Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dkrysty
    Incepator
    • 14.dec.2012
    • 19

    Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

    Buna ziua

    Am o casa stil vagon cu 5 camere si o baie mica si 2 holuri. Toate in afara de un hol mic sunt in linie dar diferenta de nivel de 30 si 20 cm (este o casa veche).
    Nu se incalzesc caloriferele decat din 2 in 2 pana jos iar ultimul aproape deloc.
    Atasez schema casei cu pozitia centralei CT si a caloriferelor pormo si PPR pozat pe perete cu subtraversari la usi. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan casa cu calorifere.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	40,5 KB 
ID:	639620
    Instalatia are 2 ani, la fel si centrala 28KW.
    Centrala este notata cu CT. Caloriferul din bucatarie(100cm) se incalzeste pana la jumatate, daca dau peste 24 grade si CT la maxim se incalzeste pana jos.
    Caloriferul din bucataria mica (80cm) se incalzeste totdeauna complet.
    Caloriferul din Dormitor1(100cm) se incalzeste complet ca si cel din hol H2(60).
    Caloriferul din Dormitor2 si 3 (100cm) si Hol H3(60) se incalzesc 3/4 din inaltime, iar dormitor D4 doar 1/4 deci nu pot incalzi camera.. e prea putin. Iarna la -10-15 grade oricum nu pot obtine in casa 24-25 grade.. Am termopane dar nu este izolata, este din caramida si tavan de rapitz cred.?!?

    Am verificat la D4 sa il las doar pe el in instalatie si am dat 24 grade CT deci la maxim si s-a incalzit complet si bine.
    Am verificat sa maresc delta T sa il micsorez, sa las recircularea mai multe minute (7-15) dupa ce ajunge la delta t setat(10, 20, 30), sau mai putin... nu reusesc sa obtin vreo diferenta semnificativa..

    Cum pot face sa incalzesc si camera D4???
    De ce nu se incalzeste complet caloriferul din Bucataria mare, care e aproape de centrala.

    Multumesc Anticipat!
    Ultima editare de dkrysty; 23.oct.2014, 18:27.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele decat din 2 in 2 casa vagon.

    Cum sunt legate caloriferele cu turul si returul , unde este termostatul amplasat si ce diametru de teava este folosita si cum si unde ?
    Faptul ca nu se incalzeste pana jos un calorifer nu e bai ( ca inca nu e frig sa mearga centrala mai mult timp / sarja ) probabil se incalzeste ambientul rapid si se opreste centrala din termostatul care sesizeaza atingerea temperaturii ambientale rapid .
    Ca sa ti incalzeasca uniform caloriferele trebuie sa echilibrezi instalatia ( inchizi treptat din robinetele de returi la caloriferele mai apropiate de centrala - ca sa dai sansa AT ului sa ajunga mai rapid la ultimul calorifer care va fi deschis din robineti la maxim - munca de sisif , daca nu s a facut dupa un proiect instalatia termica ! ). Depinde si cum e construita instalatia , cu coloana principala din care pleaca independent spre fiecare radiator sau radiatoarele is legate una dupa alta ?!
    Ultima editare de coby; 23.oct.2014, 18:40.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele decat din 2 in 2 casa vagon.

      Vesnic va fi o instalatie cu probleme deoarece centrala este prost amplasata .
      Mai faceti o investitie si mutati centrala in hol sau bucatarie .
      ........
      Cu echilibratul si gidilatul , poate se va reusi ceva , dar si consumul va fi mai mare .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

        Deschideti toti robinetii la maxim, inclusiv cei de pe retur. Aerisiti fiecare calorifer in parte dupa care incepti prin a inchide robinetii de pe retur astfel: la caloriferele apropiate de CT inchideti mai mult, iar la ultimul calorifer sa fie deschis la maxim. Conductele care pleaca de la centrala termica spre calorifere au aceasi diametru pe tot traseul ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2298

          #5
          Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

          Postat în original de dkrysty
          Buna ziua
          Mai mult ca sigur problema consta in diametrele conductelor, care sunt mici, mai ales la cum prezentati casa (neizolata).

          Insa, verificati prima data cum se prezinta filtrele.
          Apoi, setati pompa centralei pe treapta cea mai mare si apoi echilibrati instalatia cum spune @Maestrul Max (lasati ultimul radiator deschis si pe restul le inchideti din ce in ce mai mult pe masura ce va apropiati de centrala).

