Centrala lemne Junkers scoate fum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • d_morariu
    Incepator
    • 21.nov.2014
    • 51

    Centrala lemne Junkers scoate fum

    salutare tuturor,

    am si eu o centrala junkers supraclass s k32-1 s62 are 28 kw, este de tip clasic fara gazeficare, am achizitionat-o de la un prieten care nu a folosit-o nici macar cateva luni, buun am luat-o si montat-o dupa schema indicata in cartea ei, am facut un cos de fum de caramida cu gaura rotunda diametru 20 cm, cosul are o lungime totala 8m 6.5 m plus racordul 1.5 al ei.

    Prima problema scoate fum aprind focul si pe l;a usa de sus care alimentez cu toate ca e inchisa iese pe langa, ma gandesc ca gariturile de azbest nu mai sunt etanse? oare?, apoi vad ca las usita de jos de tiraj deschisa ard lemnele de brad scandurele f bine , apoi bag carpen stejar salcam uscate si parca bradul arde mai bine, dak deschid usita de sus parca face tiraj mai bine si arde si mai transnet, dar mie ca arunca vreo scanteie pe acolo sa nu iau foc naiba.

    astept parerile voastre
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6866

    #2
    Răspuns la: centrala lemne junkers supraclass s scoate fum...

    Priza de aer aveti ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • d_morariu
      Incepator
      • 21.nov.2014
      • 51

      #3
      Răspuns la: centrala lemne junkers supraclass s scoate fum...

      scuze nu stiu ce inseamna priza de aer, sunt la inceput, daca ma poti lamuri

      ms

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6866

        #4
        Răspuns la: Centrala lemne Junkers scoate fum

        De unde isi trage aerul cazanul ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2394

          #5
          Răspuns la: Centrala lemne Junkers scoate fum

          Postat în original de d_morariu
          salutare tuturor,

          am si eu o centrala junkers supraclass s k32-1 s62 are 28 kw, este de tip clasic fara gazeficare, am achizitionat-o de la un prieten care nu a folosit-o nici macar cateva luni, buun am luat-o si montat-o dupa schema indicata in cartea ei, am facut un cos de fum de caramida cu gaura rotunda diametru 20 cm, cosul are o lungime totala 8m 6.5 m plus racordul 1.5 al ei.

          Prima problema scoate fum aprind focul si pe l;a usa de sus care alimentez cu toate ca e inchisa iese pe langa, ma gandesc ca gariturile de azbest nu mai sunt etanse? oare?, apoi vad ca las usita de jos de tiraj deschisa ard lemnele de brad scandurele f bine , apoi bag carpen stejar salcam uscate si parca bradul arde mai bine, dak deschid usita de sus parca face tiraj mai bine si arde si mai transnet, dar mie ca arunca vreo scanteie pe acolo sa nu iau foc naiba.

          astept parerile voastre
          In afara de faptul ca scoate fum (deci trebuie inlocuita garnitura), centrala mai are vreo problema? Adica nu incalzeste casa, consuma prea multe lemne (desi aici depinde de termoizolatia casei si pozitia geografica), etc?
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • d_morariu
            Incepator
            • 21.nov.2014
            • 51

            #6
            Răspuns la: Centrala lemne Junkers scoate fum

            deci centrala nu cred ca are priza de aer, ea isi trage aer pe jos la usita care se deschide si se inchide care lucreaza cu acel termostat sau nu stiu cum sa ii spun regulator de tiraj parca, in carte ea nu spune nimic de priza de aer sau...cum pot face asa ceva?

            centrala merge bine incalzeste 10 calorifere la o casa tip vagon plus inca una din aceeasi curte, sunt multumit de randament, mai erau e cu reglajele astea cu fumul si tirajul.

            datimi niste sfaturi ceva...

