Perete exterior baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gogutu
    Incepator
    • 04.feb.2012
    • 28

    Perete exterior baie

    buna ziua.vreau sa va aduc la cunostinta urmatoarele.anul trecut,am facut un perete exterior pentru baie, din policarbonat la exteriorcasetatat cu rigle de lemn si in caste am bagat vata de sticla.dupa aceasta operatie am placat cu osb de 6mm interiorul.am facut o proba in iarna trecuta sa vad cat de frig e in baie,si am lasat un pahar cu apa sa vad daca-ngheata.dupa o saptamana am facut un control si surpriza:apa nu era inghetata,desi afara erau -20grade.cum nu am reusit sa o termin anul trecut,acum a tot sunt caldurile astea tropicale vreau sa pun gresie si faianta,pe peretele care e legat de casa,dar pe cel placat cu osb nu stiu cum sa pun faianta si nu stiu daca e indicat.ma gandisem la varianta lipirii de tavan fals din polisteren pe peretele din osb.e ieftin,si totodata ofera si izolatie termica.de tencuit peretele nu intra la socoteala,ca si asa baia e ingusta,are 1,20m si lunga de 6m.nu am avut loc sa o fac in alta parte,ca sa am acces direct din casa.orice sfat e bine venit.cu stima
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 573

    #2
    Răspuns la: perete exterior baie

    daca peretele nu vibreaza si sunt montate riglele la distanta corespunzatoare intre ele, se poate placa cu faianta utilizandu-se un adeziv dedicat si o hidroizolare prealabila

    Comentariu

    • gogutu
      Incepator
      • 04.feb.2012
      • 28

      #3
      Răspuns la: perete exterior baie

      peretele vibreaza,nu tare dar se simte cad e lovit mai puternic.cred ca raman la lipirea acelor casete de polisteren,mai ales ca au si un design placut si pot fi vopsite in ce culoare se doreste.multumesc mult pentru raspuns.sa aveti un sfarsit de saptamana fericit si racoros

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 573

        #4
        Răspuns la: perete exterior baie

        in cazul asta nu risca placare ceramica

        spor la treaba

        Comentariu

        • gogutu
          Incepator
          • 04.feb.2012
          • 28

          #5
          Răspuns la: perete exterior baie

          Postat în original de uceniculgica
          in cazul asta nu risca placare ceramica

          spor la treaba
          multumesc,de luni intru in paine

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Răspuns la: Perete exterior baie

            De ce nu intariti structura respectiva? Vantul o poate slabi daca vibreaza de la bun inceput?

            Comentariu

            • intransingentul
              Membru Marcant
              • 26.iul.2012
              • 996

              #7
              Răspuns la: Perete exterior baie

              Cred ca ramane asa, deja a intrat in paine de ieri.
              Nu stiu de ce, dar unele persoane chiar se joaca cu casele lor, cheltuiesc bani degeaba, facand lucruri de calitate indoielnica, dupa o perioada constata ca economia de cca 2-300 lei pe care a facut-o nu a avut reusita acum fiind nevoit sa faca modificari majore cu niste cheltuieli mai mari.
              Dar, se intampla si asa, deh... ...
              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Răspuns la: Perete exterior baie

                Sigur, este o problema in multe cazuri, se face rabat la calitatea structurii de rezistenta sau altor parti de constructie ce devin ascunse si se concentreaza mai atent pe zona finisajelor, partii ce ramane vizibila. Din pacate tot ce devinde ascuns va fi mai greu de remediat si va implica resurse mai mari decat finisajele ce se pot schimb mai usor si mai des.

