Teroson auto in loc de smoala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2342

    Teroson auto in loc de smoala

    Buna seara !
    Pur si simplu trebuie sa fac o hidroizolatie la toclul unei case vechi. Buun, am sapat pe langa toclu cam 60 cm si vreau sa pun carton din acela cu pietris pe el, din ala am , dar al naibii nu se lipeste de amorsa bituminoasa pe care am aplicat-o pe toclu. Se scurge, prelinge, si se lasa ca m-a exasperat. . Flacara mi-e teama s-o folosesc, sa nu afecteze termoizolatia din polistiren. As putea sa lipesc cartonul de amorsa , implicit de toclu, cu teroson auto ? Ca am destul. Nu ma intereseaza decat vreo 25 cm sa-i lipesc (sa stea, naibii, acolo), restul (60 cm) va fi presat de toclu cu ajutorul betonului.
    Multumesc !
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Teroson auto in loc de smoala

    Terosonul nu lipeste 2 piese , el aste o " membrana " pulverizabila subtire . Poate autovapant auto ?!
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2342

      #3
      Răspuns la: Teroson auto in loc de smoala

      Am fost in garaj...este "vopsea atifonica cauciucata"...contine rasini naturale, solventi(am uitat de care) si cauciuc. La auto am aplicat-o cu pensula si daca uitam sa misc de ea 15 secunde, acolo intepenea ! Daca se lipeste de grund si tabla atunci nu poate lipi un carton bituminos de amorsa asfaltica ?
      Ultima editare de spik1; 01.sep.2014, 20:55.

      Comentariu

      • smeagle
        Membru Marcant
        • 15.ian.2013
        • 550

        #4
        Răspuns la: Teroson auto in loc de smoala

        dar de ce nu dai direct cu teroson sa bitum lichid , se aplica cu trafaletul , dar daca ai teroson e ff bun , se formeaza o pelicula aproape ca si cartonul

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Răspuns la: Teroson auto in loc de smoala

          Daca este o membrana termosudabila, atunci o aplicati asa cum trebuie, cu flacara. Intre marginea membranei si polistiren utilizati o bucata de material care rezista la temperatura pentru a proteja polistirenul. Ar fi trebuit aplicata membrana inainte de montarea polistirenului dar nici acum nu este imposibil.
          Zona inferioara se numeste soclu si nu toclu. Acoperirea membranei este cu ardezie probabil si nu este recomandat pentru soclu deoarece va fi mai greu de adaugat urmatorul strat de acoperire,probabil polistirenul extrudat, dat fiind ca acele granule de ardezie nu sunt foarte solid prinse de membrana. Ele sunt utile pentru protejarea membranei fata de exterior, in cazul teraselor, ca strat final hidroizolator. Utilizati membrana fara strat de protectie pe fata exterioara si nu din cea termosudabila daca doriti sa o aplicati la rece.

          Comentariu

          Procesare...