Inaltimea la coama acoperis in 2 ape

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • laurus
    Incepator
    • 07.iul.2014
    • 55

    Inaltimea la coama acoperis in 2 ape

    Acoperisul va fi in 2 ape, inegale, va fi montat pe niste grinzi intoarse 4 la numar(constructie P+1).
    Distantele intre grinzi va fi de 3, 6 si 1,5 m. Coama va veni in dreptul celei de a 2 a grinzi.
    Lungimea placii de 11.3m si latime de 8,6m
    Intrebarea mea este cat de sus sa fie coama (pana de coama) pentru ca podul sa fie circulabil(nu neaparat locuibil)?
    Dar mai important decat atat sa fie estetic.
    In speranta ca m-am facut inteles si a unui raspuns va multumesc.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita .jpg 
Afișări:	37716 
Mărime:	58,0 KB 
ID:	640695
    Ultima editare de Gabriel Dobrin; 18.mar.2024, 21:46.
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2494

    #2
    Răspuns la: Cat sa fie inaltimea la coama? - acoperis in 2 ape

    In ce zona este casa?

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6868

      #3
      Răspuns la: Cat sa fie inaltimea la coama? - acoperis in 2 ape

      Oricum spre extremitati veti avea unghiuri " moarte " deci inaltimea circulabila va fi pe mijloc ( un culoar de 2-3 m latime ) . Ca sa largiti acel culoar trebuie ridicate ziduri de aprox 1 m jur imprejur pe margine iar capriorii acoperisului se vor sprijini pe centura de pe aceste ziduri . Astfel veti putea face si tavan drept , deasupra latimii culoarului .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu


      • calin.diaconu
        calin.diaconu comentat
        Editarea unui comentariu
        Vă mulțumim pentru sfatul menționat! Acesta se referă la o tehnică de construcție care poate fi folosită pentru a mări spațiul utilizabil sub acoperișul unei case, în special sub un acoperiș în două ape. Iată o explicație detaliată:

        Ridicarea Zidurilor: Se sugerează construirea unor ziduri de aproximativ 1 metru înălțime pe marginea exterioară a spațiului mansardabil sau podului. Aceste ziduri sunt cunoscute și sub numele de "ziduri de sprijin" sau "ziduri de mâna a doua".

        Montarea Capriorilor: Capriorii sunt elementele structurale principale ale acoperișului, care susțin învelitoarea și se întind de la coamă (punctul cel mai înalt al acoperișului) până la marginea exterioară. În acest sfat, se sugerează ca capriorii să fie montați astfel încât să se sprijine pe zidurile de 1 metru ridicate anterior, și nu direct pe placa de baza a podului.

        Centura: Centura se referă la o bandă orizontală de beton armat care se montează deasupra zidurilor pentru a asigura o distribuție uniformă a sarcinilor și pentru a îmbunătăți stabilitatea structurală a construcției.

        Tavan Drept: Având capriorii care se sprijină pe zidurile ridicate și centura de beton, poți construi un tavan drept deasupra spațiului care a devenit acum culoar. Acest tavan drept va fi situat sub coamă și deasupra zidurilor de 1 metru, creând un spațiu mai mare și mai practic în mijlocul podului, care poate fi folosit pentru circulație sau chiar pentru amenajare, în funcție de înălțimea totală.

        Practic, acest sfat ajută la transformarea unui spațiu înclinat sub acoperiș într-unul mai funcțional, mărind suprafața pe care o persoană o poate folosi fără a se apleca sau fără a fi restricționată de înclinarea acoperișului. Aceasta este o tehnică comună în amenajarea mansardelor sau podurilor pentru a maximiza spațiul habitabil.
    • laurus
      Incepator
      • 07.iul.2014
      • 55

      #4
      Răspuns la: Cat sa fie inaltimea la coama? - acoperis in 2 ape

      @fanero - constructia va fi in zona Moldovei, mai precis Neamt.
      @coby - multumesc de raspuns - mi-am dat seama ca pe capetele unde va veni streasina vor fi zone in care voi face taras.
      Acele ginzi cred ca vor avea intre 30-40cm inaltime.
      Mai sus nu vreau sa mai ma ridic. Constructia va fi P+1, asa ajunge la o inaltime destul de mare, daca mai ma ridic precum ai zis inca 1m nu cred ca va da bine.

      Asadar cat de inalta sa fie inaltimea la pana de coama ca aspectul casei sa fie placut? Cred ca estetica unei case e data de acoperis, ma insel?

