Izolare balcon transformat in bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • whisker
    Incepator
    • 06.apr.2014
    • 2

    Izolare balcon transformat in bucatarie

    Buna ziua,
    Vreau sa izolez balconul situat blocul de locuinte in care locuiesc. O sa mut aragazul si chiuveta acolo. Balconul este situat la ultimul etaj, blocul nu este izolat pe exterior. Fiind mai dificila izolare exterioara a balconului ( trebuiesc alpinisti)

    Vreau sa va intreb despre izolarea pe interior. Ce as putea sa fac. A venit cineva si mi-a spus sa izolez podeaua + peretii exteriori+ tavanul. Este o idee buna aceasta? Tinand cont ca vor fi aburi, caldura in balcon. Am nevoie de un sfat. Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatatrie

    Transformarea balconului in bucatarie este posibila dar necesita lucrari pentru asigurarea unei izolatii termice bune. In functie de starea actuala a balconului, amplasare si alte lucruri ce conditioneaza amenajarea, se poate face lucrarea respectiva. Cum ati fost sfatuit deja, izolarea interioara este absolut necesara. Aceasta nu exclude anumite izolatii exterioare ce ar trebui sa fie prioritare atat pentru o eficienta a izolatiei cat si pentru a nu pierde mult spatiu interior cu izolarea interioara.
    V-as ruga sa postati foto din balcon, zona de acces si din exterior.
    Aveti balconul inchis?

    Comentariu

    • sisica_si
      Membru Marcant
      • 19.dec.2013
      • 937

      #3
      Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatatrie

      Cam asta vreau si eu sa fac.
      Am inceput izolarea si am pus termopane si in partea de jos am montat 2 straturi de polistiren de 5 cm.
      Acum fara sursa de caldura in balcon am avut in iarna 23-25 de grade si afara -15.
      Nu uita sa lasi minm 2 gauri de aerisire, una pentru hota si una pentru aerisire.
      Daca nu lasi o gura pe unde sa intre aer de afara sigur se va aburi si va aparea mucegai.
      Ultima editare de sisica_si; 07.apr.2014, 10:50.

      Comentariu

      • whisker
        Incepator
        • 06.apr.2014
        • 2

        #4
        Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatatrie

        Multumesc pentru raspunsuri.
        Mi s-a sugerat sa folosesc polisteren extrudat de 2 pt tavan, iar pt podea si pereti, de 3 . Inca nu am luat materialele, astept raspunsul vostru.
        As vrea sa pun gresie pe jos. Ce grosime sa aiba polisterenul pt podea? Mi-a dat o persoana mesaj privat si mi-a spus ca nu ar fi nevoie de polisteren pt podea. Nu stiu ce sa fac.
        Am atasat tipul balconului meu, are aprox 4 metri. Stau la ultimul etaj (7) iar alt balcon mai este la vreo 3 metri. dar nu pare sa aiba vreo influenta. Vecinul de sub, are balconul inchis cu cornier din ala.. vechi de prin 90'. Mai are si un geam crapat )


        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	MisiuneaCasa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	129,6 KB 
ID:	615656
        Ultima editare de whisker; 07.apr.2014, 17:01.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatatrie

          As dori sa vad o foto din balconul dvs., suprafata parapetului si a pardoselii ma intereseaza.
          Nu va recomand sa utilizati polistirenul extrudat de 2cm pe tavan si pe cel de 3cm pe podea si pereti. Se obtine o izolatie subdimensionata si nu va fi suficienta.
          Daca arata ca cele din foto,cu putin efort s-ar putea lucra din interior, eventual cu putina intelegere de la vecinul de la etajul inferior s-ar putea izola exterior parapetul. Ar fi foarte buna o astfel de izolatie exterioara cu polistirne extrudat 8-10cm.
          Pentru tavan aveti nevoie de o izolatie de minim 5cm iar pentru pardoseala de minim 3cm. La tavan se poate face in sistemul cu gipscarton plu svata minerala iar la pardoseala cu polistiren extrudat, placa OSB apoi gresia.
          In functie de izolatia exterioara realizata pe parapet, va fi nevoie de o izolatie interioara a parapetului ce se poate realiza cu 5cm de vata minerala pe acelasi sistem cu gipscarton.

          Comentariu

          • bebeko
            Incepator
            • 19.nov.2014
            • 21

            #6
            Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatatrie

            Cam ceva asemanator ma intereseaza si pe mine, doar ca tavanul este doar o placa de beton armat de vreo 10 cm grosime, 90 cm latime si 540 cm lungime. Doar vata bazaltica de 5 cm plus gipscarton antiumezeala de 12,5 este suficient ?

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6877

              #7
              Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatatrie

              Este prea putin, ar trebui sa puneti un strat de vata de cel putin 15 cm grosime. Cu 5 cm grosime nu se simte aproape nimic, la 10 cm grosime ati avea un minim minim de termoizolatie. Mai ar merge sa puneti peste placa un polistiren expandat de 10 cm dar este ceva mai dificil deoarece o sa trebuiasca sa si hidroizolati dupa aia.
              Cu stima.

              Comentariu

              • bebeko
                Incepator
                • 19.nov.2014
                • 21

                #8
                Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatatrie

                Hmmm, problema este ca trebuie sa ma incadrez in maxim 10 cm de termoizolatie + sistem gipscarton .....

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6877

                  #9
                  Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatatrie

                  Puneti un strat de 10 cm de vata iar daca nu o sa fiti destul de multumit o sa trebuiasca sa suplimentati cu 5 cm de polistiren pe placa.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • bebeko
                    Incepator
                    • 19.nov.2014
                    • 21

                    #10
                    Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatatrie

                    Nu prea incape ..... dar ...

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #11
                      Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatarie

                      Cand exista conditionari nu avem ce face. Adaugati grosimea masima de izolatie care este permisa de spatiul disponibil. Ca este 8cm sau o alta cifra, oricum este mai bine decat deloc. Nu uitati de bariera de vapori.

                      Comentariu

                      • bebeko
                        Incepator
                        • 19.nov.2014
                        • 21

                        #12
                        Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatarie

                        Bariera de vapori ? Pentru ce , ca tocmai de aceea as face izolatia la tavan din vata bazaltica si nu polistiren pentru a respira tavanu. Sau ... ma insel ?
                        Si atunci, ce ar fi mai indicat pe o grosime asa mica - vata bazaltica sau polistiren extrudat ?
                        Imi explica si mie cineva ? Multumesc.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6868

                          #13
                          Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatarie

                          Peretele nu respira ca nu e viu !!!!
                          Daca nu se pune bariera de vapori , vaporii migreaza vrand nevrand in termoizolatie , in vata , facand mucegai etc . Termoizolatia trebuie sa fie in permanenta uscata , altfel isi pierde proprietatile de termoizolare .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • bebeko
                            Incepator
                            • 19.nov.2014
                            • 21

                            #14
                            Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatarie

                            Ha,ha .... "respira" eu ma gandeam ca vapori vor trece prin perete/ izolatie si se evapora in atmosfera
                            Bariera de vapori se pune unde ? Intre ce straturi ?

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6868

                              #15
                              Răspuns la: Izolare balcon transformat in bucatarie

                              Bariera se pune, din incapere , al doilea strat , imediat dupa finisaj ( gips carton ) si inainte de termoizolatie . Daca nu se monteaza bariera de vapori acestia se vor opri in termoizolatie si vor condensa pe tavanul de beton ( care este rece ) , nu ajung mai departe in atmosfera .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...