Mutare scurgerea la bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • IBog
    Incepator
    • 10.feb.2012
    • 10

    Mutare scurgerea la bucatarie

    Buna ziua,

    Am si eu o problema la o casa de doar 4 ani cu o scurgere de bucatarie care se tot infunda undeva pe parcursul a 12-13 m de la chiuveta. Problema pe care o are este partial produsa de teava din podea pana la fosa care este de 110 si nu e conectata decat chiuveta de la bucatarie la aceasta teava si deci are tendinta de a colmata, plus ca banuiesc ca undeva pe parcurs teava s-a perforat si s-a surpat. Ultima desfundare cu un aparat cu sarpe actional electric a fost utila pentru aprox 3 luni, acuma revenind problema (chiuveta balteste si se goleste in 1-2 ore)

    Ca solutie pe care o am este sa mut toata scurgerea pe alta teava de 110 care deserveste restul casei - baie, wc, lavoar, si care este in perfecta stare de functionare. Pentru aceasta trebuie sa gauresc sapa si sa trag o teava de scurgere de 50 prin casa pe o distanta de aproximativ 6-7 m, evident fara posibilitatea unei pante intrucat sapa nu este mai groasa de 8-10 cm, teava care se va conecta la o coloana de scurgere verticala de 110

    As dori sa stiu daca solutia este fezabila si daca nu vor aparea probleme ulterioare (colmatare, scurgere dificila datorita pernelor de aer etc). De asemenea, as dori sa stiu cum pot sa fac conectarea la instalatia deja existenta - o mufa de conectare 40/50-110 pentru un sifon de pardosea in care m-am gandit sa intru cu un Y pt a lega si scurgerea de la chiuveta, dar care este deja ocupat de teava catre sifon, trasa prin sapa existenta.

    Va multumesc anticipat.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6866

    #2
    Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

    Ciudat ca la diametrul de 110 se colmateaza , f ciudat , sunteti sigur ca nu i din alta parte ? Ca si curiozitate , ce deseuri aruncati in chiveta astfel incat sa se colmateze o teava de 110 ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • IBog
      Incepator
      • 10.feb.2012
      • 10

      #3
      Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

      Nu arunc nimic special, sunt doar apele menajare de la spalat vasele. Banuiala este ca teava are diametrul mult prea mare pentru a se autocurata la un debit de chiuveta, si in plus undeva pe parcurs cred ca este surpata. Intrucat nu vreau sa ma apuc sa sparg fundatia, trotuare sau sa sap gradina dupa teava, prefer sa mut scurgerea pe o teava care functioneaza perfect

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6866

        #4
        Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

        Pe parcursul celor 12-13 m sunt coturi ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6878

          #5
          Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

          Daca nu asigurati o panta minima de 1% atunci degeaba montati o noua teava de scurgere, cu timpul si acesta se va colmata. Poate gasiti o modalitate ca sa pozati teava de scurgere pe perete, mascat de mobilier, pentru a asigura panta de scurgere.
          Cu stima.

          Comentariu

          • IBog
            Incepator
            • 10.feb.2012
            • 10

            #6
            Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

            Buna ziua,

            Pe parcursul celor 12-13 m este sigur 1 cot de 90grade la trecerea de la coloana verticala la coloana orizontala pe sub casa. Nu am acces la acel cot intrucat e sub fundatie si sub trotuar. Pe parcurs pana la fosa nu cred ca mai exista vre-un cot intrucat nu ar fi fost motiv sa se ocoleasca ceva. Nu pot sa garantez asta insa intrucat nu am nici o poza de la fata locului cu teava pozata, doar cu coloana verticala si cu cotul de 90 grade.

            Privind trecerea pe perete, din pacate nu e o solutie aplicabila in cazul meu, teava ar trebui sa treaca dintr-o parte in cealalta a holului de intrare prin cadrul a 2 usi.
            Pentru a ingrupa in sapa teava ar trebui sa am o elevatie de minim 6-7 cm in capatul dinspre bucatarie pt a putea asigura o panta de 1% pe parcursul celor 6-7m care impreuna cu grosimea tevii de 6cm (fi 50 cu imbinari) ar duce la minim 13 cm sapa iar eu am 8-10 cm.
            Nu exista nici o posibilitate de a poza teava fara panta astfel incat sa micsorez riscul de colmatare, sau o metoda de "tratament" periodic pentru a elimina colmatarile in faza incipienta (gen mr musculo ) ?

            Multumesc anticipat.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6866

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

              Postat în original de IBog
              Buna ziua,

              Pe parcursul celor 12-13 m este sigur 1 cot de 90grade la trecerea de la coloana verticala la coloana orizontala pe sub casa. Nu am acces la acel cot intrucat e sub fundatie si sub trotuar.
              Multumesc anticipat.
              La ce distanta de acel cot , ati avea acces la teava ? Ca , puteti monta un segment cu usa de vizitare imediat in apropierea lui ( daca aveti acces ) si apoi e mult mai usor de curatat portiunea " critica " sa zic asa .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • provilla
                Membru Marcant
                • 23.mar.2010
                • 682

                #8
                Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

                teava se infunda de la grasimi mai mult ca sigur .
                Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1192

                  #9
                  Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

                  Incercari sa spalati vasele cu o temp mai ridicata a apei, pt a dizolva cat de cat grasimea si incercati sa folositi un produs pt eliminarea grasimilor de pe conducata, poate rezolva problema !!!