                Comentariu

                • gogutu
                  Incepator
                  • 04.feb.2012
                  • 28

                  #9
                  Răspuns la: Perete exterior baie

                  pentru ca am prins putin timp liber.si am vazut ca sunt comentarii pe aceasta tema,vreau sa va spun ca structura e destul de rezistenta,eu m-am referit la miscarile scoartei terestre,sau in cazul in care vecinu de langa mine vrea sa faca rau,si incepe sa bata in perete cand nu sunt acasa.atunci apar vibratiile,si de aceea v-am intrebat.nu am facut rabat de la intarirea structurii,din contra am cautat sa fie cat mai rezistenta.dar nu poti sti ce se intampla pe viitor.cu stima

                  Comentariu

                  • intransingentul
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2012
                    • 996

                    #10
                    Răspuns la: Perete exterior baie

                    Postat în original de gogutu
                    pentru ca am prins putin timp liber.si am vazut ca sunt comentarii pe aceasta tema,vreau sa va spun ca structura e destul de rezistenta,eu m-am referit la miscarile scoartei terestre,sau in cazul in care vecinu de langa mine vrea sa faca rau,si incepe sa bata in perete cand nu sunt acasa.atunci apar vibratiile,si de aceea v-am intrebat.nu am facut rabat de la intarirea structurii,din contra am cautat sa fie cat mai rezistenta.dar nu poti sti ce se intampla pe viitor.cu stima
                    Si eu tot din cauza ca am un pic de timp liber, va raspund.
                    Considerati ca structura de rezistenta a peretelui este buna, dar totusi va e frica ca vecinul sa nu va faca rau, atunci ati renuntat la placile de faianta si ati montat polistiren decorativ.
                    Asta ce denota: ca vecinul este rau si vrea sa va strice ceva cu orice pret,
                    ca nu aveti siguranta unui lucru rezistent.
                    Miscarile scoartei terestre ( cutremure), au fost, sunt si vor mai fi, dar daca din cauza asta nu pun faianta pe un perete,imi pare rau dar nici nu ar trebui sa stati intr-o casa- daca cade faianta poate cadea si casa.
                    Asadar incercarea dvs de a afirma ca aveti o structura solida, dar nu rezista pt miscarea scoartei terestre si la picioarele vecinului mi se pare ilara.
                    De ras as putea sa rad, dar cred ca mai degraba e de plans.
                    Cu stima.
                    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12227

                      #11
                      Răspuns la: Perete exterior baie

                      Postat în original de gogutu
                      pentru ca am prins putin timp liber.si am vazut ca sunt comentarii pe aceasta tema,vreau sa va spun ca structura e destul de rezistenta,eu m-am referit la miscarile scoartei terestre,sau in cazul in care vecinu de langa mine vrea sa faca rau,si incepe sa bata in perete cand nu sunt acasa.atunci apar vibratiile,si de aceea v-am intrebat.nu am facut rabat de la intarirea structurii,din contra am cautat sa fie cat mai rezistenta.dar nu poti sti ce se intampla pe viitor.cu stima
                      Pt situatii de genul asta , acum aproape 150 de ani s-a legiferat in codul civil ...
                      Cititi despre cum se face zidul pe hotar , ca este el zid de gard sau constructie ....
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #12
                        Răspuns la: Perete exterior baie

                        Poate nu este cazul sa ne ingrijoram, oricum nu putem cunoaste exact situatia exacta de la fata locului iar perceptiile pot fi eronate uneori, valabil pentru noi toti.
                        Daca aveti o constructie suficient de solida nu trebuie sa va faceti griji pentru rezistenta finisajelor aplicate pe acea structura. In general, finisajele pot fi degradate de loviturile mecanice, indiferent ca vrem sau nu.

                        Comentariu

                        • gogutu
                          Incepator
                          • 04.feb.2012
                          • 28

                          #13
                          Răspuns la: Perete exterior baie

                          eu am cerut sfaturi,dar vad ca ma criticati.deh,asta e.si ca raspuns,daca vecinul se supara intro buna zi, si ia un obiect ascutit ca sa faca rau,il infinge in perete,si adio faianta,sau ce ai pus pe perete.daca aveam spatiu sa zidesc cu bca,nu era o problema.sper ca vecinul sa dea dovada de om calculat si sa nu ai vina vreo idee trasnita.cu stima

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #14
                            Răspuns la: Perete exterior baie

                            Criticile pot fi si constructive, nu trebuie sa va suparati. Gesturile sau manifestarile unor vecini pot fi mai putin controlate dar in mod normal nu luam in calcul situatii anormale.

                            Comentariu

                            Procesare...