          Daca aveti de gand sa faceti modificari la instalatie, atunci inlocuiti conductele, folositi PPR 40 la plecarea din centrala si pe masura ce inaintati mai scadeti cate putin.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

            Postat în original de cheluakame
            ............ folositi PPR 40 la plecarea din centrala si pe masura ce inaintati mai scadeti cate putin.
            Ce naiba , nici la Apaca nu se foloseste ppr de 40 ....
            Logic ca nu va modifica nimic , va incerca doar echilibrarea ...dar asta este o solutie ....
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • dkrysty
              Incepator
              • 14.dec.2012
              • 19

              #7
              Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

              Postat în original de Maestrul Max
              Conductele care pleaca de la centrala termica spre calorifere au aceasi diametru pe tot traseul ?
              Imi cer scuze ca nu raspund repede dar nu prea am timp de calculator. Va multumesc pentru raspunsuri!
              De la centrala pana a dormitor 1, inclusiv, au o dimensiune 1/2 cred. Holul 2 si urmatoarele camere au mai mica 3/4 probabil.

              Comentariu

              • dkrysty
                Incepator
                • 14.dec.2012
                • 19

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

                Postat în original de cheluakame
                Mai mult ca sigur problema consta in diametrele conductelor, care sunt mici, mai ales la cum prezentati casa (neizolata).

                Insa, verificati prima data cum se prezinta filtrele.
                Apoi, setati pompa centralei pe treapta cea mai mare si apoi echilibrati instalatia cum spune @Maestrul Max (lasati ultimul radiator deschis si pe restul le inchideti din ce in ce mai mult pe masura ce va apropiati de centrala).

                Daca aveti de gand sa faceti modificari la instalatie, atunci inlocuiti conductele, folositi PPR 40 la plecarea din centrala si pe masura ce inaintati mai scadeti cate putin.
                Am filtru Y care l-am curatat dar era ok. Problema e ca e montat vertical..?!? Am auzit ca trebuie orizontal? si mai am filtru magnetic.
                La ce va referiti ”setati pompa centralei pe treapta cea mai mare”? caldura pe incalzire e la 76 grade din 80.. din CT dar am dat si maxim 80.
                Ce dimensiuni ale conductelor ar fi de preferat?
                Dupa cum am spus am lungit timpul de recirculare si/sau am lasat viteza mai mare de recirculare mai mult timp. (am vazut in manual ca se poate seta acest lucru).

                Comentariu

                • dkrysty
                  Incepator
                  • 14.dec.2012
                  • 19

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele decat din 2 in 2 casa vagon.

                  Postat în original de coby
                  Cum sunt legate caloriferele cu turul si returul , unde este termostatul amplasat si ce diametru de teava este folosita si cum si unde ?
                  Faptul ca nu se incalzeste pana jos un calorifer nu e bai ( ca inca nu e frig sa mearga centrala mai mult timp / sarja ) probabil se incalzeste ambientul rapid si se opreste centrala din termostatul care sesizeaza atingerea temperaturii ambientale rapid .
                  Ca sa ti incalzeasca uniform caloriferele trebuie sa echilibrezi instalatia ( inchizi treptat din robinetele de returi la caloriferele mai apropiate de centrala - ca sa dai sansa AT ului sa ajunga mai rapid la ultimul calorifer care va fi deschis din robineti la maxim - munca de sisif , daca nu s a facut dupa un proiect instalatia termica ! ). Depinde si cum e construita instalatia , cu coloana principala din care pleaca independent spre fiecare radiator sau radiatoarele is legate una dupa alta ?!
                  Turul - dreapta sus si returul - stanga jos a caloriferului.
                  Termostatul este amplasat in dormitor 2 (camera copilului).
                  Intradevar, daca centrala merge in blana se incalzeste pana jos caloriferul din bucatarie (dar arde tare partea de sus iar artea de jos poti sa tii mana) - nu e cazul dormitorului 4, dar trebuie sa mearga cu termostatul la o temperatura pe care nu o poate face in camera - in cazul meu testat - 24 grade la -10-15 grade afara. Am incercat si cu butonul AUTO si fara apasat si cred ca incalzeste mai bine fara butonul auto. Daca nu pot obtine 24 grade tind sa cred ca am pierderi prin pereti/tavan mari.. caloriferul din dormitor 2 se incalzeste destul de tare.
                  Ce inseamna AT?
                  Radiatoarele sunt legate unul dupa altul.