                  Comentariu

                  • IBog
                    Incepator
                    • 10.feb.2012
                    • 10

                    #10
                    Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

                    Buna ziua,

                    De la ultima desfundare acum cateva luni s-a spalat doar cu apa calda si s-a pus de cateva ori pe saptamana mr musculo, domestos si alte substante de desfundat. S-a infundat si asa.

                    Distanta la care pot avea acces este destul de mare intrucat am un trotuar care trece pe langa fosa deci aproape continuu deasupra tevii. In plus, intrucat nu stiu pe unde a fost pozata exact, ar trebui sa sap dupa teava. Daca dvs credeti ca ar ajuta o gura de vizitare si desfundare la cativa m de fosa (~10 m de casa), deci destul de departe de chiuveta, atunci la primavara pot face operatiunea. Totusi nu mi-e clar cum pot introduce un segment de conectare (cu usa de vizitare) pe traseul de teava deja pozata.

                    Infundarea cu grasimi este o varianta f posibila, dar sper ca e ceva mai "mecanic" precum o suprare sau ceva gresit in proiectare (fi 110 pt o scurgere de chiuveta mi se pare mult prea mare pt a asigura curatarea tevii). Sper asta pentru ca altfel ar fi o problema imensa sa am o scurgere care la 5-6 luni sa necesite sarpe electric, echipa si milioane pt a fi desfundata.

                    Multumesc

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6866

                      #11
                      Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

                      Inainte de toate nu utilizezi apa pe traseul respectiv apoi se taie conducta de scurgere si se introduce segmentul cu gaura de vizitare , depinde ce tip este , la cald se introduce fortat in jos iar sus are margine specifica unde se " imbuca " la fix . Trebuie masurat exact si ar fi bine sa existe putin "joc " al tevii pt manevra ; daca nu va pricepeti , un instalator poate face treaba .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6878

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

                        Postat în original de IBog
                        Infundarea cu grasimi este o varianta f posibila, dar sper ca e ceva mai "mecanic" precum o suprare sau ceva gresit in proiectare (fi 110 pt o scurgere de chiuveta mi se pare mult prea mare pt a asigura curatarea tevii). Sper asta pentru ca altfel ar fi o problema imensa sa am o scurgere care la 5-6 luni sa necesite sarpe electric, echipa si milioane pt a fi desfundata.
                        Multumesc
                        Sa incerc sa va explic cum sta treaba cu scurgerea apelor uzate. De ex. comparati cu ce cantitate de apa circula particulele de mizerie pe o teava de 110 in cazul unei toalete si cu ce cantitate de apa circula in cazul dumneavoastra de la spalator. Dumneavoastra aveti o teava cu diametru mare, pentru ca acele particule de mizerie sa se scurga pe teava este necesar ca particulele sa fie miscate pe teava pana la refulare de o cantitate mare de apa. Daca cantitatea de apa este mica la un moment dat particulele se depun peretii tevii.
                        Daca puneti o schita cu casa si instalatia de canalizare o sa vedem cum putem sa modificam instalatia de scurgere, altfel discutam degeaba.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • IBog
                          Incepator
                          • 10.feb.2012
                          • 10

                          #13
                          Buna ziua

                          Multumesc de raspuns. Atasez 2 imagini cu planul de situatie si cu schema instalatiilor sanitare din zona respectiva.
                          In prima imagine apare una din tevi de pp 200 dar la fata locului este montata tot 110.
                          Am incercuit in a 2-a imagine atat pozitia chiuvetei cat si cea a coloanei de scurgere unde vreau sa realizez conectarea. Distanta este de ~6.5 m cu 1 cot orizontal.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PlanSituatie.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	212,3 KB 
ID:	619868Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SchemaInstalatii.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	195,3 KB 
ID:	619869
                          .
                          Ultima editare de Consultant sanitare; 25.dec.2014, 22:30.

                          Comentariu

                          • sisica_si
                            Membru Marcant
                            • 19.dec.2013
                            • 937

                            #14
                            Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

                            Dar sa vii cu teava pe exterior imbracata in 5-10 cm de vata se poate?
                            Asa poti asigura si caderea cat vrei tu de mare si scapi de spart prin casa si prin curte.

                            La cat nu ma pricep eu la desen tehnic nu cred ca poti pe interior.
                            Ultima editare de sisica_si; 17.dec.2014, 15:14.

                            Comentariu

                            • IBog
                              Incepator
                              • 10.feb.2012
                              • 10

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Vreau sa mut scurgerea de la bucatarie

                              Postat în original de sisica_si
                              Dar sa vii cu teava pe exterior imbracata in 5-10 cm de vata se poate?
                              Asa poti asigura si caderea cat vrei tu de mare si scapi de spart prin casa si prin curte.

                              La cat nu ma pricep eu la desen tehnic nu cred ca poti pe interior.
                              Ca sa ies cu ea pe afara ar trebui sa sparg 1 data peretele ca sa ies din bucatarie, pe urma sa trec pe sub scara de la intrare (2.5 m de trecut prin pereti laterali de beton si pamant) plus cautat teava cealalta de scurgere direct in curte, intrucat cele 2 tevi sunt la 4 m una de alta....

                              Comentariu

                              Procesare...