Problema cu apa in beci

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mocanu Catalin
    Incepator
    • 23.nov.2008
    • 18

    Problema cu apa in beci

    Buna ziua, anul trecut m-am apucat serios de treaba si am facut un beci in urmatoarele faze:
    -excavatie la -2,70m
    -20 cm piatra compactata
    -membrana cramponata
    -membrana termosudabila
    -plasa sudata
    -turnare radier din beton B 250
    Dupa doua saptamani imediat ce am terminat armatura am turnat si diafragma.Toate lucrarile au inceput vara dupa ploi, in continuare am turnat restul fundatiei ce inconjoara beciul si am turnat inclusiv planseul.
    Problema a aparut toamna cand au inceput ploile iar apa a luat-o frumos pe sub radier si s-a infiltrat exact la imbinarea radierului cu diafragma, loc unde nu se poate interveni di exterior datorita restului fundatiei si al planseului. Va rog sa ma ajutati cu o idee de hidroizolare a sptiului respectiv ce are o lungime de aproximativ 9 m. Eu m-am gandit la un cordon bentonitic(nu dau numele sa nu se interpreteze) pus exact la imbinarea dintre radier si diafragma urmat de plasa sudata si beton. Ce credeti?
    O sa incerc sa atasez si o imagine.
    Multumesc mult.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Nu ati atasat imaginile.

    Puteti opta pentru realizarea unei scafe la punctul de racord pardoseala-perete cu ajutorul mortar rapid CX5 si apoi aplicarea CR90 Crystaliser pentru a impermeabiliza zonele. Se poate extinde impermeabilizarea pe o suprafata mai mare decat zona de racord.

    Este posibila si solutia cu acel cordon bentonitic insa este mai pretentios de realizat.
    Exteriorul este hidroizolat?

    Comentariu

    • Mocanu Catalin
      Incepator
      • 23.nov.2008
      • 18

      #3
      Buna seara, scuze de intarziere abia am ajuns de la serviciu.
      Poze........nu am reusit sa postez si nu stiu de ce imi tot spune ca pot posta numai dupa un server......chiar nu stiu.
      Era foarte bine daca puteati vedea fotografiile pentru a avea o imagine de ansamblu dar mai incerc.

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2236

        #4
        Pentru postarea pe forum cititi topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...12485&start=30
        si
        pentru denumirea imaginilor http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=31085
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • Mocanu Catalin
          Incepator
          • 23.nov.2008
          • 18

          #5
          Referitor la cordonul bentonitic de ce este mai greu?
          Eu vroiam sa-l pun de jur imprejurul camerei chiar la imbinarea diafragmei cu radierul ( unghiul de 90 grade) si ma gandesc ca daca torn beton si il armez ar trebui sa sigileze intrarea apei definitiv.

          Comentariu

          • Mocanu Catalin
            Incepator
            • 23.nov.2008
            • 18

            #6
            Scuze pentru insistente, acum ma zapaceste efectiv cu "nu ati specificat modul de trimitere al mesajului" si nu stiu la ce se refera.

            Comentariu

            • Mocanu Catalin
              Incepator
              • 23.nov.2008
              • 18

              #7
              probleme apa in beci

              Poza 1
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Mocanu Catalin
                Incepator
                • 23.nov.2008
                • 18

                #8
                Problema apa in beci

                poza 2
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Mocanu Catalin
                  Incepator
                  • 23.nov.2008
                  • 18

                  #9
                  Poza
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Mocanu Catalin
                    Incepator
                    • 23.nov.2008
                    • 18

                    #10
                    "Greu dar a mers" multumesc RaduCA pentru rabdarea pe care o are cand explica (vis-a-vis de poze)
                    Deci in prima fotografie se vede radierul pe care este montata armatura, bineinteles si nelipsita apa. Mentionez faptul ca am si studiu geotehnic iar panza freatica este la -40m, deci nu din pamant se infiltreaza apa. Terenul are o panta spre casa si toata apa din strada si de la vecinii din fata intra la mine in groapa. Inca nu sunt facute santurile dar asta esteo alta poveste.
                    Poza numarul 2, am turnat diafragma pe radier iar apa ce s-a scurs in groapa se infiltreaza la imbinare dintre radier si diafragma si este toata in beci.
                    Poza numarul 3 aici avem restul fundatiei turnat inclusiv placa, fundatia inconjoara beciul exact pe unde se infiltreaza apa deci o interventie exterioara este imposibila.
                    Singura posibilitate de hidroizolatie este prin interior cu solutia propusa de mine sau solutiile propuse de dumneavoastra. Acum ce parere aveti?

