Se pot da jos mamaligile vechi de adeziv?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • blitzkr1eg
    Incepator
    • 22.feb.2016
    • 16

    Se pot da jos mamaligile vechi de adeziv?

    Buna ziua,
    Am facut contract cu un meserias pt refacere termoizolatie. Pe contract a scris "dat jos polistiren + curatat perete" iar acum el da jos vechiul polistiren prins in mamaligi dar nu vrea sa desprinda vechile mamaligi de pe perete pe motiv ca nu se poate.
    Cu vechile mamaligi lasate nu inteleg cum se poate pune noul polistiren, tot pe mamaligi in contextul in care i-am spus ca doresc in pat continuu ca sa nu mai dau gauri de fixare in caramida.

    poza cu mamaligile vechi http://imgur.com/Pwtg2TG
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Gemini; 25.mai.2016, 19:13.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Se pot da jos mamaligile vechi de adeziv?

    Corect este sa dati jos aceste bucati de adeziv, chiar nu sunt multe si se pot elimina relativ rapid, cu o dalta si ciocanul sau cu masina de gaurit pe daltuire.
    Ar trebui sa sara rapid si astfel ramaneti cu zidaria curata. Daca placati direct pe suprafata existenta, riscati sa fie zone curesturi de adeziv mai groase decat grosimea patului de adeziv tras la pieptene si sa apara complicatii.
    Daca nu doreste sa faca curatarea, o faceti dvs. si ii retineti banii aferenti.
    O alta varianta ar fi sa tencuiti integrala inainte de a placa suprafata cu polistiren.
    Am adaugat imagine atasata la topic, pe forum, altfel poate sa dispara de pe siteuri externe.

    Comentariu

    • blitzkr1eg
      Incepator
      • 22.feb.2016
      • 16

      #3
      Răspuns la: Se pot da jos mamaligile vechi de adeziv?

      Multumesc foarte frumos pentru raspunsul rapid.

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2491

        #4
        Răspuns la: Se pot da jos mamaligile vechi de adeziv?

        Postat în original de blitzkr1eg
        Am facut contract cu un meserias pt refacere termoizolatie.
        Este specific meseriasilor romani.
        Cat mai putina munca, cat mai multi bani luati fraierului, la multi ai si un praz verde si lasa ca merge si asa.

        Daca "nu v-ati gandit ca are nevoie de bani sa traiasca si el" si nu i-ati dat un avans, platiti-i pentru ce a lucrat si daca nu vrea sa faca ce trebuie urati-i sanatate si cautati alt meserias.
        Nu puneti noul termosistem peste mamaligile existente.

        Chiar daca veti monta polistirenul peste pat continuu de adeziv, fixati-l si cu dibluri, chiar daca o sa dati alte gauri pentru montaj.
        Este mai sanatos.

        Comentariu

        • doru_marciuc
          Living Legend
          Expert amenajari
          • 01.oct.2012
          • 1409

          #5
          Răspuns la: Se pot da jos mamaligile vechi de adeziv?

          Postat în original de blitzkr1eg
          Buna ziua,
          Am facut contract cu un meserias pt refacere termoizolatie. Pe contract a scris "dat jos polistiren + curatat perete" iar acum el da jos vechiul polistiren prins in mamaligi dar nu vrea sa desprinda vechile mamaligi de pe perete pe motiv ca nu se poate.
          Cu vechile mamaligi lasate nu inteleg cum se poate pune noul polistiren, tot pe mamaligi in contextul in care i-am spus ca doresc in pat continuu ca sa nu mai dau gauri de fixare in caramida.

          poza cu mamaligile vechi http://imgur.com/Pwtg2TG
          Priza mămăligilor la cărămidă, este una al dreacu de bună. Mai simplu ar fi să tencuiți, folosind ca reper mămăliga, să lipiți polistirenul în pat continuu și obligatoriu să fixați mecanic plăcile.

          Comentariu

          • blitzkr1eg
            Incepator
            • 22.feb.2016
            • 16

            #6
            Răspuns la: Se pot da jos mamaligile vechi de adeziv?

            Care ar fi avantajul sa tencuiesc peste mamaligile vechi fata de sa le dau jos?

            Am vazut ca incercand sa le dau jos se ciobeste putin caramida.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              Răspuns la: Se pot da jos mamaligile vechi de adeziv?

              Tencuirea asigura atat o protectie elementului de zidarie, rigidizeaza si umple toate golurile/imperfectiunile acesteia. In acelasi timp, asigura un suport foarte bun pentru termosistem. Nu este obligatorie dar este recomadata.
              Pe mijlocul mamligilor este posibil, in functie de aderenta adezivului, sa sara putin din caramida, circa 1mm din perete. Se poate repara cu adezivul de placare.

              Comentariu

              Procesare...