      Este vreun program (nu prea stufos) in care sa pot face simulari?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6868

        #5
        Răspuns la: Cat sa fie inaltimea la coama? - acoperis in 2 ape

        Inaltimea sa fie cat un etaj , dar atunci culoarul de circulat in picioare va fi redus drastic pe latime , maxim 2 m , poate nici atata .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • laurus
          Incepator
          • 07.iul.2014
          • 55

          #6
          Răspuns la: Cat sa fie inaltimea la coama? - acoperis in 2 ape

          Ma gandesc ca pe partea unde panta e mai lina ar fi mai mult ca si latime de culoar.
          In partea mai scurta, acolo unde in schita distanta intre grinzi e de 3m, da, va fi mai ingust.

          Voi veni la nivel cu grinzile pe placa cu vata sau ceva izolant iar de acolo, de pe grinda a 2a voi pune un pop de 2.5m pana la coama, zic bine? sau mai inalt?


          O randare 3D sau ceva de genu m-ar ajuta, dar arhitectul nu stie de tehnologiile astea.

          Cum/unde/cu ce as putea sa vizualizez asa ceva?

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2494

            #7
            Răspuns la: Cat sa fie inaltimea la coama? - acoperis in 2 ape

            2,5 m este bine.
            Veti obtine si o panta mare a acoperisului care va permite alunecarea zapezii.

            Incearca cu Google SketchUp.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12227

              #8
              Răspuns la: Cat sa fie inaltimea la coama? - acoperis in 2 ape

              Postat în original de laurus
              ..........
              Intrebarea mea este cat de sus sa fie coama (pana de coama) pentru ca podul sa fie circulabil(nu neaparat locuibil)?
              Dar mai important decat atat sa fie estetic.
              ..........
              Importanta este inaltimea casei pt a vedea cum " da " bine acoperisul .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • doru_marciuc
                Living Legend
                Expert amenajari
                • 01.oct.2012
                • 1409

                #9
                Răspuns la: Cat sa fie inaltimea la coama? - acoperis in 2 ape

                Postat în original de laurus
                @fanero - constructia va fi in zona Moldovei, mai precis Neamt.
                coby - multumesc de raspuns - mi-am dat seama ca pe capetele unde va veni streasina vor fi zone in care voi face taras.
                Acele ginzi cred ca vor avea intre 30-40cm inaltime.
                Mai sus nu vreau sa mai ma ridic. Constructia va fi P+1, asa ajunge la o inaltime destul de mare, daca mai ma ridic precum ai zis inca 1m nu cred ca va da bine.

                Asadar cat de inalta sa fie inaltimea la pana de coama ca aspectul casei sa fie placut? Cred ca estetica unei case e data de acoperis, ma insel?

                Este vreun program (nu prea stufos) in care sa pot face simulari?
                Panta de 20 grade, inaltimea iese de 2,7 m. Clestii mai coboara putin cota.
                Mai este si varianta asta de căciulă. S-ar potrivi, oricărei staturi, cred eu.
                Ultima editare de Gabriel Dobrin; 18.mar.2024, 21:47.

                Comentariu

                • emanuelguzu
                  Living Legend
                  • 30.oct.2013
                  • 1000

                  #10
                  Răspuns la: Inaltimea la coama acoperis in 2 ape

                  Panta la acoperis se calculeaza in grade ,ex: panta de 35 g se intelege 35 cm pe metru liniar ,avem 4 m lungime :4x35= 1.40 cm .

                  Click image for larger version  Name:	tmp_3279-image984839063.jpg Views:	18263 Size:	336.5 KO ID:	623288 Click image for larger version  Name:	tmp_3279-image-1530561754.jpg Views:	16874 Size:	202.6 KO ID:	623289 Click image for larger version  Name:	tmp_3279-image1915271247.jpg Views:	17826 Size:	164.1 KO ID:	623290 Click image for larger version  Name:	tmp_3279-image1571924062.jpg Views:	19849 Size:	306.3 KO ID:	623291

                  Parca asta era forumul mesterilor...aveti toate detaliile,calculati omului inaltimea podului sa fie cum doreste dansul,calculati panta la acoperis,spunetii omului cat trebuie sa se inalte cu zidarie...

