IGRASIE pe perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • pauly
    Incepator
    • 20.feb.2014
    • 56

    IGRASIE pe perete

    Buna ziua. Am o mare problema cu mucegaiul si nu stiu ce sa fac sa pot scapa de el.
    Locuiesc la bloc, la un etaj superior, pe colt. Am dormitorul cu peretele mare la exterior si cel mic, pe balcon. Balconul, il am inchis.
    Deci, pe coltul dormitorului sus si jos, atat pe peretele exterior, cat si pe cel dinspre balcon, deasemeni si in jurul usii, am mucegai. Usa este de termopan, dar ma gandesc ca tot mai poate intra cat de cat un pic de aer suficient pentru a creea neplacri. Mentionez ca peretele exterior este izolat termic cu polistiren de 8 cm. Nu am stat langa cei ce au izolat, dar dupa cate am observat cam peste tot se foloseste aceeasi metoda , adica pe placa de polistiren, nu se aplica in totalitate adeziv, ci pe colturi, la jumatate si in centru. Oricum ar fi, totusi are o izolatie fie buna sau rea.
    Cum pot scoate mucegaiul si ce pot face sa nu mai apara?
    Pana acum cativa ani, peretele lam avut izolat prin interior cu polistiren de 3 cm si structura metalica. Numai ca nu mi-am dat seama sa pun polistiren si in interiorul stalpilor, acestia ramanand goi. In acelasi colt si pe portiunea stalpilor incepusera problemele cu umiditatea. Am inteles ca era vorba de condens, dar acum nemai fiind nimic pe perete, cu ce mai face condens?
  • sisica_si
    Membru Marcant
    • 19.dec.2013
    • 937

    #2
    Răspuns la: IGRASIE pe perete

    Posibil usa termopan nu inchide bine.
    Am avut o problema asemanatare, dar la geam.
    Am reglat geamul si totul sa uscat.
    Vezi in zilele geroase, friguroase daca ai condens pe tamplarie, pe langa garniturile de etansare.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Răspuns la: IGRASIE pe perete

      Puteti sa postati foto cu acei pereti? Ce etaj este?
      Condensul apare in momentul in care aerul incarcat cu o cantitate prea mare de apa intalneste suprafetele mai reci, cu pierderi de energie mai mari.

      Comentariu

      • pauly
        Incepator
        • 20.feb.2014
        • 56

        #4
        Răspuns la: IGRASIE pe perete

        Da, sant de acord cu d-voastra in ceea ce priveste intrarea aerului rece incarcat cu umiditate, numai ca lucrurile nu stau chiar asa. Balconul este destul de mic, 2,30 x 1,20. Este inchis in termopan. Cei aproximativ 30, 40 cm de la marginea balconului catre coltul peretelui din spate, sant izolati si ei. Deasemeni tot peretele din spate este izolat asa cum am spus, cu polistiren de 8 cm. Pe toata suprafata peretelui din spate, nu se intampla acest fenomen. Totul se petrece in coltul de sus, cel de jos, la incheetura peretelui cu tavanul deasupra usii si chiar aproximativ 30 cm in partea cealalta a usii, dar mai putin. Temperatura in camera este constanta si suficienta. Apartamentul se afla la etajul 3. Va atasej si doua imagini.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • pauly
          Incepator
          • 20.feb.2014
          • 56

          #5
          Răspuns la: IGRASIE pe perete

          Postat în original de sisica_si
          Posibil usa termopan nu inchide bine.
          Am avut o problema asemanatare, dar la geam.
          Am reglat geamul si totul sa uscat.
          Vezi in zilele geroase, friguroase daca ai condens pe tamplarie, pe langa garniturile de etansare.
          OK. In mare masura, aveti dreptate. Usa, mai mult de atat, nu poate fi reglata. Si pana la urma, atunci cand existau usile de lemn, pe langa care puteam sa fluieram, parca nu se intampla fenomenul acesta.

          Comentariu

          • sisica_si
            Membru Marcant
            • 19.dec.2013
            • 937

            #6
            Răspuns la: IGRASIE pe perete

            Poi nu se intampla ca mai ereau si geamurile si se facea un curent mai mare si se aerisea bine.
            Acum daca inchidem si sigilam tot...
            Vecinul de jos se incalzeste?
            Am ceva prieteni care au probleme asemanatoare cu vecini care nu incalzesc apartamentele si au mucegai asemanator la pereti comuni.
            Sus ar prinde bine o izolatie buna.
            Ultima editare de sisica_si; 21.feb.2014, 14:58.

