Panouri solare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • coloseum72
    Incepator
    • 20.apr.2015
    • 7

    Panouri solare

    Am o casa in constructie pe care vreau sa o echipez , momentan , cu doua panouri solare .
    Pentru cuprul solar , ca sa il aduc de la panourile solare la boilerul de la etaj am posibilitatea sa o fac prin doua trasee , si anume :
    1 . unul prin sapa , cobarand de pe acoperis , pe un stalp si apoi prin sapa , stapunge placa de beton a mansardei si ajunge la etaj , respectiv la boiler , dar intalneste in un tub de copex pentru electric .
    2. unul pe astereala casei din mansarda , dupa care cobora pe alt stalp din mansarda la etaj , respectiv la boiler

    Care este treseul corect de urmat , avand in vedere faptul ca apa care coboara prin cuprul solar are temperatura mare ?
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1409

    #2
    Răspuns la: Panouri solare

    Postat în original de coloseum72
    Am o casa in constructie pe care vreau sa o echipez , momentan , cu doua panouri solare .
    Pentru cuprul solar , ca sa il aduc de la panourile solare la boilerul de la etaj am posibilitatea sa o fac prin doua trasee , si anume :
    1 . unul prin sapa , cobarand de pe acoperis , pe un stalp si apoi prin sapa , stapunge placa de beton a mansardei si ajunge la etaj , respectiv la boiler , dar intalneste in un tub de copex pentru electric .
    2. unul pe astereala casei din mansarda , dupa care cobora pe alt stalp din mansarda la etaj , respectiv la boiler

    Care este treseul corect de urmat , avand in vedere faptul ca apa care coboara prin cuprul solar are temperatura mare ?
    Urmati traseul cel mai scurt, chiar daca intalniti un traseu electric, baniesc ca se poate face o " separare" intre circuitul electric si crcuitul de la panou.
    Banuiesc ca ve-ti izola tevile de cupru.
    Modificarea traseului electric se poate face mult mai usor.

    Comentariu

    • coloseum72
      Incepator
      • 20.apr.2015
      • 7

      #3
      Răspuns la: Panouri solare

      Cu ce ar trebui sa izolez cel mai corect tuburiel de cupru solar ?

      Comentariu

      • bambucea
        Membru Marcant
        • 13.iun.2014
        • 313

        #4
        Răspuns la: Panouri solare

        Postat în original de coloseum72
        Cu ce ar trebui sa izolez cel mai corect tuburiel de cupru solar ?
        Lucrarea o veti evectua dvs, sau o firma?

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Panouri solare

          Ce legatura are acest subiect cu domeniul instalatiilor electrice? Inteleg sa fi fost panouri fotovoltaice.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...