Fisura tavan dupa dezlipire banda de mascat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ciprian89
    Incepator
    • 31.mai.2016
    • 27

    Fisura tavan dupa dezlipire banda de mascat

    De curand am inceput sa vopsesc peretii din apartament cu lopsea lavabila. Apartamentul este intr-un bloc nou construit, iar pe pereti si tavan era deja aplicat var lavabil alb. Din pacate am intampinat o mica problema. Deoarece nu doresc sa zugravesc si tavanul, doar peretii, am pus banda de hartie pe tavan, sa nu ajung cu trafaletul din greseala.

    Dupa ce am terminat de vopsit si am inceput sa dezlipesc banda, s-a crapat o bucatica din tavan.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160723_175221.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	105,9 KB 
ID:	641247
    Am atasat o poza cu problema. Nu inteleg de ce s-a intamplat, deoarece am aplicat aceeasi tactica la alte 2 incaperi si nu am avut nici o problema cand a trebuit sa dezlipesc.
    Imi poate explica cineva din ce cauza s-a intamplat si cum as putea repara aceasta problema, eventual cum sa previn astfel de situatii pe viitor?

    Va multumesc.
    Ultima editare de Ciprian89; 23.iul.2016, 18:31.
  • ABBA
    Membru
    • 12.iun.2014
    • 228

    #2
    Răspuns la: Fisura tavan dupa dezlipire banda de mascat

    Cred ca foto nu concorda cu cele spuse de dvs.
    Dupa ce am terminat de vopsit si am inceput sa dezlipesc banda, s-a crapat o bucatica din tavan.
    Care este tavanul?
    Peretele din stanga.
    Si inca ceva ,nu ati gletuit?

    Comentariu

    • Ciprian89
      Incepator
      • 31.mai.2016
      • 27

      #3
      Răspuns la: Fisura tavan dupa dezlipire banda de mascat

      Din pacate poza a fost intoarsa. Ea ar trebui sa fie rotita la 90 de grade, de la stanga spre dreapta. Tavanul e cel alb cu crapatura. Cel verde e perete si cel alb fara crapatura tot perere.
      Inafara de aplicare vopsea lavabila (+ netezire picuri var lavabil cu smirghel si aplicate amorsa), nu am facut nimic, totul a fost facut de constructor, doar ca peretii erau albi si am decis sa ii colorez.
      Ultima editare de Ciprian89; 25.iul.2016, 23:38.

      Comentariu

      • ABBA
        Membru
        • 12.iun.2014
        • 228

        #4
        Răspuns la: Fisura tavan dupa dezlipire banda de mascat

        Incerc sa cred ca asa este.
        Atunci tavanul si pereti nu au fost gletuiti ci doar tinci dat (foatre urat), reparatiile le puteti face tot cu tinci.
        P.S. Incercati sa-l dati tot la fel, altfel se va observa reparatia.

        Comentariu

        • Ciprian89
          Incepator
          • 31.mai.2016
          • 27

          #5
          Răspuns la: Fisura tavan dupa dezlipire banda de mascat

          Am atasat o poza cu imaginea in pozitia corecta.
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160723_175221.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	105,0 KB 
ID:	625976
          Din pacate astfel de detalii (tinci sau glet) nu cunosc, nu am avut discutii atat de detaliate cu constructorul la cumpararea apartamentului.
          Imi puteti recomanda ceva produse mai calitative pentru a efectua aceasta reparatie?

          Va multumesc.

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2236

            #6
            Răspuns la: Fisura tavan dupa dezlipire banda de mascat

            La ce se vede in foto, va trebuie putin mortar/glet pentru refacerea zonei desprinse si apoi lavabila. Finisajul suprafetei nu este unul fin, ci destul de rugos. Se poate face fie cu nisip si ciment, fie cumparati un mortar de tencuire sau tinci, ori glet sau ipsos. Sunt posibile toate aceste variante. Probabil zona respectiva era degradata in substrat si a cedat.
            Acesta este un bloc nou?
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • Ervin
              Membru
              • 07.ian.2016
              • 153

              #7
              Răspuns la: Fisura tavan dupa dezlipire banda de mascat

              Fara suparare nu arata deloc a bloc nou...

              Comentariu

              • Ciprian89
                Incepator
                • 31.mai.2016
                • 27

                #8
                Răspuns la: Fisura tavan dupa dezlipire banda de mascat

                Postat în original de PowerMC
                La ce se vede in foto, va trebuie putin mortar/glet pentru refacerea zonei desprinse si apoi lavabila. Finisajul suprafetei nu este unul fin, ci destul de rugos. Se poate face fie cu nisip si ciment, fie cumparati un mortar de tencuire sau tinci, ori glet sau ipsos. Sunt posibile toate aceste variante. Probabil zona respectiva era degradata in substrat si a cedat.
                Acesta este un bloc nou?
                Multumesc pentru raspuns. Da, acesta este bloc nou (aproximativ 1 an). Am sa aleg sa repar cu ipsos. Sper sa fie o alegere buna.
                Ultima editare de Ciprian89; 27.iul.2016, 15:01.

                Comentariu

                • lmacsen
                  Membru
                  • 26.sep.2015
                  • 298

                  #9
                  Răspuns la: Fisura tavan dupa dezlipire banda de mascat

                  Postat în original de Ervin
                  Fara suparare nu arata deloc a bloc nou...
                  Ba da, asa arata majoritatea blocurilor noi. Au fost construite ca sa iasa profit cat mai mare, ca doar omul nu stie ce plateste.

                  Comentariu

                  • Ervin
                    Membru
                    • 07.ian.2016
                    • 153

                    #10
                    Răspuns la: Fisura tavan dupa dezlipire banda de mascat

                    Imacsen,din pacate ai dreptate! Un prieten a cumparat un apartament cu doua camere la bloc,tabloul electric avea o singura siguranta,pacat ca nu am o fotografie sa o atasez...Din fericire nu a avut probleme,nu a avut consumatori mari,o masina de spalat si un cuptor cu microunde,care nu au functionat simultan mai mult de 5-10 minute.Acum are un alt apartament nou-construit,de data asta ii facut la alt standard,din toate punctele de vedere.

                    Comentariu

                    Procesare...