Condens cos de fum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu pop
    Incepator
    • 06.apr.2010
    • 3

    Condens cos de fum

    La o centrala pe lemn cu gazeificare de 40 kW tip Orlan , am montat un cos de fum din profile ceramice rectangulare cu interiorul de 20x20 cm si exteriorul de 26x26 cm cu inaltimea de aprox. 7,5m.
    Cosul este montat la interior , incastrat in peretele de pe casa scarii si iese prin acoperisul de la mansarda.
    Au aparut probleme cu condensul care se transmite efectiv prin peretele cosului , chiar la interior.
    Care sunt solutiile de rezolvare a acestei probleme ?
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 982

    #2
    Re: condens cos de fum

    Postat în original de liviu pop
    La o centrala pe lemn cu gazeificare de 40 kW tip Orlan , am montat un cos de fum din profile ceramice rectangulare cu interiorul de 20x20 cm si exteriorul de 26x26 cm cu inaltimea de aprox. 7,5m.
    Cosul este montat la interior , incastrat in peretele de pe casa scarii si iese prin acoperisul de la mansarda.
    Au aparut probleme cu condensul care se transmite efectiv prin peretele cosului , chiar la interior.
    Care sunt solutiile de rezolvare a acestei probleme ?
    furnizorul cosului ce spune????? ,ca doar a ti cumparat cos de fum ,sau ma insel??
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • liviu pop
      Incepator
      • 06.apr.2010
      • 3

      #3
      Profilele de cos le-am cumparat eu si le-am montat cu cei care mi-au construit casa cu adeziv special pentru cosuri de fum.
      Cei de la magazin mi-au spus ca sunt profile speciale pentru cosuri de fum , dar se pare ca nu se preteaza pentru folosirea lor in acest caz.

      Altii mi-au spus ca acestea sunt profile care se folosesc in general in ventilatii.

      Nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere si sa foloseasca aceste profile pentru cosuri de fum decat daca sunt afara si nu-i deranjeaza condensul.

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 982

        #4
        [quote="liviu pop"]Profilele de cos le-am cumparat eu si le-am montat cu cei care mi-au construit casa cu adeziv special pentru cosuri de fum.
        Cei de la magazin mi-au spus ca sunt profile speciale pentru cosuri de fum , dar se pare ca nu se preteaza pentru folosirea lor in acest caz.

        Altii mi-au spus ca acestea sunt profile care se folosesc in general in ventilatii.

        Nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere si sa foloseasca aceste profile pentru cosuri de fum decat daca sunt afara si nu-i deranjeaza condensul.[/quote Din grosimea peretilor ,clar nu sunt pentru cosuri de fum....dar duceti va la furnizor si ceretii explicatii ca doar va vandut ...cos de fum....sunt curios cum vor rezolva problema...Cat despre solutie de remediere...o posibila izolatie ,daca este posibila ,fiind incastrat in zid ,se va propaga condensul si spre perete....ma tem ca aveti ...o PROBLEMA
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • liviu pop
          Incepator
          • 06.apr.2010
          • 3

          #5
          Am mai gasit un material , furanflex , care se monteaza pe interiorul cosului , un tub care se umfla cu abur pana la dimensiunea interioara a cosului.
          Ce stiti despre acest lucru?

          Comentariu

          • olyoly
            Membru
            • 18.mar.2010
            • 236

            #6
            Un cos performant - chiar si cel confectionat din materiale artizanale- trebuie sa fie obligatoriu cu pereti dubli , intre pereti se va izola pentru a preintampina racirea si implicit condensarea vaporilor in interiorul cosului. Astfel vaporii prezenti in gazele arse se vor condensa doar la iesirea din cos-in atmosfera!
            daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 982

              #7
              Postat în original de liviu pop
              Am mai gasit un material , furanflex , care se monteaza pe interiorul cosului , un tub care se umfla cu abur pana la dimensiunea interioara a cosului.
              Ce stiti despre acest lucru?
              probabil va izola interiorul cosului si va impiedica condensul sa intre in pereti ,scurgandu se la baza cosului .UN cos care condenseaza nici nu lucreaza bine ,racind gazele de ardere si ingreunand evacuarea.
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • alin_mg
                Membru
                • 17.iul.2006
                • 271

                #8
                Olyoly cum se poate confectiona un cos performant din materiale artizanale ( a se intelege mai ieftine ) ?