            Comentariu

            • pauly
              Incepator
              • 20.feb.2014
              • 56

              #7
              Răspuns la: IGRASIE pe perete

              Postat în original de sisica_si
              Poi nu se intampla ca mai ereau si geamurile si se facea un curent mai mare si se aerisea bine.
              Acum daca inchidem si sigilam tot...
              Vecinul de jos se incalzeste?
              Am ceva prieteni care au probleme asemanatoare cu vecini care nu incalzesc apartamentele si au mucegai asemanator la pereti comuni.
              Sus ar prinde bine o izolatie buna.
              Cu siguranta se incalzesc si vecinii, atat cel de jos, cat si cel de sus. Curiozitatea mare este alda; Cu toate ca, cel de sus nu are balconul inchis si toata iarna cat a fost zapada, nu a dato la oparte. Deci exista posibilitatea de a se infiltra pe la coltul de sus. Pentru ca pe planseul balconului sa infiltrat apa, de nu mai puteam tine nimic. Aveam balconul inchis cu Teu metalic. Am fost nevoit sa-l inchid cu termopan si sus, nu m-am mai legat de plafonul balconului ,. Am facut acoperis din sandvis cu spuma, cu o inclinatie de 6 cm pentru a se scurge apa ce se infiltreaza prin planseu. In felul acesta am scapat de toate necazurile. Dar ma tem ca peste cativa ani, am sa ma trezesc cu planseul daramat peste acoperisul meu.
              Iar cel de jos, are balconul inchis.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Răspuns la: IGRASIE pe perete

                In ambele foto avem zone umezite, provocate in principal de condens. Ulterior, prezenta condensului duce la dezvoltarea mucegaiului.
                Ambele foto sunt in camera sau una din ele este in balcon?
                Peretele este izolat prin balcon cu polistiren dar doar in campul peretelui, zonele de imbinare cu placa de beton (planseul) raman neizolate si sub influenta puntilor termice.
                Tehnic nu pot fi izolate complet in situatia actuala.

                Comentariu

                • pauly
                  Incepator
                  • 20.feb.2014
                  • 56

                  #9
                  Răspuns la: IGRASIE pe perete

                  Ambele poze sant din interior. Una este din coltul de sus, acolo unde se vede sina pentru perdea, iar cealalta este in coltul de jos. Culmea este ca tocmai in coltul de jos, unde am izolat atat peretele exterior cat si planseul balconului dintre mine si cel de jos, de jur imprejur, tocmai acolo este mucegai mai mult.
                  Eu, m-am gandit sa incerc a scapa de mucegai dupa care sa aplic un grund de profunzime CT 17, dupa care sa izolez 0,5 m pe peretele exterior si tot 0,5 m pe peretele dinspre balcan care dealtfel vine pana la marginea usii.
                  - Cum scap de mucegai, ce metoda aplic?
                  - Stiu ca nu se izoleaza si pe afara si prin interior, dar fiind vorba doar de 0,5 m, este sau nu posibil?
                  - Ce ma sfatuiti sa fac?
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #10
                    Răspuns la: IGRASIE pe perete

                    Ct 17nu va scapa deloc de mucegai si nici nu il curata. Este un grund de profunzime si are alt rol. Controlul umiditatii interioare este esential si asigurarea aerisirii spatiului. Daca aveti o umiditate sub 70% si tot exista probelme, sistemul de incalzire fiind in regula, singura optiune este dublarea izolatiei pe interior. O puteti face cu vata si gipscarton, obligatoriu cu bariera de vapori.
                    Pardoseala cum o aveti finisata?
                    Curatati mucegaiul cu o solutie antimucegai.

                    Comentariu

                    • pauly
                      Incepator
                      • 20.feb.2014
                      • 56

                      #11
                      Răspuns la: IGRASIE pe perete

                      Pai, asta a fost ideia, mai intai sa curat cu o solutie antimucegai, sa las sa se usuce, dupa care sa dau cu grund de profunzime, sa-l las si pe acesta sa se usuce si abia dupa aceea sa izolez, dar ma gandeam sa izolez doar portiunea cu problema, adica asa cum am mentionat mai sus, doar 50 cm pe peretele din spate si alti 50 cm pe portiunea dintre colt si usa. Eu as fi vrut sa o fac tot cu polistiren de 5 cm si sa pun adeziv pe toate suprafata polistirenului.
                      D-voastra spuneti ca ar trebui cu vata si gipscarton, cu bariera de vapori. ADICA? CUM CU BARIERA DE VAPORI? Ati putea explica un pic?
                      - Este suficient asa cum am spus doar pe cei 50 cm?
                      - Sau este necesar sa izolez tot peretele?
                      -Acest lucru poate fi facut pe structura metalica. Este necesar sa introduc vata si in interiorul stalpului (sau polistiren)?

