Retragerea de la aliniament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marcris
    Incepator
    • 28.apr.2009
    • 44

    Retragerea de la aliniament

    Buna ziua.
    Va rog sa mi dati o idee privind retragerea frontala fata de aliniament.

    Casa e gata construita, primaria imi impune o retragere anterioara intre 3 si 5 metri fata de aliniament.
    Dupa cum se stie Aliniamentul e limita intre domeniul public si proprietatea privata.Dar mai exact,CE,apartinand proprietatii private?unde se termina scarile exterioare?terasa,? peretele casei?de la coloane?(vezi foto).

    1/Daca consider retragerea de la scari, indeplinesc conditiile CU.Scarile cu terasa ( alveolele de flori) au o lungime de 3m.De acolo pana la gard mai sunt 4,5 m.
    2/Dar daca daca masor retragerea de la peretele casei,am mult peste,adica 7,5m.

    De unde se masoara si ce modificari arhitecturale,ale fatadei,coloanelor,etc pot face in plan ca sa ma pot incadra?

    Dupa ce ati vazut pozele:
    Daca se masoara asa ca in planul de situatie,nu e bine ca-i peste 5m;
    iar daca as putea face ca retragerea sa se masoare de la scari,atunci ma incadrez.

    va multumesc pt bunavointa
    Fișiere Atașate
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Răspuns la: Retragerea de la aliniament

    Cine va verifica acest aspect sau care este impasul pe care il aveti, dincolo de masurarea exacta a retragerii?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • marcris
      Incepator
      • 28.apr.2009
      • 44

      #3
      Răspuns la: Retragerea de la aliniament

      Primaria va verifica acest lucru,aveti o solutie viabila?

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2237

        #4
        Răspuns la: Retragerea de la aliniament

        Daca estegata construita, nu este cam tarziu sa analizati acest aspect? Va spun pentru ca o grija de acest gen ar fi trebuit sa aveti din faza de proiectare, faza in care arhitectul delimita spatiul definit de retragerile impuse si in interiorul zonei delimitate putea sa proiecteze constructia.
        In mod normal, retragerea este un spatiu necesar pentru a parca o masina de exemplu, justificarea celor 5m.
        Teoretic, ultima zona proiectata de arhitect si realizata, face parte din casa, chiar daca este o scara de acces in casa sau o alta constructie ce ocupa spatiul, de exemplu terasa.
        La dvs. ar trebui sa socotiti distanta de la ultima margine de beton turnata ce este de fapt si scara de acces.
        Acum depinde si de Primarie, ei hotarasc exact daca este o problema sau nu, practic vorbind.
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • marcris
          Incepator
          • 28.apr.2009
          • 44

          #5
          Răspuns la: Retragerea de la aliniament

          Aveti dreptate,stiti cate probleme apar la o casa,mie pur si simplu mi-a scapat asta,iar proiectantul(al 3-lea schimbat),om platit de mine si care cica se pricepe ...nici nu s-a uitat pe urbanismul meu.

          Comentariu

          Procesare...