                Comentariu

                • olyoly
                  Membru
                  • 18.mar.2010
                  • 236

                  #9
                  Postat în original de alin_mg
                  Olyoly cum se poate confectiona un cos performant din materiale artizanale ( a se intelege mai ieftine ) ?
                  In primul rand trebuie cunoscuta sectiunea si inaltimea ceruta!(se calculeaza in functie de puterea cazanului - sectiunea este invers proportionala cu inaltimea) In functie de aceste cerinte putem alege materialul , care poate fi:
                  caramida , tub de azbociment , segmenti de samota , tabla. Dupa turnarea fundatiei se incepe cu partea de colectare a condensului(daca totusi rezulta) , partea cu usa de vizitare si curatare, ramificatia de intrare dinspre cazan si continuam pana la inaltimea ceruta , bineinteles cu ancorari din loc in loc daca e cazul. Concomitent putem continua si cu izolarea termica (vata minerala) si protejarea izolatiei (zidarie sau captusire cu tabla).La final este indicat sa fie pusa o palarie care sa protejeze de ploaie interiorul cosului , dar care sa nu reduca sectiunea - adica sa fie ridicat fata se nivel cu cel putin 3/4 din sectiune! Cosul poate sa conduca la o functionare necorespunzatoare a cazanului deoarece nu exausteaza gazele arse pentru a permite o oxigenare corespunzatoare a camerei de ardere si implicit o putere mai redusa a cazanului!
                  daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

                  Comentariu

                  • termoadi
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2007
                    • 982

                    #10
                    Anul trecut ,pt un cazan de 60 kw sa construit un cos din caramida cu goluri ,tencuit pe interior ,in jurul unei tevi de pvc care a fost folosita ca sablon ,ridicandu se odata cu cosul.ulterior cosul a fost izolat cu polistiren exp de 10
                    Fișiere Atașate
                    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                    Comentariu

                    • alin_mg
                      Membru
                      • 17.iul.2006
                      • 271

                      #11
                      Am ajuns unde trebuie !

                      La noi metodei descrise de Adi i se spune "cu butuc". insa din pacate nu prea mai e folosita de mesteri. Caramida cu goluri nu e contraindicata la hornuri ?

                      Olyoly - cum pot sa-mi calculez dimensiunile unui cos de fum pentru un Viadrus de 35kW ?


                      Dau o bere !

                      Comentariu

                      • termoadi
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2007
                        • 982

                        #12
                        Postat în original de alin_mg
                        Am ajuns unde trebuie !

                        La noi metodei descrise de Adi i se spune "cu butuc". insa din pacate nu prea mai e folosita de mesteri. Caramida cu goluri nu e contraindicata la hornuri ?

                        Olyoly - cum pot sa-mi calculez dimensiunile unui cos de fum pentru un Viadrus de 35kW ?


                        Dau o bere !
                        Eu doar am recomandat metoda, materialele le a ales beneficiarul,cosul facandu se in regie proprie
                        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                        Comentariu

                        • alin_mg
                          Membru
                          • 17.iul.2006
                          • 271

                          #13
                          Si din cate stiu eu metoda e cea mai buna pentru materiale treditionale (caramida). Dupa ce s-a izolat cosul cu polistiren nu a condensat ? S-au folosit si dibluri pentru termosistem sau doar s-au lipit placile cu aveziv ?
                          La interior mortar refractar sau simplu ?

                          Chiar ca trebuie sa dau o bere !

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 982

                            #14
                            Postat în original de alin_mg
                            Si din cate stiu eu metoda e cea mai buna pentru materiale treditionale (caramida). Dupa ce s-a izolat cosul cu polistiren nu a condensat ? S-au folosit si dibluri pentru termosistem sau doar s-au lipit placile cu aveziv ?
                            La interior mortar refractar sau simplu ?

                            Chiar ca trebuie sa dau o bere !
                            Din cate stiu nu sa tencuit cu mortar refractar ,am sa intreb totusi.Condens nu a facut ,as fi aflat ,iar despre dibluri...nu strica sa le puneti totusi
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • olyoly
                              Membru
                              • 18.mar.2010
                              • 236

                              #15
                              Postat în original de alin_mg
                              Am ajuns unde trebuie !

                              La noi metodei descrise de Adi i se spune "cu butuc". insa din pacate nu prea mai e folosita de mesteri. Caramida cu goluri nu e contraindicata la hornuri ?

                              Olyoly - cum pot sa-mi calculez dimensiunile unui cos de fum pentru un Viadrus de 35kW ?


                              Dau o bere !
                              exista o formula:sqrt=radical
                              Fișiere Atașate
                              daca nu stii , intreaba! dar nu da sfaturi fara sa cunosti!

                              Comentariu

                              Procesare...