Imbinari si duplari placi lem de fag

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Constructorul86
    Incepator
    • 24.dec.2014
    • 53

    Imbinari si duplari placi lem de fag

    Salutari!

    Am facut in ultima perioada ceva mobila din PAL melaminat, pentru mine si prieteni, cu rezultate surprinzator de bune (atat financiar cat si calitativ).
    Recent am descoperit intr-unul din magazinele de bricolaj placi din lemn de fag si ma atrage ideea unui pat din lemn masiv. Este vorba de placile care arata cam asa:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	6019330.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	117,4 KB 
ID:	639898

    Am o serie de intrebari celor care au mai lucrat cu lemnul. Va rog, in masura in care aveti timp, sa imi oferiti raspunsurile dvs:
    1. Acela este lemn masiv pe bune? Pretul este destul de mic (176 Lei pentru o placa de 2400x600x18 mm), ceea ce ma face sa am dubii ;
    2. Cum pot dubla acest tip de lemn? Vreau sa obtin o grosime de 36mm. Procesul este asemanator cu cel aplicat in dublarea palului?
    3. Cum pot face imbinarile astfel incat sa pot obtine o placa mai mare. Vorbim aici de spatarul patului care are o dimensiune de 1800x1200 mm. Cum pot sa fac imbinarea incat sa fie suficient de rezistenta? Aici ma gandisem la varianta dublarii pe portiuni, dar mi-ar ramane un sant fix pe mijlocul tabliei. As putea, la nevoie, sa il astup cu o banda din aluminiu sau ceva asemanator, dar as prefera o alta varianta "invizibila";
    4. Se gasesc si placi mai mari? Daca da, unde ar trebui sa caut?
    5. Exista cant din lemn asemanator cantului din ABS care poate fi aplicat? In cazul in care dublez lemnul, nu vreau sa se vada imbinarea.

    Multumesc!

    Edit: In subiect ar fi trebuit sa fie "Imbinari si dublari placi lemn de fag"
    Ultima editare de Constructorul86; 02.mar.2015, 12:51.
  • FilipT
    Membru Marcant
    • 15.feb.2009
    • 695

    #2
    Răspuns la: Imbinari si duplari placi lem de fag

    1Sunt placi de lemn obtinute prin lipirea mai multor bucati de lemn impreuna( se vede bine in poza unde au fost imbinate).
    2 Se poate dubla daca ai acasa prese/cleme ca sa le tina strans cand le lipesti una de alta.
    3 Se poate face imbinare folosind cepuri sau biscuiti pe cant, dar apoi trebuie slefuita placa.
    4 nu stiu
    5 Pt cant ar da bine niste fasii de lemn de alta esenta(culoare).
    Cauta pe youtube ca sunt multi care fac ce vrei tu la vecinii nostri de peste ocean.

    Comentariu

    • Constructorul86
      Incepator
      • 24.dec.2014
      • 53

      #3
      Răspuns la: Imbinari si duplari placi lem de fag

      Multumesc mult pentru raspuns

      Comentariu

      Procesare...