Impamantare intr-un bloc din 1960

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mihai Popescu
    Incepator
    • 31.ian.2013
    • 6

    Impamantare intr-un bloc din 1960

    Buna ziua,
    Intr-un bloc construit in 1960 in nici un apartament nu exista prize cu impamantare.
    Intrebare:
    Care ar fi solutia tehnica pentru a avea impamantare in apartament ?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Impamantare intr-un bloc din 1960

    Este nevoie de un aparat de sudura, o platbanda si o dalta demolatoare. Ulterior este indicat sa vina cineva cu un aparat pentru masurat prize de pamant. In aceste cazuri pe langa instalatia care trebuie modificata in sensul montarii prizelor cu impamantare si adaugarii a inca un conductor de protectie, se va sparge la tablou pana gasiti un element metalic al constructiei si se va suda de acesta platbanda pregatita in prealabil cu o gaura in care sa intre un surub pe care sa faceti legaturile. Este important sa masurati aceasta "priza de pamant" ca sa nu constatati ca v-ati legat de un element metalic care nu are legatura cu fierul beton din cladire. Cam asa se practica. La un etaj inferior se poate face chiar o priza de pamant adevarata daca langa bloc aveti un spatiu verde pana unde puteti trage un conductor de impamantare. Se pot uni mai multi vecini pentru a suporta cheltuielile insa m-as mira sa convingeti pe cineva in acest sens.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Mihai Popescu
      Incepator
      • 31.ian.2013
      • 6

      #3
      Răspuns la: Impamantare intr-un bloc din 1960

      Multumesc. O sa chem pe cineva care se pricepe la asa ceva.

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru Marcant
        • 31.dec.2011
        • 594

        #4
        Răspuns la: Impamantare intr-un bloc din 1960

        În cele mai multe cazuri lucrurile nu sunt așa simple. Pe vremuri nu se acorda o atenție prea mare instalațiilor de legare la pământ pentru protectie și aceasta cred ca se datorează și faptului ca nulul era comun cu impamantarea. Cel mai probabil nu exista piese de separație pentru priza de pământ fie ea naturala sau artificială, astfel încât atunci când masori rezistenta de dispersie a prizei de pământ o masori cu tot cu nulul rețelei de distribuție, ceea ce nu e corect.
        Pentru măsurare corecta a pp trebuie separata priza înainte de măsurătoare, lucru care nu e chiar facil de cele mai multe ori. Abia după ce se măsoară corect pp se ia o decizie pentru continuarea lucrărilor.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Impamantare intr-un bloc din 1960

          Alte solutii sunt realizabile mai greu in astfel de situatii. Sunt si electricieni care sunt constienti de lucrurile astea si ca sa stea clientul linistit ii fac instalatie de impamantare si o leaga la una dintre tevile cladirii fara nici o masuratoare. Sau exista situatia cand electricianul vine cu o solutie buna dpdv tehnic, dar care este respinsa de beneficiar din cauza costurilor.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            #6
            Răspuns la: Impamantare intr-un bloc din 1960

            In situatia dvs cred ca cel mai bine ar fi sa protejati intreaga instalatie cu un disjunctor diferential de 30 mA montat ca protectie principala in tablou. Nu rezolva lipsa impamantarii, dar macar va protejeaza de socurile electrice prea mari care pot sa apara atunci cand nu exista aceasta impamantare.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1344

              #7
              Răspuns la: Impamantare intr-un bloc din 1960

              Sal.
              Diferentiala e treaba buna cu conditia ca instalatia sa fie cit de cit ok deoarece daca instalatia e amestecata nu pot fi montate
              Am fost chemat de cineva deoarece nu avea pamintare. Instalatia fusese schimbata de niste electrozugravi (de fapt nu au schimbat ci au tras niste prize suplimentar din ce exista si la proprietar i-au spus ca au schimbat tot si omul ma tot contrazicea ca e totul nou pina i-am aratat o bucata de conductor cu pinza si smoala ce se foloseau prin '50 si l-am convins) Am fost la fata locului si toata instalatia avind numai cite 2 fire chiar daca as fi facut pamintare nu aveam la ce sa o leg. Singura varianta care mai raminea ca omul sa fie cit de cit in siguranta sa pun pe cele 3 circuite existente cite o diferentiala. Dupa ce am lucrat jumatate de zi sa refac chestiile naspa din zona tabloului si am pus diferentialele a urmat surpriza.-Nu statea nici una deoarece instalatia era o varza, erau amestecate nulurile, tras dintr-un circuit in altul fie faza fie nul cum au apucat, asa am pus inapoi sigurantele automate care erau inainte ca sa poate avea omul curent.
              Afacerea a fost complet bulgareasca pt. mine deoarece am muncit degeaba jumatate de zi,am ramas cu 3 diferentiale cumparate din banii mei plus benzina si ce o mai fi fost. la om nu am putut sa-i imput nimic deoarece el nu s-a ales cu nici o imbunatatie, si-a mai pierdut si timpul pe linga mine, asta e
              Concluzia; Daca montati diferentiale la instalatii facute de te miri cine inainte de a le cumpara convingeti-va ca pot fi montate ca sa nu dati banii degeaba pe ele
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1685

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Impamantare intr-un bloc din 1960

                Postat în original de Temelye
                Sal.
                Diferentiala e treaba buna cu conditia ca instalatia sa fie cit de cit ok deoarece daca instalatia e amestecata nu pot fi montate
                Am fost chemat de cineva deoarece nu avea pamintare. Instalatia fusese schimbata de niste electrozugravi (de fapt nu au schimbat ci au tras niste prize suplimentar din ce exista si la proprietar i-au spus ca au schimbat tot si omul ma tot contrazicea ca e totul nou pina i-am aratat o bucata de conductor cu pinza si smoala ce se foloseau prin '50 si l-am convins) Am fost la fata locului si toata instalatia avind numai cite 2 fire chiar daca as fi facut pamintare nu aveam la ce sa o leg. Singura varianta care mai raminea ca omul sa fie cit de cit in siguranta sa pun pe cele 3 circuite existente cite o diferentiala. Dupa ce am lucrat jumatate de zi sa refac chestiile naspa din zona tabloului si am pus diferentialele a urmat surpriza.-Nu statea nici una deoarece instalatia era o varza, erau amestecate nulurile, tras dintr-un circuit in altul fie faza fie nul cum au apucat, asa am pus inapoi sigurantele automate care erau inainte ca sa poate avea omul curent.
                Afacerea a fost complet bulgareasca pt. mine deoarece am muncit degeaba jumatate de zi,am ramas cu 3 diferentiale cumparate din banii mei plus benzina si ce o mai fi fost. la om nu am putut sa-i imput nimic deoarece el nu s-a ales cu nici o imbunatatie, si-a mai pierdut si timpul pe linga mine, asta e
                Concluzia; Daca montati diferentiale la instalatii facute de te miri cine inainte de a le cumpara convingeti-va ca pot fi montate ca sa nu dati banii degeaba pe ele
                Da, din pacate este o situatie care poate sa apara in cazul unor astfel de mizerii (ca instalatii electrice nu se pot numi).
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Răspuns la: Impamantare intr-un bloc din 1960

                  Cred ca mai degraba erau niste probleme de izolatie daca spuneti ca era o instalatie asa veche. Este riscant intradevar si trebuie testat inainte, mai ales la diferentiale mici de 30mA puse pe astfel de instalatii. Eu am reusit sa montez doua diferentiale pe circuite intr-o casa veche cu circuite de cupru si izolatie "textila" si functioneaza si in ziua de azi insa nu erau alte improvizatii si circuite aiurea.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  Procesare...