Termoizolare interioara demisol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristisabo_28
    Incepator
    • 30.ian.2008
    • 63

    Termoizolare interioara demisol

    Doresc sa termoizolez la interior o camera din demisolul casei mele.Peretele de beton este doar hidroizolat la exterior si am optat pt un sistem de termoizolare de 4 cm de polistiren extrudat Austrotherm la interior.Intrebarile mele sunt:
    1.Daca vreau sa pun 2 placi de 2 cm de xps,cum e corect de executat lucrarea?Vine adeziv si intre cele 2 placi de polistiren sau doar intre prima si beton?Am optat pt 2 placi de 2 cm in loc de una de 4 pt a putea sa le suprapun astfel incat sa acopar cu a 2-a placa rosturile din primul strat.
    2.Temperatura din demisol este de 5-6 grade C(nu scade sub 5 grade C).Ar fi bine sa astept pana la primavara sau e ok si la temperatura asta.As putea suplimenta cu o aeroterma pe durata lucrarilor dar casa nu este incalzita!
    3.Cand se lipeste prima placa pe beton cu adeziv cat timp trebuie sa stea pana se poate prinde cu dibluri si dupa ce se prinde prima placa la ce interval e bine sa se puna randul 2 de placi?
    4.Care este cel mai bun adeziv pt extrudat indiferent de cost?
    Orice sfat este bine venit.Va multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Daca se va opta pentru sistemul de lipire cu adeziv de polistiren este necesar ca tipul polistirenului sa fie unul care sa permita o aderenta buna. Acest lucru se poate face utilizand un polistiren striat/rugos, din gama de produse oferita de Austrotherm se poate utiliza sortimentul XPS TOP P SF care are suprafata striata si marginile profilate. In acest fel se rezolva problema rosturilor si nu sunteti nevoit sa aplicati doua randuri de polistiren ci unul singur la grosimea necesara, de exemplu 5cm.

    La temperaturi pozitive se poate lucra chiar daca uscarea adezivilor se face mai greu, nu este un pericol. La nevoiei se poate incalzi camera dar nu excesiv. Se poate lucra si acum si aveti grija sa ventilati periodic spatiul pentru eliminarea umiditatii excesive. Daca lipiti in pat continuu nu aveti nevoie de fixare suplimentara cu dibluri, daca totusi aplicati cateva dibluri, acest lucru se poate face dupa minim 24 ore. Ca tip de adeziv puteti utiliza adezivul Ceresit Thermo Universal.

    Comentariu

    • cristisabo_28
      Incepator
      • 30.ian.2008
      • 63

      #3
      Adezivul Ceresit Thermo Universal are nevoie de amorsare?Suprafetele de beton sunt curate si uscate(eventual putin praf poate sa fie).Ma gandeam sa dau si cu Ceresit CT 99 ca sa intampin o eventuala formare de mucegai(preventiv) dar nu stiu daca e o idee buna(in demisol umiditatea e intre 40-60% deci in limite normale si nu este urma de mucegai.Va multumesc

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Amorsa este utila mai ales ca pot exista urme de praf iar aceasta va stabiliza aceste particule si va mari aderenta adezivului. Se poate aplica o mana de amorsa si dupa ce se usuca se continua lucrarea, in conditii de temperatura mai scazuta se va usca ceva mai greu decat este normal. Solutia antimcuegai este optionala, daca va fi utilizata se va aplica inaintea amorsei.

        Comentariu

        • cristisabo_28
          Incepator
          • 30.ian.2008
          • 63

          #5
          Mai doresc sa va intreb ceva.Care este cronologia lucrarilor daca totusi optez pt un sistem termoizolant de extrudat de 4 cm compus din 2 placi de extrudat de 2 cm?Va multumesc anticipat

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            In lucrarile realizate in aderenta (lipirea cu adeziv a izolatiei) nu se lucreaza cu straturi multiple de izolatie deoarece rezistenta si stabilitatea sistemului este inferioara solutiei cu un singur rand de izolatie. Din aceasta cauza exista si polistirenul cu margini profilate, pentru a diminua dezavantajul rosturilor create de marginile drepte ale placilor de izolatie.
            Daca doriti sa experimentati aplicarea unor straturi multiple de izolatie o puteti face insa va asumati riscuri inutile. Nu stiu ce tip de polistiren ati ales, cel de 2 cm, insa majoritatea tipurilor de extrudat existente pe piata sunt cu fata lucioasa ceea ce impiedica aderenta adezivului, in acest sens v-am recomandat anterior un tip de polistiren cu fata rugoasa/striata.

