Incalzire pe timp de iarna

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • udrzone
    Incepator
    • 24.nov.2013
    • 6

    Incalzire pe timp de iarna

    Buna Seara .
    Iarna se apropie cu pasi repezi, si pentru mine din nou o problema.
    In camera unde stau nu am nici-un fel de incalzire , asa ca trebuie sa ma incazesc cumva , anul trecut m-am incalzit cu un calorifer de 13 elementi , face caldura , insa se incalzeste camera in cateva ore.. ceea ce nu ma ajuta , venind de la munca la orele 18-20:00 , ii dau drumu' si se incalzeste in 5 ore ) .
    Camera are ~15 mp2 . Am incercat un radioator cu halogen , nu face fata..

    Ce imi recomandati , pentru incalzirea camerei ?
    Am vazut la auchan un semineu electric care arunca destula caldura.. insa nu stiu daca poate incazii suprafata pe care o am si in cat timp..
    Ma gandesc si la un aparat de aer conditionat dar am inteles la la o anumita temperatura de afara nu mai functioneaza..
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #2
    Răspuns la: Incalzire pe timp de iarna

    Tot un calorifer cu un termostat programabil , daca ai un program stas . daca ai un program divers , asta te-ar ajuta http://www.evomag.ro/RETELISTICA-Div...aign=ae6d207ec ...sau ceva de genul asta .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • udrzone
      Incepator
      • 24.nov.2013
      • 6

      #3
      Răspuns la: Incalzire pe timp de iarna

      Postat în original de Mircea G
      Tot un calorifer cu un termostat programabil , daca ai un program stas . daca ai un program divers , asta te-ar ajuta http://www.evomag.ro/RETELISTICA-Div...aign=ae6d207ec ...sau ceva de genul asta .
      nu stiu la cat ma ajuta ala.. la ce distanta trebuie sa fiu cu telefonul de aparat sa functioneze ?

      am gasit asta : http://olx.ro/oferta/aeroterma-fan-h...tml#fa400fd9de
      Insa nu ma pricep, daca merge in casa la 220V , sau daca il iau si il bag in priza se ard sigurantele , sau mai rau , ia casa foc )

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6866

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Incalzire pe timp de iarna

        Postat în original de udrzone
        nu stiu la cat ma ajuta ala.. la ce distanta trebuie sa fiu cu telefonul de aparat sa functioneze ?

        am gasit asta : http://olx.ro/oferta/aeroterma-fan-h...tml#fa400fd9de
        Insa nu ma pricep, daca merge in casa la 220V , sau daca il iau si il bag in priza se ard sigurantele , sau mai rau , ia casa foc )
        Ala e o prostie care consuma enorm si face vant deranjant , mai bine un convector electric si cu functie turbo ( pt incalzire rapida cand ajungeti acasa ) cu 2 trepte de putere ( 750w/1250w ) si ventilator . Daca alegeti un convector electric sa fiti atent sa aiba rezistenta electrica din aluminiu ( nu usuca aerul ) .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • udrzone
          Incepator
          • 24.nov.2013
          • 6

          #5
          Răspuns la: Incalzire pe timp de iarna

          va referiti la asa ceva http://www.emag.ro/convector-electri.../pd/EW6PDBBBM/

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6866

            #6
            Răspuns la: Incalzire pe timp de iarna

            Aproximativ , cel dat de dvs nu are functia " turbo " deci nu are ventilator . Un ex gasit rapid :
            Fișiere Atașate
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Mara I
              Incepator
              • 15.ian.2016
              • 2

              #7
              Răspuns la: Incalzire pe timp de iarna

              Bună,
              Eu ma încălzesc cu un semineu în toată casa (60+60mp)care nu e izolata si am 27 gr. C. Merita investiția.

              O seara buna

              Comentariu

              • the_andy16
                Incepator
                • 29.mar.2016
                • 1

                #8
                Răspuns la: Incalzire pe timp de iarna

                eu ma gandesc cum e mai bine , semineu electric sau aer conditionat pentru o camera la tara pe care o folosim cam 20 zile pe an

                ca semineu electric am gasit varianta asta: http://www.famtastic.ro/Klarstein-Gr...gru_i82663.htm


                e ok sau nu pentru o camera de 10 metri patrati unde casa e izolata pe afara cu izolatie de 5 cm.

                sau mai de graba un aer conditionat? care este ceva mai scump.
                Ultima editare de the_andy16; 29.mar.2016, 13:17.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6866

                  #9
                  Răspuns la: Incalzire pe timp de iarna

                  1850w va face fata , dar consumul de curent va fi marisor . Exact la fel cu cel din poza de mai sus doar ca acesta are " aspect " si costa de 5 ori mai mult .
                  Si o sobita pe lemn ar merita ( cu cosul de fum aferent ) daca spuneti ca nu utilizati foarte des incaperea. Sau o sobita pe gaz ( butelie ) .
                  Ultima editare de coby; 29.mar.2016, 16:29.
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2394

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Incalzire pe timp de iarna

                    Postat în original de the_andy16
                    semineu electric sau aer conditionat pentru o camera la tara pe care o folosim cam 20 zile pe an
                    De ce nu un semineu/soba pe lemne?

                    Are o putere mai mare (deci incalzire mai rapida) si un consum mai mic.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #11
                      Răspuns la: Incalzire pe timp de iarna

                      Probabil este mai putin confortabila varianta cu lemne, din punct de vedere al caratului lemnelor, aprinderii focului etc.. Pentru o utilizare asa redusa, 20 zile, se merita orice instalatie electrica de incalzit sau aer conditionat daca ne plac curentii de aer.

                      Comentariu

                      Procesare...