Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ghita3001
    Incepator
    • 15.oct.2006
    • 45

    Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

    Buna ziua,

    Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Am achizitionat o casa in Arad intr-o zona fara gaz iar momentan ma gandesc la solutiile de incalzire pe care le pot adopta. Aici as avea nevoie de ajutor deaorece nu ma pot hotari pe ce sa merg. Mentionez ca suprafata utila a casei e de 120mp, izolatia la exterior e de 10cm iar mansarda este izolata cu 2 straturi de vata minerala de 10cm. In aceasta casa vor locuii permanent 4 persoane.

    In momentul de fata ma gandesc la urmatoarele variante:

    1.Incalzire pe curent electric 12kW/ ACM cu boiler electric de 100l in baie si instant electric in bucatarie si baia de serviciu
    Pro:
    -usurinta in exploatare
    -costuri initiale scazute
    -confort

    Contra:
    -factura la electricitate pe care o estimez la 1000RON/luna de iarna doar incalzirea si ACM

    2.Termosemineu pe peleti 12kW incalzirea/ACM cu boiler electric cu serpentina dubla de 100l in baie si instant electric in bucatarie si baia de serviciu
    Pro:
    -cost lunar mai redus decat varianta electrica. Am calculat o perioada de functionare de 6 ore la fel ca si pentru centrala electrica

    Contra:
    -costuri initiale ridicate, semineu+cos fum 11000RON
    -disconfort in curatarea acestuia zilnic
    -spatiul ocupat in casa
    -doi copii mici (nu vreau sa par ca in "Prostia omeneasca" dar nu am avut asa ceva niciodata si nu imi dau seama daca copii au posibilitatea de a se arde de semineu sau nu. Din cate am citit in manualul de utilizare se pare ca se incinge destul de tare)

    Aveti alte pareri? Mai are cineva termosemineu pe peleti? Ce parere aveti isi merita banii? Sau mai bine centrala pe peleti scoasa afara?

    Multumesc.
    Ultima editare de ghita3001; 11.mai.2015, 15:05.
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    #2
    Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

    Decat incalzire electrica, mai bine incalzire pe peleti.

    Decat incalzire pe peleti, mai bine incalzire pe lemne.

    Asta din punct de vedere al costului de exploatare, caci investitia difera evident.

    Daca doriti o cale de mijloc (adica si investitie si consum), va recomand un cazan cu ardere tip "lumanare" cu alimentare la 12-24 ore (evident se calculeaza in functie de fiecare situatie in parte).
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • provilla
      Membru marcant
      • 23.mar.2010
      • 647

      #3
      Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

      Postat în original de cheluakame
      Decat incalzire electrica, mai bine incalzire pe peleti.

      Decat incalzire pe peleti, mai bine incalzire pe lemne.

      Asta din punct de vedere al costului de exploatare, caci investitia difera evident.



      Daca doriti o cale de mijloc (adica si investitie si consum), va recomand un cazan cu ardere tip "lumanare" cu alimentare la 12-24 ore (evident se calculeaza in functie de fiecare situatie in parte).
      bun bre , , eu cand ziceam asta acum 2 ani referitor la centralele tip lumnare parerile erau altele .

      am una aproape scrum prin gradina .....
      Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

      Comentariu

      • ghita3001
        Incepator
        • 15.oct.2006
        • 45

        #4
        Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

        Multumesc pentru sugestia cu cazanul pe lemne cu ardere tip lumanare. Ma gandesc ca acesta are nevoie de camera tehnica separata. Ce dimensiuni ar trebuii sa aibe camera tehnica? Mai e nevoie la ea si de alte echipamente? (puffer, pompe, electrovalve...). La ce distanta de casa ar trebuii sa fie locata camera tehnica? (ideea e ca nu am spatiu pe lateralele casei ci doar in spatele curtii (aprox 10m distanta fata de casa). Instalatia din casa e pe PPR, are vre-o importanta la selectia unei astfel de centrale?

        @provila:Nu stiu cum sa citesc comentariul tau. Sa inteleg ca e de bine ca o ai arsa si o recomanzi sau ca nu isi merita investitia.