                  Comentariu

                  • doru_marciuc
                    Living Legend
                    Expert amenajari
                    • 01.oct.2012
                    • 1409

                    #11
                    Răspuns la: Răspuns la: Inaltimea la coama acoperis in 2 ape

                    Postat în original de emanuelguzu
                    Panta la acoperis se calculeaza in grade ,ex: panta de 35 g se intelege 35 cm pe metru liniar ,avem 4 m lungime :4x35= 1.40 cm .
                    Eu zic sa te ascunzi intr-o gaura, ceva, la cat muntele de prostie ai scos pe gura. Este obisnuit, de altfel.
                    Dar sa nu ramina sterila, ea, discutia, atunci spun asa: ea, panta, se noteaza in grade sau procente. Mai aplicat, o panta de 20 grade, inseamna in procente, 36,4%. Cum se calculeaza, e alta poveste. Poate ca in episodul urmator, in care sper sa nu mai fii distribuit.

                    Comentariu


                    • calin.diaconu
                      calin.diaconu comentat
                      Editarea unui comentariu
                      Salut, Doru Marciuc, mulțumim pentru nuanțare. După cum știm, lauda de sine nu miroase a bine. Mai bine, încercăm să dăm o explicație chiar acum și aici, subiectul merită atenția specialiștilor și a celor curioși și dornici să învețe ...

                      Gradul și procentul sunt două moduri diferite de a exprima înclinarea sau panta unei suprafețe. Relația dintre grade și procente în contextul pantei unui acoperiș se bazează pe trigonometrie.

                      Gradele reprezintă unghiul format între suprafața înclinată a acoperișului și orizontală.
                      Procentele reprezintă raportul dintre înălțimea verticală (ridicarea) și lungimea orizontală (alergarea) a acoperișului, înmulțit cu 100 pentru a obține procentajul.

                      Această relație între grade și procente este utilă atunci când se proiectează acoperișuri, drumuri și alte structuri cu înclinații. ​​
                  • emanuelguzu
                    Living Legend
                    • 30.oct.2013
                    • 1000

                    #12
                    Răspuns la: Inaltimea la coama acoperis in 2 ape

                    Calculati omului...lasa,3d si alte programe
                    http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...oare-materiale.
                    Eu acoperisul il fac in grade nu in procente,procentele sunt cu totul altceva,cand o sa faci si tu un acoperis sa mergi la client si sa ai spui ca ai dai panta in procente ))
                    Te_ai bagat si tu in seama..asa esti mai interesant,sincer nu doresc sa intervin,dar vad ca aruncati mingea in aut..intr_un final am sa ai calculez eu.
                    Ultima editare de emanuelguzu; 13.sep.2015, 18:21.

                    Comentariu

                    • intransingentul
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2012
                      • 996

                      #13
                      Răspuns la: Inaltimea la coama acoperis in 2 ape

                      Mai Guzule potolestete,acoperisul se calculeaza in grade.
                      In procente se calculeaza inteligenta, a ta este de 0,01%.
                      De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                      Comentariu

                      • doru_marciuc
                        Living Legend
                        Expert amenajari
                        • 01.oct.2012
                        • 1409

                        #14
                        Răspuns la: Inaltimea la coama acoperis in 2 ape

                        Postat în original de emanuelguzu
                        Calculati omului...lasa,3d si alte programe
                        http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...oare-materiale.
                        Eu acoperisul il fac in grade nu in procente,procentele sunt cu totul altceva,cand o sa faci si tu un acoperis sa mergi la client si sa ai spui ca ai dai panta in procente ))
                        Te_ai bagat si tu in seama..asa esti mai interesant,sincer nu doresc sa intervin,dar vad ca aruncati mingea in aut..intr_un final am sa ai calculez eu.
                        In sfarsit, ceva constructiv. De ce nu ai facut asta, din start?
                        Daca citeai tot, ai fi observat ca solutia a fost data, iar printre altele, cerinta a fost tocmai o randare, pentru a vizualiza modelul. Cred ca a fost de folos. De altfel, rezultatul calculului tau, il pot transpune in 3D, pentru a fi vizualizat. E constructiv, nu?
                        Ultima editare de doru_marciuc; 13.sep.2015, 19:15.

                        Comentariu

                        • intransingentul
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2012
                          • 996

                          #15
                          Răspuns la: Inaltimea la coama acoperis in 2 ape

                          Guzule.
                          4 grade sunt egale cu 4 sutimi?
                          Mai pe intelesul tau:
                          Patru grade sunt egale cu patru la suta?
                          In ce conditii?
                          (Ce cauti tu in ecuatia asta? Algebra nu ti-a placut niciodata).
                          Ultima editare de intransingentul; 13.sep.2015, 19:14.
                          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                          Comentariu

                          Procesare...