                      Daca imi puteti da cateva sfaturi utile, va rog sa o faceti.
                      Altfel, lungim la nesfarsit acest subiect, fara nici un rezultat concret.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #12
                        Răspuns la: IGRASIE pe perete

                        in loc de grund de profunzime utilizati o solutie de curatare a mucegaiului. Izolatia ar trebui realizata cel putin pe intreaga zona aflata sub influenta termica de jur-imprejurul zonei cu probleme. Aceasta inseamna ca zona respectiva va fi ca o scafa, un anume model pentru a se incadra mai bine din punct de vedere estetic. Idealul ar fi sa izolati intreg peretele dar fiind ca este izolat pe exterior, se poate face izolatie doar pe anumite zone. Cei 50cm ar trebui sa incadreze pe toate laturile mijlocul zonei cu probleme.
                        Cea mai sigura metoda este cu gipscarton pe profile metalice, vata de sticla si folie de tip bariera de vapori. Folia se amplaseaza intre izolatie si gipscarton.

                        Comentariu

                        • pauly
                          Incepator
                          • 20.feb.2014
                          • 56

                          #13
                          Răspuns la: IGRASIE pe perete

                          Primul lucru pe care lam mentionat mai sus, a fost de a curata peretele cu o solutie antimucegai, dupa care am, este bine sau nu a se folosi acest grund?
                          A-ti putea spune daca gasesc undeva explicid felul in care se fac aceste operatiuni?
                          Am inteles ca trebuie sa existe un spatiu intre folia de tip bariera de vapori si probabil gipscartonul sau intre folie si vata.

                          Ati putea exemplifica schematic, ca de exemplu;
                          - Daca, dupa curatare cu solutie antimucegai, mai dau sau nu mai dau cu altceva?
                          - Daca intreperete si vata, se mai pune ceva?
                          - Dupa vata se lasa sau nu un spatiu sau se aseaja folia?
                          - daca intre folie si gipscarton se lasa vreun spatiu sau se aseaja direct peste folie?

                          Stiu ca sant plictisitor, dar din moment ce nu stiu cum se face si nici nu am avut ocazia sa vad undeva, cred ca este mult mai bine sa intreb, sa ma documentez si abia dupa aceea sa ma apuc de lucru.

                          Va multumesc!
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: IGRASIE pe perete

                            Postat în original de pauly
                            Primul lucru pe care lam mentionat mai sus, a fost de a curata peretele cu o solutie antimucegai, dupa care am, este bine sau nu a se folosi acest grund?
                            Am inteles ca trebuie sa existe un spatiu intre folia de tip bariera de vapori si probabil gipscartonul sau intre folie si vata.
                            Ati putea exemplifica schematic, ca de exemplu;
                            - Daca, dupa curatare cu solutie antimucegai, mai dau sau nu mai dau cu altceva?
                            - Daca intreperete si vata, se mai pune ceva?
                            - Dupa vata se lasa sau nu un spatiu sau se aseaja folia?
                            - daca intre folie si gipscarton se lasa vreun spatiu sau se aseaja direct peste folie?
                            Nu este deloc plictisitor, incercam sa va indrumam in masura in care putem in acest spatiu virtual.
                            Acel grund se utilizeaza pentru imbunatatirea calitatii suprafetei, aderentei si nu are nici o legatura cu problema si lucrarea dvs. Este inutil.
                            Nu este necesar acel spatiu de aer intre gipscarton, bariera de vapori si izolatie.
                            Operatiunile necesare:
                            1. Curatare cu solutie antimucegai si lasare la uscat suprafete. Solutia antimucegai lucreaza bine cand este mai calda suprafata si temepratura interioara, de aceasta va sfatuiesc ca lucrarea sa fie facuta la primavara;
                            2. Montarea profile metalice pentru gipscarton, orice zona de contact cu peretele, tavanul, pardoseala etc. se va face cu strat intermediar de banda de etansare;
                            3. Aplicam vata in structura realizata;
                            4. Montam bariera de vapori etans;
                            5. Montam placile de gipscarton;
                            6. Finisam placile de gipscarton cu accesoriile sistemului (banda armare si chit rosturi gipscarton), ulterior se amorseaza suprafata si se dau 2 maini de lavabila.
                            Ultima editare de Gemini; 02.mar.2014, 17:54.

                            Comentariu

                            • pauly
                              Incepator
                              • 20.feb.2014
                              • 56

                              #15
                              OK. Asa trebuie sa arate un raspuns, ca orice om ce nu lucreaza in domeniul, sa poata intelege ce si cum se face.
                              Va multumesc pentru rabdarea de care ati dat dovada si nu in ultimul rand pentru sfaturi date. Ramane sa vina caldura pentru a ma putea apuca de treaba.

                              Revin si va intreb: cel putin, acum poate fi folosit acel grund CT 17? Sau este buna orice fel de amorsa ; (Polisept; si multe altele)?
                              Ultima editare de Gemini; 02.mar.2014, 17:55.

                              Comentariu

                              Procesare...