        Comentariu

        • provilla
          Membru marcant
          • 23.mar.2010
          • 647

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

          Postat în original de ghita3001
          Multumesc pentru sugestia cu cazanul pe lemne cu ardere tip lumanare. Ma gandesc ca acesta are nevoie de camera tehnica separata. Ce dimensiuni ar trebuii sa aibe camera tehnica? Mai e nevoie la ea si de alte echipamente? (puffer, pompe, electrovalve...). La ce distanta de casa ar trebuii sa fie locata camera tehnica? (ideea e ca nu am spatiu pe lateralele casei ci doar in spatele curtii (aprox 10m distanta fata de casa). Instalatia din casa e pe PPR, are vre-o importanta la selectia unei astfel de centrale?

          @provila:Nu stiu cum sa citesc comentariul tau. Sa inteleg ca e de bine ca o ai arsa si o recomanzi sau ca nu isi merita investitia.

          personal am fost foarte incantat de centrala , insa la capitolul reglaje e foarte deficitara , si intr-o buna zi din aceasta cauza a luat foc .......
          Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2298

            #6
            Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

            Postat în original de provilla
            bun bre , , eu cand ziceam asta acum 2 ani referitor la centralele tip lumnare parerile erau altele .

            am una aproape scrum prin gradina .....
            Si eu cunosc 3 care functioneaza bine in casele unor persoane.

            Conteaza si cum o folosesti, nu doar centrala


            Postat în original de ghita3001
            Multumesc pentru sugestia cu cazanul pe lemne cu ardere tip lumanare. Ma gandesc ca acesta are nevoie de camera tehnica separata. Ce dimensiuni ar trebuii sa aibe camera tehnica? Mai e nevoie la ea si de alte echipamente? (puffer, pompe, electrovalve...). La ce distanta de casa ar trebuii sa fie locata camera tehnica? (ideea e ca nu am spatiu pe lateralele casei ci doar in spatele curtii (aprox 10m distanta fata de casa). Instalatia din casa e pe PPR, are vre-o importanta la selectia unei astfel de centrale?
            Atunci o idee ramane termosemineul pe peleti
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • uforom89
              Incepator
              • 11.nov.2009
              • 68

              #7
              Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

              Sau o soba cu gazeificare cu schimbator de caldura care sa asigure necesarul si pt restul casei. Si eliminati si riscul pt copii deoarece singura suprafata foarte fierbinte ramane usa acesteia, restul sobei avand temperaturi a.i. se pot atinge fara nici o grija.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                #8
                Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

                Pentru o autonomie si un confiort ridicat va recomand un cazan pe peleti cu un bunker si puffer. Investitiia initiala este destul de mare dar costurile de exploatare sunt similare ca a unei centrale pe gaz.

                Comentariu

                • ghita3001
                  Incepator
                  • 15.oct.2006
                  • 45

                  #9
                  Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

                  Postat în original de Consultant climatizare
                  Pentru o autonomie si un confiort ridicat va recomand un cazan pe peleti cu un bunker si puffer. Investitiia initiala este destul de mare dar costurile de exploatare sunt similare ca a unei centrale pe gaz.
                  Sunt de acord cu dumneavoastra. Momentan sunt decis sa incep cu centrala electrica iar pe viitor am sa trec fie la cazan pe peleti fie pe cazan cu ardere tip lumanare.

                  In cazul in care as pune un cazan pe peleti o camera tehnica pentru el de 2x2.5x2.5 credeti ca ar fi suficienta?

                  Din pacate nu pot plasa aceasta camera in aproprierea casei si as dori sa o pun in spatele curtii(10-15m). Credeti ca trebuie sa tin cont de ceva in plus in afara de izolarea f.bine a acestui canal? Ma gindeam sa aiba 4 tevi.(2 tur/retur clima si 2 tur retur boiler).

                  Comentariu

                  • solar
                    Incepator
                    • 20.mai.2015
                    • 14

                    #10
                    Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

                    Recomand pompa de caldura altherma...ofera incalzire, racire, apa calda menajera, are cop peste 4 si investia este in jur de 12000 euro

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      #11
                      Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

                      Postat în original de solar
                      Recomand pompa de caldura altherma...ofera incalzire, racire, apa calda menajera, are cop peste 4 si investia este in jur de 12000 euro
                      Are COP de 4 la +7/+35, insa nu stiu cate case pot fi incalzite cu 35*C tur instalatie ...