                    Comentariu

                    • bombicri
                      Incepator
                      • 14.sep.2008
                      • 6

                      #11
                      Ma bag si eu in discutie, nu de alta dar tocmai am terminat izolarea beciului casei mele din Bucuresti, casa construita in 1913 si situata in zone rondului Cosbuc (Piata Regina Maria).
                      Izolarea zidurilor de caramida este ceva mai pretentioasa decat izolarea betonului. Oricum rezultatele mele sunt exceptionale fara utilizarea betonului (casa din caramida sa torni beton pe ea? are ceva betonul de a face cu caramida?). Recomand solutiile moderne de izolare, ca cea prezentata de Gemini, exista produse pe piata trebuiesc cautate. Daca exista interes pentru solutiile folosite de mine pot sa-ti trimit toate datele pe un mail, ca sa nu sune a reclama. Pardoseala beciului ama intarit-o totusi cu o placa de beton, impermeabilizarea placii am facut-o ulterior. Acum beciul este complet uscat de 3 luni asa ca pot instala gresia.

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2236

                        #12
                        Postat în original de bombicri
                        Ma bag si eu in discutie, ... Oricum rezultatele mele sunt exceptionale fara utilizarea betonului (casa din caramida sa torni beton pe ea? are ceva betonul de a face cu caramida?). Recomand solutiile moderne de izolare, ca cea prezentata de Gemini, exista produse pe piata trebuiesc cautate. Daca exista interes pentru solutiile folosite de mine pot sa-ti trimit toate datele pe un mail, ca sa nu sune a reclama. ...
                        Va rog sa postati detaliile solutiei aplicate.
                        Daca aveti foto din timpul executiei lucrarilor, deasemenea va rog sa le postati.
                        Multumim.
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        • Mocanu Catalin
                          Incepator
                          • 23.nov.2008
                          • 18

                          #13
                          Bine, bine si eu sunt pentru solutiile moderne, dar ce nu vedeti dumneavoastra modern(bombicri) la cordonul bentonitic mai ales ca in fisa tesnica scrie ca izoleaza pentru totdeauna iar la celelalte garantia in cazul aplicarii "corecte" garantia este de 10 ani?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #14
                            Peste radier am vazut ca aveti o membrana lipita inainte de a turna peretii.
                            Se vede ca armatura intr-o annumita zona este amplasata oarecum dincolo de radier, asa s-a turnat?
                            Acea membrana bituminoasa ar fi trebuit sa continue pe exterior cu hidroizolatia verticala a peretilor, astfel inchizandu-se complet rostul de turnare.
                            Cordonul bentonitic, este si el o solutie insa ar fi trebuit aplicat initialiar acum va insemna ceva mai multa munca, alte betoane etc.

                            Variantele de genul celei prezentate anterior sunt mai accesibile si mai usor de pus in opera.
                            Pe peretii exteriori ai subsolului ce aveti aplicat ca hidroizolatie? In poza nu se vede foarte clar.

                            Comentariu

                            • Mocanu Catalin
                              Incepator
                              • 23.nov.2008
                              • 18

                              #15
                              Da, betonul urmareste armatura, intradevar daca reuseam turnarea pana la limita radierului nu mai aveam astazi aceasta problema dar asta este trebuie sa o rezolv cumva.
                              Pe exterior am aplicat in doua straturi o solutie bituminoasa urmata de membrana cramponata.
                              Stiu ca si solutiile prezentate mai sus sunt viabile, totusi eu vreau ceva foarte rezistent in timp(vis-a-vis de latura financiara nu ma mai gandesc)
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...