            Comentariu

            • cristisabo_28
              Incepator
              • 30.ian.2008
              • 63

              #7
              Va multumesc pt sfaturi.Raman la 4 cm XPS TOP P SF intr-un singur strat.Mai am o intrebare:chiar daca sistemul rezolva eventualele pierderi prin rosturi,ce pot face suplimentar sa adaug o inchidere si mai bune pe zonele de rost?Se poate folosi un fel de banda izolatoare?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Pe zonele unde pot ramane rosturi intre placile de polistiren extrudat se va umple spatiul cu spuma poliuretanica sau cu straifuri (bucati) din polistiren.

                Comentariu

                • cristisabo_28
                  Incepator
                  • 30.ian.2008
                  • 63

                  #9
                  Vreau sa va mai intreb ceva legat de sapa slab armata.ce grosime trebuie sa aiba plasa sudata de sub sapa(o sa pun polistiren extrudat sub sapa)

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #10
                    Pentru armarea sapei se poate folosi plasa metalica sudata cu grosimea de 2-4mm si dimensiunea ochiurilor de 5x5 sau 10x10mm.

                    Comentariu

                    • cristisabo_28
                      Incepator
                      • 30.ian.2008
                      • 63

                      #11
                      Va multumesc pt raspunsurile si sugestiile dumneavoastra.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Pentru putin, oricand aveti o nelamurire sau doriti o alta parere puteti posta pe forum si in masura posibilitatilor va ajutam.

                        Comentariu

                        • cristisabo_28
                          Incepator
                          • 30.ian.2008
                          • 63

                          #13
                          Las o poza cu sistemul de izolatie pe care doresc sa il realizez la demisol.Sistemul e preluat de pe un site de constructie din state.Polistirenul l-am ales deja.Acum ma gandesc la vata minerala.As dori sa stiu care este cea mai buna calitativ si eventual de unde se poate procura.Eu stiu doar de Isover dar nu stiu daca e cea mai buna de pe piata nostra.Astept sugestii.va multumesc.Las si linkul cu explicatiile din poza pt cine e curios
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #14
                            Dupa cum vedeti sunt doua starturi de izolatie in schema respectiva, primul de 5cm cu polistirne extrudat si al doilea strat de vata minerala amplasata in structura de lemn avand in vedere ca si planseul este unul din lemn. Este o solutie insa nu este neaparat necesar sa utilizati lemnul, probabil solutiile respective sunt gandite pentru stilul constructiv al zonei, case din lemn tipic americane.
                            Puteti opta atat pentru lemn cat si pentru profile metalice daca optati pentru finisare pe gipscarton. Tot la fel de bine se poate opta pentru un sinngur strat de izolatie, un polistiren mai gros si nu aveti nevoie de doua straturi distinct ecare vor creste costurile si la dvs, chiar nu vad o justificare in acest sens.
                            Gasiti sortimente de vata minerala pe piata, atat de calitate cat si ceva mai ieftine. Utilizati cu incredere produsele firmelor consacrate, atat Isover cat si ceilalti jucatori de pe piata, Ursa, Rockwool, Knauf. Pentru aplicatia din schema dvs. se poate utiliza un sortiment de vata universal, vata minerala de sticla sau vata bazaltica semirigida.

                            Comentariu

                            • cristisabo_28
                              Incepator
                              • 30.ian.2008
                              • 63

                              #15
                              Dpdv al izolatiei termice este vreo diferenta intre vata de sticla sau cea bazaltica?Va multumesc
                              Ultima editare de cristisabo_28; 07.ian.2012, 17:50.

                              Comentariu

                              Procesare...