                      Haideti sa spunem lucrurilor pe nume, nu sa dam doar valorile cele mai mari.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • solar
                        Incepator
                        • 20.mai.2015
                        • 14

                        #12
                        Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

                        Poate nu inteleg eu ce scrie aici, consumul de curent nu ar trebui sa fie mare intr-o luna friguroasa.
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot from 2015-05-21 11:49:05.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	20,1 KB 
ID:	621727

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          #13
                          Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

                          Tocmai, ca este.

                          Avem puterea termica oferita si puterea electrica introdusa.

                          Astfel pe a 2-a coloana (cea cu 35 grade agent termic), la -20*C o sa vedem ca ofera 8.61 kw la o putere introdusa de 4.22 kw => 8.61/4.22 => COP 2.04
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • solar
                            Incepator
                            • 20.mai.2015
                            • 14

                            #14
                            Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

                            Agentul fiind apa care circula prin ventiloconvectoare...ceea ce inseamna ca scoate aer incalzit la 30+ de grade cand afara sunt -20 e grade cu un cop de 2....la temperatura aia cred ca este rezonabil mai ales ca apa calda va fi incalzita gratis prin schimbul de caldura din bazinul de amestec si acum depinde si cate zile geroase avem ca nu sta temperatura la -20 de grade o luna de zile. Cu siguranta nu detin toate informatiile dar sunt in implementarea unei solutii complete daikin altherma la mine acasa, suprafata de 150mp si cam asta am inteles de la cei care mi-au prezentat echipamentul. Un prieten are montat un asemenea echipament la Constanta si a platit curentul in medie de 250 de lei cu o altherma de 16kw pe o suprata de 80mp....eu zic ca renteaza, o sa fiu mai sigur cand va fi functionala si la mine . Partea buna este ca nu mai ai nevoie de alte echipamente de racire, ai un sistem complet de incalzire, racire si apa calda menajera. Dupa parerea mea este destul de rentabil la consum. Poate avem pe aici un utilizator e altherma care ne poate lamuri mai bine. Eu unu voi reveni cu completari daca mai aflu noutati si cu costurile totale.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              #15
                              Răspuns la: Alegere sursa de incalzire si ACM pentru o casa noua

                              Postat în original de solar
                              Agentul fiind apa care circula prin ventiloconvectoare...ceea ce inseamna ca scoate aer incalzit la 30+ de grade cand afara sunt -20 e grade cu un cop de 2
                              Eu zic ca aici conteaza si cum au fost dimensionate ventiloconvectoarele.

                              Postat în original de solar
                              ....la temperatura aia cred ca este rezonabil mai ales ca apa calda va fi incalzita gratis prin schimbul de caldura din bazinul de amestec si acum depinde si cate zile geroase avem ca nu sta temperatura la -20 de grade o luna de zile.
                              Gratis nu exista. Si pentru prepararea ACM se consuma energie, ba chiar mai multa decat la incalzire caci la incalzire folosim agent la 30-35*C iar pentru preparare ACM folosim minim 45*C ...

                              Postat în original de solar
                              Cu siguranta nu detin toate informatiile dar sunt in implementarea unei solutii complete daikin altherma la mine acasa, suprafata de 150mp si cam asta am inteles de la cei care mi-au prezentat echipamentul. Un prieten are montat un asemenea echipament la Constanta si a platit curentul in medie de 250 de lei cu o altherma de 16kw pe o suprata de 80mp....eu zic ca renteaza, o sa fiu mai sigur cand va fi functionala si la mine .
                              Si eu cunosc un apartament de 60 mp care se incalzeste tot cu PDC dar Aer-Aer (deci nu altherma) si a platit iarna trecuta circa 600 ron.
                              Cunosc o casa de 250 mp care se incalzeste tot cu PDC dar cu IP+ventilo (nici aici altherma) si a platit iarna trecuta 3500 ron

                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              Procesare...