                  Ar fi bine sa ma duc cu o teava separata (in paralel cu cea care merge spre baie) direct de la intrare prin pod la Dormitor 4 si sa o iau in linie in sens invers ?!?
                  Multumesc pentru ajutor!

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    #10
                    Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

                    AT = agentul termic , in cazul asta apa din calorifere ; termostatul se pune in camera cea mai racoroasa , iar in restul incaperilor se regleaza temperatura din robinetii caloriferelor , aveti un termometru de camera si in functie de caldura - prea mare sa zicem , inchideti treptat din robinetul caloriferului ....
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

                      Postat în original de dkrysty
                      Imi cer scuze ca nu raspund repede dar nu prea am timp de calculator. Va multumesc pentru raspunsuri!
                      De la centrala pana a dormitor 1, inclusiv, au o dimensiune 1/2 cred. Holul 2 si urmatoarele camere au mai mica 3/4 probabil.
                      Teava de 3/4 este mai mare decit 1/2 !
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2298

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

                        Postat în original de Mircea G
                        Ce naiba , nici la Apaca nu se foloseste ppr de 40 ....
                        Daca o fi instalatie facuta de Dorei cu grupuri de pompare de cate 7-10 kw atunci este normal sa nu se foloseaca PPR 40 ...


                        Postat în original de dkrysty
                        Imi cer scuze ca nu raspund repede dar nu prea am timp de calculator. Va multumesc pentru raspunsuri!
                        De la centrala pana a dormitor 1, inclusiv, au o dimensiune 1/2 cred. Holul 2 si urmatoarele camere au mai mica 3/4 probabil.
                        Ce conducte ati folosit, ca si material, polimeri, cupru, otel?

                        Postat în original de dkrysty
                        La ce va referiti ”setati pompa centralei pe treapta cea mai mare”? caldura pe incalzire e la 76 grade din 80.. din CT dar am dat si maxim 80.
                        Pompele de circulatie au 2-3 trepte de puteri.
                        Cu cat creste treapta cu atat pompa este capabila sa "invinga" pierderi hidraulice mai ridicate la acelasi debit sau poate oferi un debit mai ridicat la aceleasi pierderi hidraulice.

                        Ridicand treapta de putere, pompa va avea putere sa "impinga" apa si prin ultimul radiator, putand astfel sa-l incalzeasca uniform si pe acesta.

                        Postat în original de dkrysty
                        Ce dimensiuni ale conductelor ar fi de preferat?
                        Sa dau niste valori "din burta" nu pot, insa tinand cont de ceea ce spuneti, diametrele urmatoare ce se gasesc pe piata ar fi destul de ok.

                        Adica, ziceti ca in prima parte aveti 3/4. Inlocuiti pe acesta cu 1".
                        Pe cele de 1/2 le inlocuiti cu 3/4.

                        Postat în original de dkrysty
                        Dupa cum am spus am lungit timpul de recirculare si/sau am lasat viteza mai mare de recirculare mai mult timp. (am vazut in manual ca se poate seta acest lucru).
                        Timpul de recirculare nu are treaba, caci chiar daca functioneaza mai mult timp, tot prin aceleasi radiatoare recircula apa.
                        Viteza in schimb are, si daca spuneti ca ati modificat-o deja si nu apar diferente notabile inseamna ca pompa dvs nu corespunde instalatiei.

                        Inainte sa schimbati ceva, incercati mai intai echilibrarea din robinetii de retur.

                        Modificare ulterioara:
                        Ce model este centrala dvs?
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • Ranettius
                          Membru Marcant
                          • 18.oct.2005
                          • 592

                          #13
                          Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

                          Teva e PPR - cel putin asa a specificat initiatorul in primul post. Probabil ca a plecat din centrala cu ppr 25 si apoi de 20.

                          Nu ma bag cu sfaturi ce sa faca, insa imi atrage atentia asta:
                          caldura pe incalzire e la 76 grade din 80.. din CT dar am dat si maxim 80.
                          . Nu vad bine PPR-ul ala la peste 70 grd....

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            #14
                            Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

                            Poate incerca cu 60* pe tur !
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Răspuns la: Nu se incalzesc caloriferele in casa tip vagon

                              Postat în original de Ranettius
                              .............
                              Nu ma bag cu sfaturi ce sa faca, insa imi atrage atentia asta: . Nu vad bine PPR-ul ala la peste 70 grd....
                              De parca la 70 sau chiar mai jos , este ok .....
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...