            Comentariu

            • Scifficus
              Membru Marcant
              • 23.iun.2013
              • 857

              #7
              Răspuns la: Centrala lemne Junkers scoate fum

              Centrala se afla intr-o incapere. Da? Eee, in functionare acest utilaj are nevoie de aer pentru combustie. Pe unde intra acel aer in incaperea unde este pozitionat utilajul?

              Comentariu

              • d_morariu
                Incepator
                • 21.nov.2014
                • 51

                #8
                Răspuns la: Centrala lemne Junkers scoate fum

                centrala se afla intr-o camera 4x3.5x2.7h cu usa si geam, tavanul este din scandura clasica deci aer ar avea din belsug pana acum am stat tot cu usa deschisa mai iese fumul si nu se urca in pod asa mult, am sa atasez si niste poze poate e mai edificator totul
                Fișiere Atașate
                Ultima editare de d_morariu; 23.nov.2014, 14:03. Motiv: adaugare foto

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6866

                  #9
                  Răspuns la: Centrala lemne Junkers scoate fum

                  Puneti si poze din interior cu geamul si usa .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • d_morariu
                    Incepator
                    • 21.nov.2014
                    • 51

                    #10
                    Răspuns la: Centrala lemne Junkers scoate fum

                    inca nu am, dar o sa fac cand merg acasa la BV

                    Comentariu

                    • d_morariu
                      Incepator
                      • 21.nov.2014
                      • 51

                      #11
                      Răspuns la: Centrala lemne Junkers scoate fum

                      deci cam ce parere aveti? in primul rand o sa rezolv cu garniturile de sus apoi vedem.

                      inca o problema am bagat antigel in instalatie dar cred ca am gresit dilutia am pus antigel ecoteck romanesc 1 la1 dar acesta la dilutie de 1 la1 iese la -20 iar eu crezut ca la -40 si surpriza la testerul de antigel -10, credeti ca la frig cand se va cristaliza isi poate mari volumul in caz ca se va ajunge la -20 sa zicem.????

                      Comentariu

                      • d_morariu
                        Incepator
                        • 21.nov.2014
                        • 51

                        #12
                        Răspuns la: Centrala lemne Junkers scoate fum

                        vreo parere ceva?

                        am sa merg sa cumpar o banda de garnituri sa vedem ce rezolvam

                        mai ar fi o problema eu nelocuind permanent am pus in instalatie agent termic dar se pare ca dilutia mea e undeva la -10, credetei ca la -20 spre exemplu isi poate mari volumul in asa fel incat sa crape cazanul?

                        agent termic am folosit ecoteck parca are culoare rosu si nu mi-am dat seama ca la 1 la 1 iesea la -20 nu la minus 30 cum am crezut eu si deaceea am diluat la -10.

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6878

                          #13
                          Răspuns la: Centrala lemne Junkers scoate fum

                          Parca vad in foto ca dumneavoastra nu ati legat lantul de la regulatorul de ardere la usa admisie aer. Asta marcat cu rosu :
                          Fișiere Atașate
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1192

                            #14
                            Răspuns la: Centrala lemne Junkers scoate fum

                            1. Din ce am vazut in poze, una din supape a dat pe afara ? In spatele supapei, caramida pare uda.....
                            2. Nu puteai iesi cu cosul paralel cu podeaua pana afara si pe urma acel cot de 90 de gr, prin in lateralul cosului ?

                            Comentariu

                            • d_morariu
                              Incepator
                              • 21.nov.2014
                              • 51

                              #15
                              Răspuns la: Centrala lemne Junkers scoate fum

                              supapa a dat afara ca am facut eu proba daca functioneaza, lantul nu il am legat ca momentan am facut numai probe, si am proptit usita cu cate ceva, am tinut-o mai mult descisa la peste 45 de grade.

                              cat despre cos am incercat sa mearga fumul mai mult in sus decat lateral si racordul flexibil l-am indoit cat am putut sa nu aibe curba mare.
                              Ultima editare de d_morariu; 27.nov.2014, 12:19.

                              Comentariu

                              Procesare...