear1976
                      Living Legend
                      • 09.aug.2007
                      • 1050

                      #11
                      Postat în original de Consultant electrice
                      Apropo de treaba asta, aseara scriam un email important in care pusesm poze, compusesem un text, incarcasem niste documente...pentru 1 secunda a scazut tensiunea (fara sa se intrerupa). Astfel calculatorul a facut un zgomot urat (hard disk-ul), televizorul (un LCD) a ramas aprins dar a disparut semnalul pesemne ca vreun amplificator pe undeva nu a apreciat tensiunea slaba, lampile compacte au scazut in intensitate serios iar eu stateam si ma uitam cum s-a blocat pc-ul si cum am pierdut tot ce muncisem!
                      Pai...UPS-ul unde este? Dam sfaturi de ceva timp, da vorba ceia, "nu faci ce face popa, numa ce zice.."
                      ratzele se trag din camioane

                      Comentariu

                      • Shaq
                        Living Legend
                        • 06.mar.2005
                        • 1306

                        #12
                        am o masina de spalat ariston A+ 1600 rot + frigire side by side care vreau sa le bag in acelasi stabilizator. Cati VA sa aibe?
                        mai bine intreaba daca nu cunosti

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          @ear1976 Nu am avut probleme in aceea zona niciodata si am si o sursa cu filtraj destul de zdravan care nu facea probleme, insa daca se mai intampla voi mai scoate niste bani din buzunar in acest sens.

                          @shaq Masina de spalat stie si sa incalzeasca apa? Frigiderul cat o consuma cand merge compresorul? In toate detaliile "tehnice" mai nou sunt estimati niste kW/h pe an, care evident daca eu deschid frigiderul de mai multe ori pe zi decat au socotit ei valoara este eronata.

                          Cred ca scoti ceva bani daca vrei un stabilizator care sa duca simultan acesti consumatori maricei, al doilea neajuns - spatiul, nu este tocmai mic un astfel de aparat.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • ucenicul.tanar
                            Incepator
                            • 25.aug.2009
                            • 98

                            #14
                            Cam orice aparat ar trebui sa aiba o placuta inscriptionata pe care sa spuna ce putere consuma.

                            Recent s-au achizitionat doua masini de spalat in familie si la niciuna nu scria puterea electrica in brosura de prezentare si nici in manualul de utilizare, doar abureli din astea cu "clasa A+++" si estimarea consumului de energie pe o perioada indelungata.

                            Dar la ambele am gasit acea placuta cu caracteristicile tehnice. La una (Indesit cu incarcare verticala), placuta era pe spate, cam unde iese cordonul electric. Scrie clar, 1850 W.
                            La cealalta (Whirpool cu incarcare orizontala), ca sa vezi placuta parca trebuia sa deschizi hubloul si scrie in clar 2300 W.
                            It works better if you plug it in.

                            Comentariu

                            • Shaq
                              Living Legend
                              • 06.mar.2005
                              • 1306

                              #15
                              cei de la praktiker mi-au zis ca tot ce consuma extrem de mult la o masina de spalat e rezitenta, undeva la 2000 w la un moment maxim, acum din ce vad ca mai scriu si alti colegi cred ca mai mult de 2500w nu poate consuma nicio masina de spalat model mai nou. Un stabilizator de 3000 VA e suficient? Cu svc sau fara?

                              La frigider (un side by side Daew.. ) am pus unul de 500 VA, functioneaza fara probleme.
                              mai bine intreaba daca nu cunosti

                              Comentariu

                              Procesare...