Masca pentru cada

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nanduts
    Incepator
    • 31.aug.2014
    • 27

    Masca pentru cada

    Buna ziua,
    As vrea sa-mi renovez baia (de la bloc) si mi-ar prinde bine unele sfaturi in privinta amenajarii cazii. Cada este una clasica de fonta, imbracata in bca si acoperita cu faianta. Stilul traditional.
    Mi-ar fi de ajutor sfaturile si parerile dvs. referitoare la montarea acelor masti frontale si laterale din acril. Se pot monta si adapta si la cazile de fonta clasice?
    Cum ati procedat?
    Mersi de sfaturi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6868

    #2
    Răspuns la: Masca pentru cada

    Ma indoiesc ca vor potrivi .
    Daca vreti sa montati asa ceva pt aspect puteti folosi placi de pvc expandat , direct lipite peste structura existenta de faianta .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • nanduts
      Incepator
      • 31.aug.2014
      • 27

      #3
      Răspuns la: Masca pentru cada

      Multumesc pentru parere, dar vechea structura o voi inlocui fiind extrem de veche (peste 25 de ani), carpita si ciuntita. Anii si-au spus cuvantul.
      Plus ca va fi nevoie sa inlocuiesc si vechea scurgere de la cada, si cum cada nu are usa de vizitare, v-a trebui oricum sparta.
      Asadar inlocirea vechii "masti" de bca (partial, total, ramane de vazut) va trebui facuta.

      Intrebarea mea era referitoare la reconstruirea unei structuri de bca vs. posibilitatea folosirii acelor masti de acril. In plus ca mastile de acril, putand fi demontate integral la nevoie, dau o mai mare posibilitate de acces la tevile de sub cada, fata de o usa clasica de vizitare, care are o gura de acces indiscutabil mai mica.
      Asadar ma puteti ajuta sa-mi lamuresc nedumerirea?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6868

        #4
        Răspuns la: Masca pentru cada

        Trebuie sa gasiti un model de masca acril care sa poata fi adaptata la vana actuala - poate exista , poate nu exista . Daca nu exista , poate fi facuta ...
        Referitor la rezidire/refacere , puteti opta pt o gura de vizitare cu usa mare , solutii se gasesc , depinde de dvs .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1551

          #5
          Răspuns la: Masca pentru cada

          Postat în original de nanduts
          Intrebarea mea era referitoare la reconstruirea unei structuri de bca vs. posibilitatea folosirii acelor masti de acril. In plus ca mastile de acril, putand fi demontate integral la nevoie, dau o mai mare posibilitate de acces la tevile de sub cada, fata de o usa clasica de vizitare, care are o gura de acces indiscutabil mai mica.
          Asadar ma puteti ajuta sa-mi lamuresc nedumerirea?
          Depinde de spatiul disponibil si inaltimea la care este montata vechea cada de fonta. Teoretic este posibil insa trebuie vazute exact cotele de montaj de la fata locului. Dupa ce masurati aceste cote le comparati cu cele ale mastii din PVC. In partea superioara poate sa fie o mica nepotrivire avand in vedere ca buza de la cada de fonta este mai rotunda.

          Comentariu

          Procesare...